19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:54:58

SON DAKİKA

KENDİNE HEDİYE

DENİZ TÜRKKAN

13 Temmuz 2018 Cuma | 1239 Okunma


Hiç kendinize hediye vermeyi düşündünüz mü? Bahsettiğim bir yüzük , kolye, kıyafet ya da çanta değil. Manevi bir hediye. Bir tatilden bahsediyorum aslında. Bahsettiğim tatil hem ruhunuzu, hem bedeninizi, hem de zihninizi besleyecek. Son zamanlarda popüler hale gelen Yoga kampları bu anlamda en iyileri. Donanımlı, kaliteli eğitmenler eşliğinde harika vakit geçirebilirsiniz.

Ben böyle güzel bir hediye verdim kendime. Muhteşem bir yoga kampına katıldım. Kafamda nasıl olacağına dair soru işaretleri, arkadaşlar ile beraber geçireceğim güzel zamanların düşüncesi, yoga ile geçirilecek zamanın heyecanı ve eğitmenin akıcı programı vardı. Daha yoldayken mutluluğun enerjisi hepimizi sarmıştı.

İndiğimizde bir dağın tepesinde doğanın ortasında buldum kendimi. Zaten oksijen ve çiçek kokuları o an döndürmüştü başımı. Eğitmenimiz güler yüzü ile bizi karşıladığında içim de ısındı. İşte her şey hazırdı.

Sabahları yedi de kalkarak başladığımız program akşam on birlere kadar sürdü. Her gün saatlerce yoga yaptık, sohbet ettik, masal atölyesi, mandala atölyesi yaptık. Dolunayda artık istemediklerimizi bıraktık. Aynı oda da kardeşliğimizi hatırladık, akşam yemeklerinde hayatlarımızı paylaştık. Dans ettik, gezdik, nefes aldık. Aldığımız nefesi fark ettik. Üzerimizdeki kıyafeti hissederek giydik, yediğimiz yemeğin tadını alarak yedik, kokladığımız her şey sanki ilk kez kokladığımız şeylerdi. Zamanı durdurduk sanki.

Birbirimizin içinde kendi özümüzü bulduk, ağladık. Çok güldük. Bol bol vegeteryan beslendik.

Hayatın mucizeler ile dolu olduğunu tekrar hatırladım. Aslında ben de bir mucizeyim. Baktığımız gözler görmek istediklerimizi gösteriyor bize. Bir insan görmek istiyorsan insan, mucize görmek istiyorsan mucize görüyorsun karşında. Bir de neden o insanlar ile beraberdim orada. İşte bu düşünceler ile geçirdim günlerimi kampta. Her bir insandan almam gerekenler varmış meğer. Hiçbirinin orada olması tesadüf değildi. O kampta o an da olan herkes birbirinden bir şeyler almak ve ihtiyaç olanı vermek için oradaydı. Bir insan karnını doyururken ruhunu da besleyebiliyorsa zihnini de susturabiliyorsa işte bunun adı huzurdur.

Hayvanlar da katıldı bize. Odalarımıza giren çekirgeler, örümcekler, sabah nefeslerine katılan kediler, köpekler, havuz başında bizimle poz veren keçiler hep bizdendi.

Kampta düşünceli olana samimiyetle ne olduğunun sorulduğunu, hüznün de mutluluğun da paylaşıldığını gördüm.

Ayrılma günü yaklaştıkça seneye yazın planını yapmaya başladım. İşte o zaman herkesin kendine böyle bir hediye vermesi gerektiğini düşündüm.

Hayat tüm hızı ile akıp giderken biz de ona uyumlanmak için sürükleniyoruz içinde. Bazen molalar vermek gerekiyor. Böylece akışı hissedip sürüklenmek yerine hayata uyumlanmak iyi geliyor insana. Yapman gerekenler arasında sıkışmadan elinden geldiği kadar ve zamanında eşliğinde hayat daha kolay . İşte tam bu yüzden kendinize bir hediye verin. Sağlıkla kalın.

DENİZ TÜRKKAN

13 Temmuz 2018 Cuma | 1239 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks