19 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:24:33

SON DAKİKA

3.GÖBEK ÇAKRASI

DENİZ TÜRKKAN

25 Mayıs 2018 Cuma | 1240 Okunma


   Kadim bilgilerden Kök Çakra ve Sakral Çakradan sonra sıra enerji merkezimiz olan Göbek çarasına geldi.Kuyruk sokumundan yukarıya çıktıkça yeni çakralar ile tanışıyoruz. 3.Çakramız Göbek Çakrası, Mide çakrası ya da Solar Pleksus olarak adlandırılır. Mide bölgesinde, göbek deliği ile göğüs kafesi arasında yer alır. Burası bedenin enerji merkezidir.
  1. çakra mide, karaciğer, böbrekler ve bağırsakları kapsar. Sindiremediğimiz olaylar yaşadığımızda mide ve bağırsak enerjimiz bozulur. Ülser , gastrit, bağırsak sorunları, karaciğer sorunları, şeker hastalığı bu çakranın etkisindedir.


Sigara bağımlılığı ve kilo sorunlarının çözümü de bu çakradadır. Kararlarının arkasında duran, güçlü iradeye sahip insanların göbek çakrası güçlüdür. Bunun nedeni yaşam gücümüzü aldığım yer olması. Hatta Japonların harakiri (karınlarına kılıç sokarak intihar etmeleri) yaptıkları yer burasıdır. Yaşam enerjilerini öldürürler. Her pazartesi başlanan çarşamba biten diyetler, bir paket daha içeyim bırakacağım diyerek verilen sözler buradaki gücün dengeli çalışmasına bağlıdır.

Benimde kendimce aldığım kararlar oluyor, uygulamaya başlıyor bir yerden sonra zihnim devreye giriyor ve aynı mutsuz sonla bitiyordu. Sanki yapmak istediklerimi yapmamam için beni tutan bir şeyler vardı. Koşmak isteyip hızlandığında ayağında zincir olduğunu fark etmek gibiydi. Zaten ‘Türk gibi başla İngiliz gibi bitir’ cümlesini de duymuştum yapamadıklarımı çok üstüme almıyordum. Ta ki artık gerçekten koşmak isteyinceye kadar. Üşenme, vazgeçme, erteleme düşüncesi kaplamaya başladı beni ve her attığım adım için teşekkür eder oldum. Beni bir şekilde sonuca götürdü. Bazen üşengeçliğim tuttuğunda hatırlatırım kendime bu sözü. Birilerinin bir şeyler yapmasını bekleyip hayal kırıklığı yaşamak ve onları suçlamanın kendimi küçümsemek olduğunu öğrendim. Kendi gücümü küçümsersem herkes beni küçümser, önce yapabileceklerimi keşfetmek umuduyla çıktım yeni bir yola. Gün geçtikçe fark ediyorum ki bu gücü hissettin mi biraz bile olsa geriye dönemiyorsun artık o tadı alınca.
  1. Çakranın yeterli çalışmadığı kişiler sürekli depresif, etrafındaki insanların kendi haklarındaki düşünceleriyle aşırı ilgilenen ve güvensiz düşüncelere sahip oluyor. Bu kişiler yalnız kalmaktan çok korkarlar. İnsanlar tarafından reddedilme korkuları yüksektir. Fazla çalışan 3. çakra ise tam tersi bir şekilde kişiler üzerinde otorite kurmayı seven, başkasının kendisi üzerinde hakimiyet kurmasına izin vermeyen, mükemmeliyetçi ve etrafındaki kişileri ezen bir karakter oluşturur. İdeal olanıysa bu çakranın dengeli çalışmasıdır. Böyle kişiler son derece huzurlu, kendine ve başkalarına saygılı, sosyal, neşeli bir karaktere sahiptir. Hayal güçleri geniş olup ikili ilişkilerde rahattırlar. Çevreleri tarafından seven, sevilen ve sorumluluk duygusuyla hareket eden kişilerdir.


Değerli taşı kaplan gözü, amber, topaz sitrindir. Çakranın rengi sarıdır. Kokuları bergamut, biberiye, lavantadır.

Olumlamaları: Güçlü biriyim. Görüyorum. Duygularımın ve deneyimlerimin farkında olarak yaşıyorum. Bu benim daha bilge olmamı sağlıyor. Gücümü ve otoritemi en doğal şekliyle hayata geçiriyor ve ifade ediyorum.

Ayakta dik bir pozisyonda durun. Ardından sert ve kalın bir kitabı karnınıza ve göbek deliğinize bastırır gibi açık olarak tutun. Nefes alırken kitabı karnınıza doğru itin. Nefes verirken, karnınız boşalacak ve bu aşamada kitabı sırta doğru çekin. 3. Çakra utançtan da tıkar. Utanç içinde olduğunuz anılarınızı hatırlayın ve onları kabullenin kabullendikçe taşların ufalanıp derenin aktığını imajine edin. Sonra utandığın anıları aklınızdan uzaklaştırın. Sağlıkla kalın.

 

 

DENİZ TÜRKKAN

25 Mayıs 2018 Cuma | 1240 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks