Türkiye Ve Manisa'nın Yabancı Haritası

Bu konuda en çok karıştırılan kavramlar; mülteci, sığınmacı ve göçmen. Öncelikle bunların tanımını yapacak olursak;
Birleşmiş Milletler'in (BM) tanımı ilemülteci, ‘ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönmeyen veya dönmek istemeyen kişi’dir. Mültecilik,hukukibir statüdür.
Sığınmacı, mülteci olduğu iddiasıyla ülkesini terk eden ama mültecilik statüsü başvurusu sonuçlanmamış kişiyken, mülteci sığınma başvurusu kabul edilen kişidir. Sığınma talebigeri çevrilen kimseler sığınmacı olarak nitelendirilemeyeceğinden, sığınmacı sıfatını kullanabilmek için kişi endişelerinde, korkularında haklı bulunmalıdır. Bu iki kavram günlük hayatta sık sık karıştırılmakta ve yanlış kullanılmaktadır.
Göçmen ise mülteci tanımında bulunan nedenlerin dışında, çoğu zaman ekonomik gerekçelerle, ülkesini gönüllü olarak terk ederek başka bir ülkeye, o ülke yetkililerinin bilgi ve izni ile yerleşen kişidir.
Türkiye’de yapılan uygulamalar ve kanunlardan dolayı bu tanımlamalar biraz zorlaşsa da genel bir tanım yapmak mümkün. Bu tanımlara baktığımızda ülkemizde bulunan Suriyelilerin birçoğu sığınmacı olarak tanımlanmaktadır. Suriye’den Türkiye’ye gelen Suriyeliler ‘geçici koruma’ statüsünde bulunuyor. Ülkemizde bulunan İranlı, Afgan, Iraklı gibi kişiler genel olarak mülteci tanımının içinde bulunmaktadır. Çünkü ülkemizde bulunan İran, Afganistan ve Irak vatandaşlarının birçoğu siyasi ve dini sebeplerden dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalmışlar. Bu vesileyle BM’nin tanımının içinde yer almaktadırlar. Ülkede bulunan yabancılar; İranlı, Iraklı ve Afgan kişiler BM’nin sorumluğunda, Suriyeliler ise doğrudan Türkiye Cumhuriyeti’nin sorumluluğunda olan kişilerdir.
TÜRKİYE’DE 4 MİLYONA YAKIN YABANCI YAŞIYOR
Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılı itibariyle Türkiye’ye yoğun bir göç başladı. Türkiye’de yaşayan toplam yabancı sayısı 4 milyona yakın. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Haziran ayında paylaştığı verilere göre, Türkiye’de 3 milyon 600 bin Suriyeli, 169 bin Afganistan vatandaşı, 143 bin Irak vatandaşı, 35 bin İran vatandaşı, 4 bin 800 Somali uyruklu, 10 bin kişi diğer milletlerden olmak üzere yaklaşık 4 milyon yabancı yaşıyor.
Göç İdare Genel Müdürlüğü’nün 26 Temmuz 2018’de açıkladığı verilere göre Türkiye’de 3 milyon 533 bin 822 Suriyeli yaşıyor. Türkiye nüfusunun 80 milyon 810 bin 525 olarak açıklandığı verilere göre, Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin nüfusa oranı yüzde 4,37.
TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLERİN ÇOĞU ERKEK
Açıklanan verilerde ülkelerindeki savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen Suriyelilerin çoğunun erkek olduğu görüldü. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilerde Türkiye’de 1 milyon 916 bin 528 erkek Suriyeli, 1 milyon 617 bin 294 kadın Suriyeli bulunuyor. Bu sayılar erkek cinsiyetine savaş özelliklerinin atfedildiği Türkiye toplumunda; ‘Suriyeliler savaştan kaçıyor’ görüşünü bir kez daha gün yüzüne çıkarıyor.
Türkiye’de bulunan Suriyelilerin yaş aralıklarında en kalabalık olduğu kısım 534 bin 743 kişi ile 19-24 yaş aralığı. Bu aralıkta bulunanların ise 312 bin 845’i erkek, 221 bin 898’i kadınlardan oluşuyor.
Özellikle Suriyeliler için açıklanan verilere göre Türkiye’de oransal olarak en fazla Suriyelinin yaşadığı şehir Kilis gözüküyor. 26 Temmuz 2018’de Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre Kilis’in nüfusu 136 bin 319. Kilis’te yaşayan Suriyeli sayısı ise 130 bin 487. Bu rakamlara göre Kilis’te yaşayan Suriyelilerin Kilis nüfusuna oranı yüzde 95,72.
Nüfus olarak en fazla Suriyeli İstanbul’da yaşıyor. Yine Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 26 Temmuz 2018’de açıkladığı verilere göre, İstanbul’un toplam nüfusu 15 milyon 29 bin 231. İstanbul’da yaşayan Suriyeli sayısı ise 563 bin 876. Suriyelilerin İstanbul nüfusuna oranı ise yüzde 3,75. İzmir’İn nüfusu 4 milyon 279 bin 677. İzmir’de yaşayan Suriyeli sayısı 138 bin 356. Nüfusa oranı ise yüzde 3,23.
Türkiye’de en az Suriyelinin yaşadığı kent ise Bayburt. Bayburt’un toplam nüfusu 80 bin 417. Bayburt’ta yaşayan Suriyeli sayısı ise 30. Bayburt’ta yaşayan Suriyelilerin nüfusa oranı ise on binde 4.
Oransal olarak en az Suriyelinin yaşadığı şehir ise Artvin. Artvin’in nüfusu 166 bin 143. Artvin’de yaşayan Suriyeli sayısı ise 37. Artvin’de yaşayan 37 Suriyelinin nüfusa oranı on binde 2.
MANİSA’DA 21 BİN 237 YABANCI YAŞIYOR
Manisa İl Göç İdaresi’nden alınan 26 Temmuz 2018 tarihli verilere göre Manisa’da 21 bin 237 yabancı yaşıyor. Manisa’nın toplam nüfusu 1 milyon 413 bin 41. Manisa’da yaşayan yabancıların nüfusa oranı ise yüzde 1,5.
Manisa’da yaşayan 21 bin 237 yabancının 12 bin 413’ü Suriyelilerden oluşuyor. Suriyelilerin Manisa nüfusuna oranı ise yüzde 0,88.
MÜLTECİLER DEVLETTEN MAAŞ ALIYOR MU?
Çoğu zaman gündeme gelen mültecilerin devletten maaş aldığı konusu hakkında birçok iddia bulunuyor. Birçok kişi özellikle Suriyelilerin devletten maaş aldığını iddia etse de, hükümet yetkilileri bu iddiaları yalanlıyor. Suriyelilere aylık en fazla 120 lira ödendiği açıklaması, hükümet yetkilileri tarafından defalarca yapıldı. Bu 120 liralık yardım ise Kızılaykart’a yükleniyor. Hükümet yetkilileri Suriyelilere elden ya da banka hesabına herhangi başka bir ödemenin yapılmadığını söylüyor.
KIZILAYKART’IN PARASINI KİM ÖDÜYOR?
Sosyal Uyum Yardımı (SUY) adı altında oluşturulan destek programı toplamda 4 ortaktan oluşuyor. 4 ortağın biri finansör konumundaki Avrupa Birliği (AB) ülkeleridir. Uygulayıcı ortaklar ise Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Program kapsamında belli şartları sağlayan Suriyelilere gıda, giyim, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaları içinaylık 120 liraverilmektedir.
Bu programınuygulanmasındaortaya çıkan tüm maliyetler programın finansörü olan AB üye ülkelerine ait. Programın tüm maliyeti 348 milyon Euro olarak hesaplanmış olup bu para Türkiye’ye gönderilmiş. Paranın Türkiye’ye gönderildiğini 27 Haziran 2016 tarihinde Kızılay’ın internet sitesinde yayınlananhaberdemevcut. Uygulama maliyeti sadece Suriyelilere verilen aylık 120 lira değildir. Uygulama Suriyelilerin tespiti, kayıt işlemleri, banka hesaplarının açılması, kart basımı, kartların dağıtımı, paraların hesaplara aktarılması, hesap kullanımı hakkında teknik destek ve aile incelemesi gibi birçok konuyu içermektedir. Kısacası bu işlemler sonucunda ortaya çıkantüm maliyetlerAB’nin gönderdiği paradan karşılanmaktadır.
BM 150 EURO YARDIM YAPIYOR
Birleşmiş Milletler (BM), sorumluluğunda bulunup Türkiye’de ikamet eden yabancılar için Türkiye’ye aylık 150 Euro para ödüyor. Bu para her mülteci için ayrı ayrı Türkiye Cumhuriyeti’ne BM tarafından ödeniyor. Ülkemizde bulunan Suriyelilerin çoğu BM tarafından mülteci sıfatını taşımadığı için bu ödeme genel olarak Afgan, İranlı ve Iraklı vatandaşları kapsıyor.
SEÇİMLERDE KAÇ SURİYELİ OY KULLANDI?
24 Haziran seçimlerinde birçok Suriyelinin oy kullandığı iddiası gündemi bir hayli meşgul etmişti. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın açıkladığı sayılara göre yaklaşık 30 bin Suriyeli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmuştu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bu 30 bin Suriyeli aynı zamanda seçimlerde de oy kullanmıştı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.