22 Ocak 2019 Salı - 13:29:21

SON DAKİKA

YÜZME SPORU OTİZİMLİ GENCİN HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Spor

14 Ekim 2018 Pazar, 17:40:24 | 373 Okunma
Manisa'da yaşayan otizmli 22 yaşındaki Murat Akalın, babasının desteğiyle tanıştığı yüzme sporuyla sosyalleşerek hayata yeni bir başlangıç yaptı.

ŞEHZADELER ilçesinin Kuşlubahçe Mahallesi'nde yaşayan Akalın ailesinin 3 çocuğundan en büyüğü otizmli Murat Akalın, babası Bülent Akalın'ın yönlendirmesi, ayrıca çevresindekilerin de desteğiyle 5 yaşında yüzmeye başladı. Yaptığı spor sayesinde çevresiyle iletişimi de artan Murat Akalın, kendisini daha iyi ifade etmeye başladı. Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne ait Atatürk Olimpik Yüzme Havuzu'nda haftanın 4 günü yüzmeye gelen Murat Akalın, "Burada yüzerken, çok mutluyum" dedi. Ailesi, Murat Akalın'ın yarışmalara katılarak derece elde edip, milli olabilmek istediğini belirtti.
Manisa Şehir Hastanesi'nde memur olan baba Bülent Akalın, çocuğu hakkında bilgi verdi. Doktorların oğluna 3 yaşında otizm teşhisi koyduğunu ayrıca yürüyemeyeceğini, spor yapamayacağını söylediklerini belirten Bülent Akalın, "Yüzme Murat'ın herşeyi oldu diyebiliriz. Yüzdüğü zaman sinirini, stresini, enerjisini atıyor. Çocuğumuz yüzmeye başladıktan sonra konuşmaya başladı. Daha öncesinde günde 2-3 kelime kullanabiliyordu. Yüzme öğrenmesinden sonra daha sosyal olmaya başladı. Karada yapamadığı hareketleri, suyun içerisinde yaptığı için kendisini çok özgür hissediyor. Burada geçirdiği sürelerde arkadaş çevresinin artması ve hocaların desteğiyle sosyal bakımdan çok gelişti" dedi.
Oğlunun her anında yanında olduğunu ifade eden anne Gülsüm Akalın ise "Yüzmeye 5 yaşında başladı. Babasının çabalarıyla yüzmeyi öğrendi. Sürekli yüzmeye gitmek istiyor. Yüzmek, Murat'ın enerjisini alıyor. Suyla oynamayı çok seviyor. Suyun içerisinde enerjisini aldığı için çok mutlu oluyor. Yüzme sayesinde dikkatini çok daha fazla sağlamaya başladı" dedi.DHA

Spor

14 Ekim 2018 Pazar, 17:40:24 | 373 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MHP'NİN MANİSA ADAYLARI BELLİ OLDU
SIYASET
Cumhur İttifakı Manisa'daki bütün adaylarını açıkladı. AK Parti, cumartesi günü kendi payına düşen 11 ilçeyi kamuoyuna duyurdu. MHP'de daha önceden Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile Salihli ve Alaşehir'de adaylarını açıkladı.
21.1.2019

80

AK PARTİLİ VEKİLLERDEN BAŞKAN ÇELİK'E TEBRİK ZİYARETİ
SIYASET
Şehzadeler Belediye Başkanlığına yeniden aday gösterilen Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'e hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.
21.1.2019

72

PAZAR FİLESİ KADINLARIN GELİR KAYNAĞI OLDU
SIYASET
Manisa Demirci'de Halk Eğitim Merkezinin açtığı kursa katılan kadınlar, ördükleri pazar filelerini satarak ev bütçelerine katkıda bulunuyor
21.1.2019

70

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks