18 Haziran 2019 Salı - 07:51:38

SON DAKİKA

FIFA'NIN ÖRNEK GÖSTERDİĞİ HAKEM HAKEM CAMİASININ EFENDİ ABİSİ NECMİ TEMİZEL

Spor

2 Ocak 2019 Çarşamba, 15:53:54 | 709 Okunma
Manisa hakem camiasının duayen ismi Necmi Temizel ile geçmişe yolculuk yaptık.

GÖKHAN AYTAÇ ÖZEL HABER
Manisa hakem camiasının duayen ismi Necmi Temizel ile geçmişe yolculuk yaptık. Hakemliğe nasıl başladığını, hakemlik döneminde yönettiği maçları konuştuk. Verdiği bir karar ile ülkeyi karıştıran ama aynı karar ile FIFA’nın örnek gösterdiği hakem konumuna gelen Necmi Temizel ile hakemliğin dününü bugünü masaya yatırdık. Hakem camiasının efendi abisi olarak bilinen Necmi Temizel anlattı, biz dinledik.
“FUTBOLCUYKEN BİR BAKTIM HAKEM OLMUŞUM”
Futbolu çok sevdiğini ve futbolcuyken gelen bir teklif üzerine hakemliğe başladığı ifade eden Necmi Temizel; “1964 yılında Gedizspor’da futbol oynarken beni Ertuğrul Dilek izlemiş. Bir gün geldiler yanıma ‘Seni hakem yapalım’ dediler. Ben de futbolu çok seviyorum. ‘Hem futbol oynayıp hem hakemlik yapabilir miyim?’ diye sordum. Olur dediler. Ama beni kandırmışlar. Futbolcuyken bir baktım ki hakem olmuşum. 1964 yılında hakemlik kurslarına başladım. Hakemliğe başarılı bir giriş yaptım. 6 ay sonra profesyonel maçlarda görev aldım. Halil Erdoğan ve Ertuğrul Dilek hocalarım bana çok yardımcı oldular. Hakemliğe girişim böyle oldu ve 25 yıla yakın profesyonel liglerde maç yönettim. İyi ki hakem olmuşum diyorum. Çok değerli dostluklar kazandım hakem camiasından” dedi.
“FENERBAHÇELİ YAŞAR’I OYUNDAN ATTIM, ÜLKE KARIŞTI”
Yönettiği maçlar arasında Sakaryaspor-Fenerbahçe maçını unutmadığını ifade eden Necmi Temizel; “Sakaryaspor-Fenerbahçe maçını yönettim. O zaman Fenerbahçe’nin kalesinde Yaşar var. Bir pozisyon oldu Yaşar rakip oyuncuyu ceza sahasında düşürdü. Penaltı verdim. Daha sonra aldı topu Sakaryasporlu oyuncunun kafasına fırlattı. Bunu görünce hemen kırmızı kartımı çıkardım Yaşar’ı oyundan attım. Ortalık karıştı. Fenerbahçe oyuncu değişikliği hakkı bittiği için kaleye Müjdat geçti. O zaman Sakaryaspor’da da Aykut Kocaman, Oğuz Çetin falan oynuyor. Sakaryaspor penaltıyı kullandı Müjdat kurtardı. Ama 2-3 metre öndeydi Müjdat. Bu yüzden penaltıyı tekrarlattım. Fenerbahçe 2-0 mağlup oldu o karşılaşmada. Ertesi gün Türkiye çalkanıyor. ‘Fenerbahçe’yi yakanı biz de yakarız’ diye demeç veriyor yöneticiler. TBMM’de Fenerbahçeli milletvekilleri konuyu gündeme getirdi. Hakem kural hatası yaptı dediler. O zamanın Sakarya Valisi benim dostum Hayri Kozakçıoğlu. Aynı zamanda Fenerbahçe kongre üyesiydi. Maçtan sonra geldi yanıma ‘Hem penaltı hem kırmız kart ağır olmadı mı?’ dedi. Ben de ‘Hem ceza sahasında faul var hem de disiplin ihlali var. Biri teknik ceza biri disiplin cezası. Penaltı da kırmızı kart da doğru’ dedim. Tabi o zamana kadar böyle bir karar veren olmadı. Benim kararım daha sonra dünyaya örnek oldu. FIFA benim kararımı doğru buldu ve hakem seminerlerinde örnek gösterdi. Ama FIFA benim kararımı doğru bulana kadar uzun süre eleştiriye uğradım. Hatta tehdit eden bile oldu. Arabanı yakacağız diyen bile çıktı. Sonuçta ben kendimden emindim ve verdiğim karar dünyaya örnek oldu” dedi.
“HAKEMLİKTEN SONRA CAMİAYA HİZMET ETMEYE DEVAM ETTİM”
Yaklaşık 45 senedir hakem camiasının içinde yer aldığını ifade eden Temizel; “1988 yılında hakemliği bıraktıktan sonra hakem camiasına hizmet etmeye devam ettim. Hakem hocalığı yaptım. Daha sonra 4 kez çeşitli dönemlerde MHK üyeliğinde bulundum. Gözlemcilik yaptım. 25 yıl hakemlik yaptım. Hakemliği bıraktıktan sonrada 20 yıl da hakem camiasına hizmette bulundum” dedi.
“HAKEMLİK CAMİASINDA MANİSA BİR MARKADIR”
Manisa’nın hakem camiasında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Necmi Temizel; “Manisa hakem yetiştirme anlamında kültürü olan bir şehir. Halil Erdoğan ve Ertuğrul Dilek’ten bayrağı ben devir almıştım. Benden sonra İbrahim Aksoy Manisa’yı üst klasmanda temsil etti. Daha sonra Esat Eriş, Yunus Yıldırım, Koray Gencerler, Çağatay Şahan yakın zamana kadar Manisa’yı başarıyla temsil ettiler. Manisa’dan son zamanlarda üst klasmanda fazla hakem arkadaşımız olmasa da gelecekte Manisa’dan yine başarılı hakemler çıkacaktır. Tabi şimdi İbrahim Çağlar Uyarcan var. Yardımcı hakem ve çok başarılı. Yani hakemlik kültürü Manisa’ya sağlam atılmış. O kültür hep devam edecektir. Manisa hakemlik camiasında bir markadır” dedi.
“VAR İŞİN HEYECANINI KAÇIRIYOR”
Bu sene Süper Lig’de kullanılan VAR teknolojisi ile ilgili düşüncelerini söyleyen Necmi Temizel; “VAR’ın olumlu yönleri de var olumsuz yönleri de. Teknolojinin futbolun içine girmesi heyecanı öldürüyor gibi. VAR’ın gelmesi ile birlikte atılan gollere bile hemen sevinemiyoruz. Yanlış anlaşılmasın teknolojiden faydalanmak lazım. Mesela gol çizgisi teknolojisi yararlı ama VAR’daki gidip gelmede geçen süre zarfı işin heyecanını kaçırıyor gibi. Sonuçta VAR’da da hakemler var. İnsanın olduğu yerde hata vardır. VAR gelince hakemlerimiz daha rahat düdük çalıyor. Bu da hatalara sebep oluyor. VAR konusu bana göre bir daha gözden geçirilmeli ve VAR’a giden hakemlerimiz karar verme sürelerini kısaltmalılar” dedi.
“MANİSASPOR’UN SÜPER LİG’E UZANAN YOLCUĞUNDA KIVILCIMI BİZ YAKTIK”
Manisa sporuna önemli katkılarının olduğunun altını çizen Necmi Temizel; “1997 yılında TÜRFAD’ı (Türkiye Futbol Adamları Derneği) Manisa’da kuruduk. Ertuğrul Aytaç, Esat Eriş ve ben derneği kuruduk. Daha sonra şubeler açtık. Manisaspor 3. Lig’de iken seminerler düzenledik. ‘Manisaspor Süper Lig’e doğru’ adı altında yaptığımız seminerler büyük ilgi topladı. Manisaspor’un Süper Lig’e uzanan yolcuğunda kıvılcımı biz yaktık. ‘İnsanlar yaşarken de anılmalı’ isimli paneller yapıp Manisa futboluna hizmet etmiş kişileri onurlandırdık. 1986 yılında Manisa Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği’ni binası aldık. Binanın açılışına dönemin valisi Rafet Üçelli geldi. Yeni Asır gazetesinde 2 yıl köşe yazarlığı yaptım. Hep futbolun içinde oldum ve Manisa futbolunun gelişmesi için elimden geldiğince katkı sağladım” dedi.
“CENGİZ ERGÜN YAPTIKLARI İLE MANİSA SPORUNA ADINI ALTIN HARFLERLE KAZIMIŞTIR”
Son olarak Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Manisa sporuna verdiği desteklerin, yaptığı hizmetlerin önemine dikkat çeken Necmi Temizel; “Cengiz Ergün’ün Manisa futbolu için yaptıkları anlatmakla, yazmakla bitmez. ‘Manisaspor Süper Lig’e doğru’ adı altında yaptığımız panellerde dönemin Manisaspor Başkanı Cengiz Ergün’dü. O zaman bu takım nasıl Süper Lig’e çıkar diye çok kafa yorduk. Vestel’le kurulan ilişkinin mimarı Cengiz Ergün’dür. Manisa sporuna çok katkısı oldu. Belediye başkanlığı döneminde de yaptığı tesisler ile Manisa sporuna büyük katkı verdi. Bu tesislerin birine de benim adımı verdi. Bu benim için çok onur verici bir durum. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Her zaman hakem camiası olarak bizim yanımızda yer almış, bizlere destek vermiştir. Bu şehir hizmet edeni unutmaz. Cengiz Ergün yaptıkları ile Manisa sporuna adını altın harflerle kazımıştır. Manisa için büyük bir şanstır” diyerek sözlerine son verdi.Spor

2 Ocak 2019 Çarşamba, 15:53:54 | 709 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAŞKAN DUTLULU, İSTANBUL'DAKİ AKHİSARLILAR İLE BULUŞTU
SIYASET
Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, İstanbul'da yaşayan Akhisarlılar ile bir araya geldi.
17.6.2019

128

ALAŞEHİR'DE DERE TAŞTI SEL SULARI 2 TRAKTÖRÜ SÜRÜKLEDİ
GÜNDEM
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde aniden bastıran şiddetli yağmur sonrası taşan derenin suları derede kum yükleyen iki traktörü metrelerce sürükledi.
17.6.2019

128

ANA BORU PATLADI MAHALLE SU ALTINDA KALDI
SIYASET
Manisa'da şehre su veren ana borulardan birinin patlaması sonucu yollar çöktü, evleri su bastı
16.6.2019

223

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks