22 Şubat 2020 Cumartesi - 10:14:37

SON DAKİKA

ZEYTİNDE REKOLTE SIKINTISI VAR

Siyaset

15 Ağustos 2019 Perşembe, 14:26:11 | 734 Okunma
Saruhanlı'da, ekim- kasım aylarında yapılan zeytin hasadına kısa süre kalırken, rekolte, çiftçiyi mutlu etmedi

MANİSA'nın Saruhanlı ilçesinde, zeytin hasadına kısa süre kalmasına rağmenüreticinin yüzü, rekolte nedeniyle gülmüyor. Rekoltenin düşük olacağını söyleyen Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, çiftçilerin borçlarının ertelenmesi yönünde çağrı yaptı.
Saruhanlı'da,ekim- kasım aylarında yapılan zeytin hasadına kısasüre kalırken, rekolte, çiftçiyi mutlu etmedi. Saruhanlı genelinde 3 milyon 500 bin zeytin ağacından geçen yıl 100 bin tonun üzerinde zeytin elde eden üreticiler, bu sene rekoltenin düşük olacağını belirtti. Rekoltenin bu yıl yüzde 50 oranında az olmasının beklendiği belirtildi. Geçen yıl kilogramı 3 ile4 lira arasında satılan ürünün düşük rekolte nedeniyle bu sene6- 8 liradansatılması bekleniyor.
Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, hava sıcaklıklarınedeniyleürünün olgunlaşmadığını ve yeterince çiçek açmadığını söyledi. Okur, ağaçların bu yıl kendisini dinlenmeye almak zorunda hissettiği için rekoltenin düştüğünü kaydetti. Yetkililere seslenen Okur, "Çiftçilerimizin kredi ve bankalara olan borçlarının 1 yıl ertelenmesini istiyoruz. Biz üreticiyiz. Biz üretirsek devlette kazanır biz de kazanırız. Biz burada arkadaşlarımızla iddiaya girdik. Bazı ağaçların üzerinde zeytin bulana çeyrek altın vereceğiz. Bu sene zeytinin yok yılı" dedi.
Zeytin üreticisi Mustafa Temiz (56) ise"Bu sene zeytin yok denilecek kadar az. Para da yapmıyor zaten. Bu sene bizim halimiz ne olur bilmiyorum. İşimiz çok zor. Borçlarımız var. Ötelenmesini istiyoruz. Durumlar çok kötü" diye konuştu. DHA

Siyaset

15 Ağustos 2019 Perşembe, 14:26:11 | 734 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks