22 Ocak 2019 Salı - 17:40:07

SON DAKİKA

YERELDE İTTİFAK YOK!

Siyaset

23 Ekim 2018 Salı, 18:16:47 | 209 Okunma
Aylardır süren yerelde ittifak tartışmalarına Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli son noktayı koydu

BURHAN AKDEMİR
AK Parti ile MHP, 31 Mart 2019’daki yerel seçime kendi adaylarıyla girecek. İki partinin genel başkanı, dün Meclis’te düzenlenen grup toplantılarına yerelde ittifakın olmayacağını ilan etti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Bundan böyle kendi göbek bağımızı kendimiz kesmeye hazırız. Kronikleşmiş süreci uzatmanın alemi yok. Bundan böyle ittifak arayışımız yoktur" sözlerine AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gördük ki MHP farklı bir tercih yaptı. Madem 'Biz yolumuza' diyorlar, biz de 'Herkes kendi yoluna' deriz. Cumhur İttifakı noktasında bizim bir sıkıntımız yok. Cumhur ittifakına leke gelmesini istemeyiz. MHP de biz de kendi adaylarımızla meydanlarda olacağız" ifadeleriyle yanıt verdi. Açıklamaların ardından uzun zamandır tartışılan ‘Yerelde ittifak olur mu?’ sorusu da cevabını buldu.
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) arasında 24 Haziran seçimleri öncesinde başlayan Cumhur İttifakı ile ilgili aylardır tartışma söz konusuydu. 31 Mart yerel seçimlerinde iki partinin ittifak şeklinde seçime gireceği konuşuldu. Hatta MHP Lideri Devlet Bahçeli “İstanbul’dan büyükşehir için aday çıkarmayacağız” sözleri, yerelde de iki partinin ittifak yapacağının sinyali oldu.
Ancak ilk olarak af tartışmalarıyla başlayan gerginlik rahip Brunson’ın serbest kalmasıyla tırmanarak devam etti ve ‘Öğrenci andı’ konusuyla birlikte iyice doruğa ulaştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şimdi birileri çıkarmış af, laf. Mağdur, mazlum ‘Affettim’ diyorsa o ayrı ama biz asla. O zaman adil, adaletle hükmeden iktidar olamazsınız. Biz rastgele cezaevine girenlere cezaevinin kapısını açamayız. Şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız?” demesi, bardağı taşıran son damla oldu.
“KRONİKLEŞMİŞ SÜRECİ UZATMANIN ALEMİ YOK”
Dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis'teki grup toplantısında gündemi sarsan açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Hiçbir ittifak bir tarafın yok sayılmasıyla ayakta kalamaz. Bundan böyle kendi göbek bağımızı kendimiz kesmeye hazırız. Hiçbir ittifak diğer tarafın parmak sallamasıyla yaşamaz. Kronikleşmiş süreci uzatmanın alemi yok. Bundan böyle ittifak arayışımız yoktur" dedi. Bahçeli, daha önce İstanbul’dan aday çıkarmayacaklarını açıklamıştı ancak bu karardan sonra İstanbul’dan da aday çıkaracaklarını sözlerine ekledi.
“MHP DE BİZ DE KENDİ ADAYLARIMIZLA MEYDANLARDA OLACAĞIZ”
Bunun üzerine partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da "Gördük ki MHP farklı bir tercih yaptı. Madem 'Biz yolumuza' diyorlar, biz de 'Herkes kendi yoluna' deriz. Cumhur İttifakı noktasında bizim bir sıkıntımız yok. Cumhur ittifakına leke gelmesini istemeyiz. MHP de biz de kendi adaylarımızla meydanlarda olacağız" dedi.
GÖZLER ADAYLARA ÇEVRİLDİ
Bu açıklamaların ardından Manisa’da gözler iki partinin büyükşehir adayının kim olacağına çevrildi. Manisa’da halen büyükşehir belediyesini elinde bulunduran MHP’nin mevcut başkan Cengiz Ergün’le yola devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. 2009’da Manisa Belediyesi’ni, 2014’te de Büyükşehir Belediyesi’ni kazanarak Manisa’nın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı unvanını elinde bulunduran Cengiz Ergün’ün, MHP’nin adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
İttifakın diğer bir kanadı olan AK Parti’de ise daha önceden aday olmayı düşündüğünü açıklayan eski milletvekili Recai Berber ile her ne kadar adaylık konusunda açıklama yapmasa da Selçuk Özdağ’ın ismi geçiyor. İttifakın yerelde sona ermesinin ardından her iki partide de aday adaylarının başvurusunu yapması ve kısa süre içerisinde partilerin adaylarını açıklayarak seçim çalışmalarına başlaması bekleniyor.

Siyaset

23 Ekim 2018 Salı, 18:16:47 | 209 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MHP'NİN MANİSA ADAYLARI BELLİ OLDU
SIYASET
Cumhur İttifakı Manisa'daki bütün adaylarını açıkladı. AK Parti, cumartesi günü kendi payına düşen 11 ilçeyi kamuoyuna duyurdu. MHP'de daha önceden Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile Salihli ve Alaşehir'de adaylarını açıkladı.
21.1.2019

99

AK PARTİLİ VEKİLLERDEN BAŞKAN ÇELİK'E TEBRİK ZİYARETİ
SIYASET
Şehzadeler Belediye Başkanlığına yeniden aday gösterilen Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'e hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.
21.1.2019

88

PAZAR FİLESİ KADINLARIN GELİR KAYNAĞI OLDU
SIYASET
Manisa Demirci'de Halk Eğitim Merkezinin açtığı kursa katılan kadınlar, ördükleri pazar filelerini satarak ev bütçelerine katkıda bulunuyor
21.1.2019

83

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks