20 Nisan 2019 Cumartesi - 03:31:53

SON DAKİKA

VEBA SALGININA DİKKAT

Siyaset

4 Kasım 2018 Pazar, 18:37:53 | 504 Okunma
Manisa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Merter Yıldız, Manisa'da görülen veba salgınıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Önceki hafta Salihli, Sarıgöl ve Kula’da görülen koyun-keçi vebası sonrası bazı hayvan pazarların kapatılması vatandaşları endişelendirdi. Tekno Tarım Manisa 12. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda konuşan Manisa Veteriner
Hekimleri Odası Başkanı Merter Yıldız, hastalığın kontrol altına alındığını belirtti.

“İNFİALE GEREK YOK”
Manisa’daki koyun-keçi vebasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Yıldız, şunları söyledi: “Bazı ilçemizde hayvan pazarları kapatıldı. Bu hastalık çok yaygın değil sporadik hastalıklar ama hayvan pazarlarının her zaman infiali oluşturması gereken bir durum değil, hayvan pazarlarını kapatmaktaki amaç bir bölgeden diğer bölgeye bulaşma riskini yok etmektir. Bu kordon kararı diye, kendi içimizde verdiğimiz bir karardır. Bu kordon içerisine alınan şeylerde de hastalığın sağlıksız bölgeden sağlıklı kısma ulaşımına engel olmak için yapılan bir uygulamadır. Şu anda kapatılma sebebi de koyun, keçi vebasıdır. Bu vebayla ilgili oluşabilecek tehditleri en aza indirmek için kapatıldı. Konuyla ilgili Tarım İl Müdürlüklerinin çalışmaları devam ediyor. Hastalık kontrol altında. Bulaşma riskini daha fazla arttırmamak için kısa süreli olarak kordon kararı var.”
İKİ PROJE BİR STANTTA BULUŞTU
Manisa Veteriner Hekimleri Odası’nın hazırladıkları iki proje ile fuardaki yerini aldıklarını söyleyen Yıldız, “Bu yıl 12. Düzenlenen Manisa Tarım ve Hayvancılık Fuarıı’nda stant açarak her zamanki gibi destek veren kurumlar içerisinde yer alıyoruz. Bu yıl 2 proje ile standımızda yer almak istedik. İlk projemiz son dönemde hayvanlardan insanlara bulaşan zoonoz hastalıklarla alakalı kamuoyunu bilinçlendirmek. Özellikle şarbondan sonra çıkan, hayvanlardan insanlara bulaşma riski olan hastalıklar gündeme geldiği için yaklaşık 250’den fazla hastalık bu şekilde mevcuttur. Veteriner hekimlerimizin zoonoz hastalıklardan halkımızı koruduğunu ve bu zoonoz hastalıkların çıkış konusunda da veya elemine edilmesi konusunda veteriner hekimlerinin rolünün büyük olduğunu anlatmaktayız. İkinci projede sokak hayvanlarımız havaların soğumasıyla istedikleri gıdaya ulaşamama tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar. O nedenle birkaç kliniğimizin bir araya gelerek hediye ettiği mamalarımızı paketledik. Özellikle çocuklarımıza sokak hayvanlarını besleme alışkanlığı kazandırmak ve soğuyan havalarda da sokak hayvanlarının yeme ihtiyacı olan gıdaya ulaşmasının zor olduğunu halka anlatabilmek için sosyal sorumluluk projesi olarak da mama dağıtımına devam ettik” dedi.
Haber Merkezi

Siyaset

4 Kasım 2018 Pazar, 18:37:53 | 504 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN BİR İŞBİRLİĞİ DAHA
GÜNDEM
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü arasında öğrencilerin uygulamalı olarak öğrenmelerini sağlayacak bir protokol imzalandı
19.4.2019

34

İŞSİZLİKTE KORKUTAN RAKAMLAR
GÜNDEM
Manisa'da Ocak ayından mart ayına kadar kayıtlı işsiz sayısı 13 bin 547 kişi arttı
19.4.2019

38

SALİHLİ'DE TOPLUMSAL FARKINDALIK OLUŞTURMA ETKİNLİĞİ
GÜNDEM
Salihli Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin ortaklaşa düzenlediği ruh sağlığı hastalarına yönelik damgalama ve toplumsal farkındalık oluşturma konulu etkinlik yoğun ilgi gördü.
19.4.2019

36

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks