19 Temmuz 2019 Cuma - 22:11:20

SON DAKİKA

TARIM EKONOMİSİNİ YOK SAYMAYIN!

Siyaset

11 Nisan 2019 Perşembe, 19:41:09 | 286 Okunma
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, ‘Tarımın başkenti Manisa'da geleceğin ekonomisi' isimli konferans düzenlendi. Konferansa Manisa TSO Başkan Mehmet Yılmaz'ın sözleri damga vurdu

BURHAN AKDEMİR
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) ‘Tarımın başkenti Manisa’da geleceğin ekonomisi’ konferansına ev sahipliği yaptı. Sunumunu CNN Türk Ekonomi Editörü Cem Seymen’in yaptığı konferans, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. CNN Türk Ekonomi Editörü Cem Seymen, örneklerle tarımdaki son durumu anlatırken, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz ise konuşmasıyla konferansa damga vurdu. Başkan Yılmaz, “Bu ülke kurulurken tarım ekonomisiyle bir yerlere geldi. Kuruluş aşamasındaki kalkınma reçetesini bir kenara atar, yeni reçete arayışlarına girersek bir yere varamayız.” dedi.
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, CNN Türk Ekonomi Editörü Cem Seymen’in sunumuyla ‘Tarımın başkenti Manisa’da geleceğin ekonomisi’ isimli konferans düzenlendi. Konferansa eski Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Manisa TSO üyeleri, ilçe oda ve borsa başkanları ile davetliler katıldı. Yoğun katılımla gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Manisa TSO Başkanı Mehmet yılmaz yaptı. Manisa’nın bin yıldan fazla süredir tarımın, ticaretin ve sanayinin önemli şehirleri arasında olduğunu ifade eden Yılmaz, bunun sebebinin de kentin coğrafi yapı ve konumu olduğuna dikkat çekti.
Manisa’nın en fazla ihracat yapan şehirler arasında 8’inci sırada yer aldığını hatırlatan Yılmaz, bu alanda İzmir’den sonra Manisa’nın geldiğini ifade etti. Yılmaz, konuşmasının devamında Manisa’daki tarım, hayvancılık, sanayi gibi sektörlerle ilgili rakamsal bilgi verdi.
“BU ÜLKE KURULURKEN TARIM EKONOMİSİYLE BİR YERLERE GELDİ”
Başkan Yılmaz, Manisa’nın tarım, sanayi ve ticaret anlamında potansiyeli yüksek bir il olmasına rağmen bu potansiyeli rakamlara yansıtamadığını iddia ederek şöyle konuştu:
“Peki neden hak ettiğimiz yerde değiliz? Çünkü kurumlar arası kopukluklar var. ‘Ben’ demekle bir yere varamayız. ‘Biz’ olduğumuz zaman başarılı oluruz. Kuruluş aşamasındaki kalkınma reçetesini bir kenara atar, yeni reçete arayışlarına girersek bir yere varamayız. Bu ülke kurulurken tarım ekonomisiyle bir yerlere geldi. Manisa’da 22 milyon zeytin ağacı varken, bunun 2.2 milyonu toplanmadan dalında kalıyorsa bir yerlerde sorun var demektir. Biz özümüze dönmezsek gelişemeyiz. Siyaset yapmıyoruz, siyasetle işimiz yok, bizim bir tek liderimiz var o da Atatürk. Bizi bu bulunduğumuz ekonomik girdaptan çıkaracak olan reçete de yine Atatürk’e ait. Reçeteyi kurucu irade 1920’li yıllarda ortaya koymuş, demiş ki, ‘Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.’”
Yılmaz’ın konuşması katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı.
CEM SEYMEN EGEMEN GÜÇLERE DİKKAT ÇEKTİ
Başkan Yılmaz’ın ardından sözü CNN Türk Ekonomi Editörü Cem Seymen aldı. Seymen, bugün dünya üzerindeki bütün gelişmiş ülkelerin tarım ve çiftçiliğe dayalı kalkınma modeliyle bir yerlere geldiklerine dikkat çekti.
Cumhuriyetin ilk yıllarından da örnekler vererek konuşan Seymen, o dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün tarıma dayalı bir bağımsızlık hamlesi başlattığını ifade etti. Dünyadaki egemen güçlerin gelişmekte olan ülkelere müdahale ettiğini dile getiren Seymen, “Bu güçler, o ülkelerin hazıra alışmasını tercih eder. Ürün satar ancak kesinlikle hammadde üretimine izin vermezler. Enerji, ilaç ve gıda sektöründe bu durum bariz olarak ortaya çıkıyor. Bir ağrı kesici bile ürettirmezler.” dedi.
Tarıma yeterince kaynak aktarılmadığını savunan Seymen, “Buraya dünyanın en büyük havalimanından geldim. Buna karşı değilim fakat keşke o 30 milyar doları eğitime, kendi teknolojilerimizi üretecek gençlere harcasaydık.” ifadelerini kullandı.
DESTEK 16 MİLYAR TL, VERGİ 15.8 MİLYAR TL
Gıda fiyatlarının yıllık toplamda yüzde 70 arttığının, istatistiki bilgilerden elde edildiğini söyleyen Seymen, şöyle devam etti: “Peki neden bu kadar yüksek? Bizde olmadığı için mi? Hayır. Biz de üretiyoruz. Ama bilinçsiz, gereğinden fazla, gereğinden az plansız üretiyoruz. Bu yıl 16 milyar TL destek verildiği açıklandı tarıma. Ama sadece mazottan alınan vergi ne kadar biliyor musunuz? 15.8 milyar TL. Bu rakama bakıldığında çiftçiye en az 60 milyar TL destek verilmesi gerekirdi.” diye konuştu.
Konferansın geri kalan bölümü basına kapalı olarak devam etti.

Siyaset

11 Nisan 2019 Perşembe, 19:41:09 | 286 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

92

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

70

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

67

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks