19 Nisan 2019 Cuma - 07:51:43

SON DAKİKA

ORTAOKUL ÖĞRENCİSİNDEN ÖZEL ÖĞRENCİLERE ÖZEL PROJE

Siyaset

7 Şubat 2019 Perşembe, 15:08:29 | 237 Okunma
MANİSA'NIN Saruhanlı ilçesinde, ortaokul öğrencisi Mehmet Hilmi Kocacenk (13), otizmli ya da mental geriliğe sahip özel çocuklar için renkleri ve sayıları çeşitli dillerde söyleyen robotik cihaz geliştirdi.

MANİSA'NIN Saruhanlı ilçesinde, ortaokul öğrencisi Mehmet Hilmi Kocacenk (13), otizmliya da mental geriliğe sahip özel çocuklar için renkleri ve sayıları çeşitli dillerde söyleyen robotik cihaz geliştirdi. Özel eğitim kurumunda kullanılmaya başlanan cihazın faydalı olduğu belirtildi.
Saruhanlı Cumhuriyet Ortaokulu'nun8'inci sınıf öğrencisi Mehmet Hilmi Kocacenk, otizmli çocuklar için renkleri ve sayıları Türkçe, İngilizce, İspanyolca ileFransızca söyleyen robotik cihaz geliştirdi. Otizmli çocukların, cihazla renkleri ve sayıları daha kolay öğreneceği belirtildi. Manisa Valiliği'ncekodlama projesi 'KodlaManisa' kapsamında tasarlanan, 'Renkleri ve sayıları engelsiz öğren' isimli projenin2 ayda tamamlandığını belirten Mehmet Hilmi Kocacenk, cihazın maliyetinin ise 200 lira olduğunu söyledi. Geliştirilen cihaz, Saruhanlı ilçesindeki özeleğitim merkezinde kullanılmaya başlanırken, özel çocuklara yardımcı olabilmek adına buprojeyi geliştirdiğini kaydeden Kocacenk, şöyle konuştu:
"Bu projeyi okulumuzdaki engelli arkadaşlarımızı örnek alarak yaptık. Okulumuzdaki engelli arkadaşlar, renk ve sayıları öğrenmekte güçlük çekiyordu. Renkleri de dilleri de öğrenmek için bu projeyi geliştirdik. Türkçe'nin yanı sıra İngiliz ve Fransızca dillerini de yükledik cihazımıza. Sadece ülkemiz için değil, bunu ülke dışında da kullanabiliriz. Önümüzdeki günlerde cihazımızın telefon uygulamasını da yapacağız. Faydalı olabildiysek ne mutlu bize."
CİHAZLA KALICI VE HIZLI ÖĞRENİYORLAR
Cihazın kullanıldığı özel eğitim kurumunda görevli psikolog Öznur Dilsizoğlu ise"Cihaz birçok duyu organlarına hitap ettiği için kalıcı ve hızlandırılmış şekilde kullanılıyor. Basit olması da bizim için çok önemli. Çocuklar kendi kendine pekiştirdiği için hem oyun gibi geliyor hem de daha fazla yapmak istiyorlar. Öğrencilerimiz renklerin ve sayıların daha kolay şekilde farkına vardı. Cihazın üretilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz" dedi.DHA

Siyaset

7 Şubat 2019 Perşembe, 15:08:29 | 237 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

CAN GÜRKAN SERBEST KALIYOR
SIYASET
Soma Davası'nın tutuklu sanıklarından Can Gürkan hakkında şok bir gelişme yaşandı
18.4.2019

62

BAŞKAN ERGÜN İMARI ANKARA'YA GÖTÜRDÜ
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, seçim öncesi verdiği sözleri tutuyor… Başkan Ergün, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile imarı görüştü
18.4.2019

51

KADINLARA KAZANÇLI TİCARETİN ŞİFRELERİ ANLATILDI
GÜNDEM
MANİSA'nın Salihli Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TSO) düzenlenen konferansta, finans uzmanı Dr. Sevilay Suyabatmaz ve Mali Müşavir Süreyya Dönmez, sürekli kazanç için neler yapılması gerektiği konusunda kadınlara ipuçları verdi.
18.4.2019

43

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks