12 Aralık 2018 Çarşamba - 20:39:49

SON DAKİKA

MUHTARLAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ

Siyaset

7 Ekim 2015 Çarşamba, 11:45:22 | 1099 Okunma
MANİSAnın Turgutlu ilçesinde 'usulsüz kredi' kullanıldığı iddiasıyla açılan davada, görevi kötüye kullandığı öne sürülen 99 muhtar ve aza yargılandı.
Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı ve Laleli Mahallesi Muhtarı Bedriye Pehlivan, Manisa'da yargılanan 99 muhtarın günah keçisi ilan edildiğini, yargı karşısına çıkması gerekenin Tarım Müdürlüğü olması gerektiğini iddia etti
Manisa'nın Turgutlu ilçesinde 'usulsüz kredi' kullanıldığı iddiasıyla açılan davada, görevi kötüye kullandığı öne sürülen 99 muhtar ve aza yargılandı. Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı ve Laleli Mahallesi Muhtarı Bedriye Pehlivan, "Bu dava içerisinde herkesin anlayacağı üzere muhtara gelen evrak zaten ilgili kurumdan gelmiştir. İlgili kurum, dokümanları doldurmuş ve muhtarlarımız da altına imzalarını atmıştır ya da mührünü basmıştır. Vatandaşların tarlalarının işlenip işlenmediği, ne gibi bir ürün ekilip ekilmeyeceğinin takibi ve kontrolü ilçe Tarım Müdürlüğü'ndedir. Yani ilgili kurum memurlarının bunu kontrol etmesi gerekir. Burada muhtarlarımız günah keçisi olmuştur ve sahipsiz kalmışlardır." dedi.

EREN EKİNCİ (ÖZEL)
Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı ve Laleli Mahallesi Muhtarı Bedriye Pehlivan, Manisa'da usulsüz şekilde kredi temin ettikleri gerekçesiyle yargılanan muhtarların suçsuz olduğunu iddia etti. Muhtarların yargılanma sürecini yakından takip eden ve duruşmalara katılan CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, böyle bir komediyi Aziz Nesin'in bile yazamayacağını söyledi.
"GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLDİK"
Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı ve Laleli Mahallesi Muhtarı Bedriye Pehlivan yaptığı açıklamada, 99 muhtar ve azanın yargılandığı davada muhtarların günah keçisi ilan edildiğini söyledi. Pehlivan, "Öncelikle bu konu çok önemli. Her zaman olduğu gibi yine muhtarlar suçlanıyor. Ancak muhtarların günah keçisi ilan edilmesi gerekmiyor. Herkes sorumluluğunun bilincine varmalı ve taşın altına elini koymalıdır. Bu dava içerisinde herkesin anlayacağı üzere muhtara gelen evrak zaten ilgili kurumdan gelmiştir. İlgili kurum, dokümanları doldurmuş ve muhtarlarımız da altına imzalarını atmıştır ya da mührünü basmıştır. Vatandaşların tarlalarının işlenip işlenmediği, ne gibi bir ürün ekilip ekilmeyeceğinin takibi ve kontrolü ilçe Tarım Müdürlüğü'ndedir. Yani ilgili kurum memurlarının bunu kontrol etmesi gerekir. Burada muhtarlarımız günah keçisi olmuştur ve sahipsiz kalmışlardır. Biz aynı zamanda Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu üyesiyiz. Konfederasyon başkanımıza da bu durumu ilettik. Konuyla ilgili gerekli açıklamaları yapacaklardır. İnanıyoruz ki gerçekler gün yüzüne çıkacak ve muhtarlarımızın suçsuz olduğu ortaya çıkacaktır" şeklinde konuştu.
"MUHTARLARIN YASASI YOK"
Muhtarların sıkıntılarının oldukça fazla olduğunu dile getiren Pehlivan, en önemli eksikliğin muhtarlarla ilgili herhangi bir yasanın olmaması olduğunu açıkladı. Pehlivan muhtarların haklarına ulaşması için Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu'nun da çalışma yapacağını dile getirerek şu şekilde konuştu: "Muhtarların yasası yok. Yasa olmayınca muhtar nereden ne öğrenecek? Neyi sorgulayacak? Biz muhtarlar, tamamen kendi çalışmalarımız ve diğer muhtarlarla kurduğumuz iletişimler sonucu bilgilerimizi, haklarımızı kendimiz öğreniyoruz. Örneğin bir ev araması olduğunda gitmesi gereken kişi muhtardır. Ben içeriye giriyorum. Güvenlik güçlerinin üzerlerinde kendilerini korumak için ya da işlerini kolaylaştırmak için sahip olmaları gereken bütün alet ve edevatları var. Ama bizim öyle bir şansımız yok. Böyle bir durumda ben orada bir darpla karşılaşsam, kendimi savunacak hiçbir şansım yok. Ama görev olarak bunu yapmak zorundayım. Yetkim yok ama görevim çok. Muhtarlarda böyle bir sıkıntı var. Bu sebeple Muhtar Yasası'nın çıkması için mücadele veriyoruz. Konfederasyonumuz bunun için mücadele veriyor."
"SIKIŞTIK KALDIK"
19 Ekim'in Türkiye'de Muhtarlar günü olarak kutlanmasının sevindirici bir haber olduğunu dile getiren Pehlivan, aynı özen ve ilginin muhtarların hakları konusunda da gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Muhtarlar olarak haklarında onlarca dava açıldığını fakat kendilerinin dava açamadığını dile getiren Pehlivan, "Muhtarlarımızla ilgili pek çok parti pek çok milletvekilleri çalışmalar yapıyor. Bizler de kendileri ile sürekli iletişim halindeyiz. Umut ediyoruz ki zaman içerisinde muhtarlık ile ilgili düzenlemeler olacaktır. Çünkü biz gerçekten sıkıştık kaldık. Bizimle ilgili pek çok dava açılıyor ama muhtarlarımız dava açamıyor. Üstüne üstlük yasamız olmadığı için farklı şekillerde yargılanmamız söz konusu oluyor. Geçtiğimiz gün 99 muhtarımız yargılandı ve yanlarında bazı milletvekilleri dışında hiç kimse durmadı. Bunlar kırsal kesimde, hiçbir gelirleri olmayan muhtarlarımızdır. Yani burada hiçbir muhtar arkadaşımız burada art niyetli davranmamıştır. Sadece önüne gelen belgeyi imzalamıştır" ifadelerini kullandı.
"MUHTARLIĞIN BU KADAR ZOR OLDUĞUNU BİLMİYORDUM"
Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı ve Laleli Mahallesi Muhtarı Bedriye Pehlivan, muhtar olmadan önce muhtarlığın bu kadar zor olmayacağını tahmin ettiğini fakat muhtar olduktan sonra bir sürü güçlükle karşılaştığını dile getirerek sözlerini şöyle sonlandırdı: "Ben de bu muhtar olmadan önce muhtarların bu kadar işi olduğunu bilmiyordum. İşin içine girdiğim zaman öğrendim ki muhtarlar aynı zamanda avukat, danışman, psikolog, psikiyatrist, dert arkadaşı, aile danışmanı muhtarlar her şey. Ama biz inanıyoruz ki, muhtarlarımızın iş koşulları daha da iyi hale gelecek ve muhtarlar birliğinin kurulmasıyla da muhtarlarımız daha iyi günler görecek."
"BU KADAR KOMİĞİNİ AZİZ NESİN BİLE YAZAMAZ"
Muhtarları siyasette bir araç olarak değil bir paydaş olarak gördüklerini dile getiren CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, her fırsatta muhtarları toplayarak şov yapan siyasilerin, mağdur olan muhtarların yanında yer almadığını kaydetti. Manisa'da yargılanan 99 muhtar ve azaların duruşmasına katılan Özel, ünlü Türk mizah yazarı Aziz Nesin'in bile bu tarz bir komedi yazamayacağını kaydetti. Konu hakkında özet bilgiler de aktaran Özel'in açıklamaları şu şekilde: "Turgutlu'daki muhtarlardan aldığımız bir şikayeti dinlediğimizde aklımıza inanamadık. Turgutlu, Ahmetli ve Salihli ilçelerimizdeki muhtarlarımızın başına şöyle bir durum geldi; Tarım kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) formu dolduruyor. Bu formun üst tarafında toprağın cins, dönümü, ekilebilir olup olmadığı, ürün ve çiftçinin ismi gibi bilgiler, altında ise muhtarın onay imzası bölümü yer alıyor. Şimdi bunu muhtarlar imzalamam derse vatandaş kızıyor ve senin yüzünden kredi çekemiyorum diye sitem ediyor. Muhtarlarımız da imzalıyor. Daha sonra bu formdaki bildiğiler değişmiş. Dönüm 7 iken 70 olmuş. Nohut iken pirinç olmuş, pirinç iken bamya olmuş derken alınan kredinin türü ve miktarı değişmiş. Ziraat Bankası bu olaydan dolayı maddi zarara uğramış. Bu maddi zararı karşılamak için dava açmış ve dava da Manisa Asliye 2'inci Hukuk Mahkemesi'nde görülüyor. Mahkeme de muhtarları sorumlu tutmuş. 99 muhtar ziraat bankasını maddi zarara uğrattığı için şu anda yargılanıyor. Muhtarların yargılandığı mahkeme salonunda hakim vardı, savunma avukatları vardı, milletvekilleri vardı, suçlanan muhtarlar vardı ama suçlayan yoktu. Muhtarları karşısına alıp da alkış toplayanların iradesi salonda yoktu. Muhtarların arkasında durmadılar. Salonda rahmetli Aziz Nesin'in ruhunu gördük. Bu olay tam Aziz Nesin'lik bir hikayeydi. Aziz Nesin yukardan baktı muhtarların ve bizim halimize güldü ve sonra da dedi ki ‘Bu kadar komiğini ben bile yazamazdım" O yüzden biz muhtarlarımızın yanında durmaya devam edeceğiz.
ÖZEL KONUYU MECLİS'E TAŞIDI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel muhtarların yaşadığı bu mağduriyeti ve dava sürecini Meclis'e taşıdır. CHP'li Özel soru önergesinde şunları sordu:
* Manisa'da olduğu gibi Türkiye genelinde benzer nedenlerle yargılanan muhtarlar var mıdır? Varsa, bu uygulama nedeniyle yargılaması süren kaç muhtar vardır? Bu muhtarlar hangi il ve ilçede görev yapmaktadır?
* Söz konusu davaya konu olan ÇKS belgelerinin muhtarlar tarafından onaylanması hangi yasal mevzuata dayanmaktadır?
* Önümüzdeki süreçte mevzuatta muhtarların bu mağduriyetini ortadan kaldıracak bir değişikliğe gidilecek midir?
* Söz konusu değişiklik ne zaman hayata geçirilecektir?
* Bir taraftan imza attıkları için yargı önüne çıkan muhtarlar varken, diğer taraftan ÇKS belgelerine muhtarlar imza atmaya devam etmektedir. Şu durumda, muhtarlarımız ÇKS belgelerini onaylamaya devam edecekler midir? Geçiş sürecine ilişkin nasıl bir tasarrufunuz bulunmaktadır?
Mahkeme, ifadelere başlamadan muhtarların kamu görevi yapması sebebiyle 99 kişinin aynı anda hakim karşısına çıkması halinde vatandaşın mağduriyet yaşayacağını belirterek, bunun olmaması için beşerli olarak ifadelerini almaya karar verdi ve duruşma, 28 Kasım 2015 tarihine ertelendi.

Siyaset

7 Ekim 2015 Çarşamba, 11:45:22 | 1099 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

SPORCU BAŞKANDAN AMATÖRE DEV DESTEK
SPOR
Manisa Büyükşehir Belediyesi, amatör spor kulüplerine yaptığı maddi desteklerine bir yenisini daha ekledi.
12.12.2018

27

VALİ DENİZ GAZİLER DERNEĞİ'Nİ AĞIRLADI
SIYASET
Vali Ahmet Deniz, bir ay önce Manisa'da göreve başlaması nedeniyle ‘hayırlı olsun' ziyaretinde bulunan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Manisa Şube Başkanı Şener Tarım ve yönetimini makamında ağırladı.
12.12.2018

21

GAZETECİLER CEMİYETİ'NDEN BAŞKAN ÇERÇİ'YE ZİYARET
SIYASET
Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen genel kurul ile Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'na seçilen Ali Filizkan ve yönetimini ağırladı.
12.12.2018

27

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks