19 Eylül 2019 Perşembe - 14:54:29

SON DAKİKA

MESİRİMİZİN COĞRAFİ İŞARETİ OLDU

Siyaset

11 Nisan 2019 Perşembe, 19:37:33 | 329 Okunma
Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, 4 yıldır çalışmasını yürüttükleri Mesir Macunu için coğrafi işareti aldıklarını duyurdu

BURHAN AKDEMİR
Mesir Macunu’nun coğrafi işareti alındı. Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, dün düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali tanıtım programında 4 yıllık bir çalışma sonucu Mesir Macunu’nun coğrafi işaretini aldıklarını açıkladı. Coğrafi işaretin alınmasıyla birlikte, bütün özel üretim yapan işletmeler dernek tarafından tespit edilen şartlarda üretim yapabilecek.
Manisa'da Mesir Macunu Festivalinde saçımı yapılan dualı mesir macunlarını üreten Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği 4 yıllık bir çalışmanın ardından mesir macunu için coğrafi işaret almayı başardı. Dernek ve kurumların işbirliğiyle diğer özel üretim yapan tesisler coğrafi işarette belirtilen şartlarda üretim yapılıp yapılmadığı konusunda denetlenecek.
Dün düzenlenen 479. Uluslararası Mesir Festivali Tanıtım toplantısında gazetecilerden gelen bir soru üzerine mesir macunu için coğrafi işareti aldıklarını anlatan Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, coğrafi işaretle birlikte ürünün korumaya alındığına da dikkat çekti.
Mesir’i kendilerinden başka özel şirketlerin de ürettiğini hatırlatan Başkan Tanık, “Mesir standart bir ürün değil. Yani banttan çıkan bir ürün değil. Biz de dernek olarak ticari tarafımızı hiçbir zaman ön plana çıkarmadık ve geleneği sürdürmeye çalışıyoruz. Bu anlamda da coğrafi işareti aldık. Coğrafi işaret bize neyi sağlayacak? Belli kurumlarla, belediyemiz, esnaf odaları, tarım müdürlüğü ve üniversitemizden bir ekiple yılın belirli aylarında Manisa'da bulunan özel üretimleri denetleme hakkına sahibiz. Gidip onları, coğrafi işarette belirlenen şartlarda üretim yapmalarını sağlayacağız.” dedi.
MESİR’E STANDART GELECEK
Mesir’in coğrafi işaretini almak için 4 yıldır çalışma yürüttüklerini kaydeden Başkan Tanık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu alabilmek için 4 seneden beridir uğraşıyoruz. Şuanda Mesir Macunu Turizm Derneği coğrafi işaret olarak tescillendi. Başka kimse alamıyor. Diğer firmalar üretime devam edebilecek ama biz onları coğrafi işarette bizim belirlediğimiz şartlarda üretmelerini sağlayacağız. Coğrafi ürün işareti bir kişi tarafından alındığında başkası tarafından alınamıyor. Biz bunu Manisa'ya kazandırdık. Artık geleneksel ürün olarak coğrafi işaret olarak tescillendi. Patentte mesire bir standart oluşturuyoruz. Rengi, kıvamı, kaynama derecesi, içine girecek olan baharatların miktarı, biliyorsunuz 41 çeşit baharat kullanıyoruz. Üretenlerin, ticaretini yapanların ekmeğiyle işimiz yok. Biz istiyoruz ki mesir macunu herkesin bildiği şekilde, mesir macununu duymuş ama hiç yememiş gibi tepkileri çok alıyoruz, 'Şeker gibi kırılıyor' deniyor. Bunun bir kıvamı var bu da bize kötü bir etki oluşturuyor. Bunu engellemeye çalışıyoruz.”

Siyaset

11 Nisan 2019 Perşembe, 19:37:33 | 329 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks