20 Mayıs 2019 Pazartesi - 18:11:29

SON DAKİKA

MERKEZEFENDİ'YE YÖNETİCİ ATAMASI YAPILMADI

Siyaset

5 Aralık 2018 Çarşamba, 18:23:41 | 320 Okunma
Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Ali Dağlıoğlu, geçtiğimiz aylarda açılan Merkezefendi Devlet Hastanesi'ne yönetici ataması yapılmadığını duyurdu

BURHAN AKDEMİR
Merkezefendi Devlet Hastanesi açıldı açılmasına ancak her gün yeni bir eksiği ortaya çıkıyor. İlk olarak gürültü problemiyle gündeme gelen hastane, daha sonra da çocuk acil ve çocuk servisi eksikliği ile dikkat çekti. Son olarak da hastaneye henüz bir yönetici ataması yapılmadığı ortaya çıktı. Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Ali Dağlıoğlu, Merkezefendi Devlet Hastanesine idareci atamasının yapılmadığını belirterek, “Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin yöneticisi Merkezefendi Devlet Hastanesi’ne de bakıyor. Bu hastaneye yönetici atamasının yapılmasını talep ediyoruz. Bu talebi yaparken de diyoruz ki ehliyet ve liyakat ön planda tutulsun” dedi.
Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Ali Dağlıoğlu, sendika üyeleriyle birlikte Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Dağlıoğlu, hem döner sermaye sistemini hem de Merkezefendi Devlet Hastanesine yönetici ataması yapılmamasını eleştirdi. Merkezefendi Devlet Hastanesi bahçesinde düzenlenen eyleme, Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Ali Dağlıoğlu ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.
Dağlıoğlu ilk olarak hastaneye yönetici ataması yapılmamasıyla ilgili konuştu. Dağlıoğlu Manisa’da Şehir Hastanesi ve Merkezefendi Devlet Hastanesi gibi iki önemli sağlık kurumunun açıldığını, ancak kadrolarda eksiklerin göze çarptığını dile getirdi. Dağlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an bu işi vekâleten yürüten işleme bakan yöneticimiz, iki kuruma baktığı için hem kurumun çalışmaları hakkında hem de çalışanların talepleri ve isteklerini zaman ayırma babında temenni ediyoruz ki bir an önce atama yapılmalı. İki büyük kuruma bakan yönetici bu konuda kendi kurumuna daha fazla zaman ayırması hem de burada yapılacak olan atamayla da Merkezefendi gibi büyük bir devlet hastanesinin hem kurumsal çalışmaları hakkında hem de çalışanların talepleri istekleri ve onların performansını artırıcı çalışmaların daha geniş zamanda yapılabilmesi açısından bir an önce yönetici atamasının yapılmasını talep ediyoruz. Bu talebi yaparken de diyoruz ki ehliyet ve liyakat ön planda tutulsun”
Bugüne kadar yapılan idari atamalara bakıldığında Türk Sağlık-Sen üyelerinin atamalarının değerlendirilmediğine dikkati çeken Dağlıoğlu, “Üyelerimiz, ehliyet ve liyakat konusunda milletimizin birlik ve bütünlüğü, çalışma azmi konusunda her türlü liyakate sahip olmasına rağmen atamalarda değerlendirilmemiştir. Temennimiz şudur ki hem kurum atamasında genel olarak yapılacak idari atamalarda Türk Sağlık-Sen mensuplarının da değerlendirilmesini temenni ediyorum. Sağlık politikalarının hem hasta memnuniyeti hem de çalışan ekseninde değerlendirerek bu şekilde dizayn edilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.
Dağlıoğlu, yaptığı açıklamada, performansa dayalı döner sermaye sisteminin artık içinden çıkılamaz bir hale geldiğini ve bugün bakıldığında çalışana da bir fayda sağlamadığını vurguladı. Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik olduğunu bugünse performansa dayalı döner sermaye ücretlerinin 5,6 TL gibi trajikomik düzeylere indiğini söyleyen Dağlıoğlu, “Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı, çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapılar kapatıldı hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi. Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı” şeklinde konuştu.

Siyaset

5 Aralık 2018 Çarşamba, 18:23:41 | 320 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

KALINTISIZ ASMA YAPRAĞI İÇİN BAĞCILAR VE TÜCCARLARA UYARI
GÜNDEM
MANİSA İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, asma yaprağında ilaç kalıntısına dikkat edilmesi ve kalıntısız asma yaprağı elde edilmesi için üreticiler ile yaprak alım satımı yapan tüccarları uyardı.
19.5.2019

209

KAÇAK BALIK AVCILARI DRONE DENETİMİNDEN KAÇAMADI
SIYASET
Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde, avcılığın yasak olduğu dönemde, ruhsatsız tekne ile Marmara Gölü'ne açılarak ağ dökmeye çalışan balıkçılar, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün drone ile denetimi sırasında kameraya yakalandı.
19.5.2019

174

GENÇLİK BAYRAMINDA MİLLİ TAKIM COŞKUSU
SPOR
Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı'nın da yer aldığı Aerobik Cimnastik Milli Takım sporcuları gösterisiyle ren kattı.
19.5.2019

175

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks