Manisalı Avukatlar Günlerini Kutladı

BURHAN AKDEMİR
Manisa Barosu tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi. Adliye bahçesinde yapılan törende konuşan Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Türkiye’nin yargı bağımsızlığı sıralamasında 11’inci, hukukun üstünlüğü sıralamasında ise 109’uncu olduğunu bildirdi. Arslan, “Avukatların sesi kesilirse, yurttaşların nefesi kesilir” dedi.
Manisa Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle adliye bahçesinde çelenk sunma töreni düzenledi. Törene, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Baro Başkanı Ali Arslan, Manisa MHP İl Başkanı Avukat Ömer Baysal, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Manisa Büyükşehir Belediyesi 1. Hukuk Müşaviri Avukat Elvan Başpınar ve çok sayıda avukat katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ilk olarak tören alanında bulunan Atatürk anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi.
“AVUKATLARIN SESİ KESİLİRSE, YURTTAŞLARIN NEFESİ KESİLİR”
Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı, Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan yaptı. Yargı bağımsızlığının yargılama faaliyetlerinin adil olması bakımından olmazsa olmaz konumda yer aldığını vurgulayan Arslan, “Her fırsatta ifade ettiğimiz üzere yargının bağımsızlığı, yargılama faaliyetinin adil olması bakımından hayati öneme sahip, vazgeçilmez bir nitelik arz etmektedir. Ancak yargının gerçek anlamda bağımsızlığının en temel şartı, hatta olmazsa olmazı, savunmadır. Savunma olgusu evrensel nitelikte temel hak ve özgürlüklerin yanı sıra tüm hak ve özgürlüklerin en önemli ve vazgeçilmez bir unsurudur. Temel hak ve özgürlüklerin en büyük güvencesi hak arama özgürlüğüdür. Bu özgürlüğün, bireylerce Avukatlar aracılığıyla kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Yargı, yalnızca yargıçlara, yalnızca savcılara, yalnızca Avukatlara bırakılamayacağı gibi yalnızca seçilmişlere de bırakılamaz. Yargı milletin kamusalıdır. Bağımsızlık ve tarafsızlık önceden verilen bir paye bir lütuf değildir. Çetin ve zorlu bir mücadele direnci ve kararlılığıyla kazanılmıştır. Tarihi binlerce yıla dayanan ve halkın hak arama özgürlüğünün somutlaşması olan savunmaya yapılan saldırı, halka yapılan saldırıdır. Avukatların sesi kesilirse, yurttaşların nefesi kesilir.” dedi.
DİĞER ÜLKELERLE KIYASLAMA YAPTI
Ülkedeki yargı bağımsızlığı ile ilgili kıyaslamalar da yapan Arslan, konuyla ilgili şunları dile getirdi:
“Dünyada yargı bağımsızlığı sıralamasında 140 ülke arasında 111. sırada, hukukun üstünlüğü sıralamasında ise 126 ülke arasında 109. sıradayız. Yargıya duyulan güven en dip seviyelere düşmüş. Olağanüstü dönemlerin hukuku olağan hukuk haline getirilemez, her ne koşulda olursa olsun adil/dürüst yargılama hakkından, savunma dokunulmazlığından, hukukun evrensel ilke ve değerlerinden vazgeçemeyiz. Hepimiz biliyoruz ki her geçen gün mesleki sorunlarımız daha da ağırlaşıyor. Avukatlık mesleği büyük sıkıntılar yaşamaktadır.”
“AVUKATLIK BİR KAMU GÖREVİDİR”
Konuşmasının sonunda meslektaşlarının yaşadığı sorunlara dikkat çeken Arslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Avukat sayımız hızla artmaktadır. Bir önceki yıl üniversite sınavlarına girişte aranan ilk 150 bine girme koşulu geçen sınavda 190 bine çıkarılmıştır. Vakıf üniversitelerinin hızlı bir şekilde hukuk fakültesi açmasına izin verilmektedir. Bu durum eğitim kalitesini düşürmekte ve ihtiyacın çok üzerinde hukuk mezunu oluşmasını sağlamaktadır. Bu durum mesleğe yeni başlayan genç avukatlarımızın durumunu daha da zorlaştırmaktadır. Ağır ekonomik koşullarla dişe-diş boğuşan genç avukatlarımız fikri ve ruhsal gelişmelerini bir kenara bırakmak zorunda kalmıştır. Staj döneminde ve stajını bitiren genç meslektaşlarımızın çektiği sıkıntılar, yaşadıkları gelgitler bizi üzmekte ve mesleğin kanayan yarası olmaya devam etmektedir. Avukatlara uygulanan vergi sistemi de mesleği icra etmemizi güçleştirmektedir. Avukatlık bir kamu görevidir. Bu görev karşılığında alınan ücretten yüzde 18 KDV almak, yüzde 35 gelir vergisi almak hangi akla hizmettir. Avukatın mesleğini icra etmek için yaptığı harcamalarla birlikte avukatın aldığı ücretin yüzde 80 vergi ve giderlere gitmektedir. Yapılacak yeni düzenlemelerle KDV ve gelir vergisi oranları biran önce düşürülmelidir.”
TÖREN KOKTEYLLE DEVAM ETTİ
Arslan’ın konuşmasının ardından törene katılanlar, Manisa Barosu tarafından düzenlenen kokteyle katıldı ve tören kokteylle devam etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.