22 Şubat 2020 Cumartesi - 09:57:45

SON DAKİKA

MANİSA HAVA KİRLİLİĞİNDE 4. SIRADA!

Siyaset

9 Ekim 2019 Çarşamba, 15:40:13 | 1494 Okunma
CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Bekir Başevirgen, Manisa'daki hava kirliliği artışını meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen TBMM’ye konu ile ilgili verdiği soru önergesinin ardından yaptığı açıklamada Manisa’nın havası en kirli şehirlerarasında 4. sırada olduğunu belirterek acil önlem alınması gerektiğini söyledi.
Başevirgen, Türkiye'de hava kirliliği nedeniyle ölümlerin trafik kazası nedeniyle ölümlerden yaklaşık 2 kat fazla olduğunu vurguladı. Termik santrallerin, JES’lerin yeterli önlem alınmadan faaliyet gösterdiğini söyleyen Başevirgen, her geçen gün yoğunlaşan trafiğin de hava kirliğini arttırdığını, kirli havayı temizlemede son derece önemli olan ormanlarımızın ve yeşil bitki örtümüzün endüstriyel faaliyetler ve yangınlar nedeniyle tahrip olduğunu ifade etti.
“MANİSA JES ÇÖPLÜĞÜNE DÖNDÜ”
Özellikle Manisa’nın, devlet desteği ile talan edilmekte olduğunu, Manisa halkının yıllardır mücadele ettiği JES’ler yüzünden havasını, suyunu, toprağını ve sağlığını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Başevirgen, verimli Gediz Ovasının JES çöplüğüne dönüştüğünü söyledi.
Başevirgen şöyle devam etti: “Soma'da ise termik santral bacasından ve evlerin bacalarından çıkan gazlar ve toz partikülleri sonucu hava kirliliği en üst düzeye ulaşmış, Soma ilçemizde artış gösteren kanser vakalarının en önemli nedenlerinden biri haline gelmiştir.”
Soma'da, termik santral bacalarından, JES’ler tarafından havaya salınan zehirli gazlardan ve evlerin bacalarından çıkan gaz ve toz partiküllerinin neden olduğu hava kirliliğinin en üst düzeye ulaştığı kış mevsiminin yaklaştığını hatırlatan Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığını göreve davet etti.
Hava kirliliğinin, Soma’da artış gösteren kanser vakalarının en önemli nedenlerinden biri haline geldiğini söyleyen Başevirgen, kanser hastalığına karşı önlem için bacalara elektro filtre ve baca gazı arıtma ünitesi takılmasının şart olduğunu ve hava kalitesi izleme istasyonlarının kesintisiz olarak çalışması ve ölçümlerde süreklilik sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Siyaset

9 Ekim 2019 Çarşamba, 15:40:13 | 1494 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks