19 Ekim 2018 Cuma - 04:01:37

SON DAKİKA

KÖMÜRE DE ZAM GELDİ

Siyaset

1 Ekim 2018 Pazartesi, 18:51:47 | 449 Okunma
Doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar vatandaşı kömüre yöneltti… Ancak kömür de zamlandı

Ekonomide yaşanan dalgalanmayla birlikte son günlerde elektrik ve doğalgaza üst üste zam geldi. Son olarak yüzde 9 zam yapılması ve kış aylarının yaklaşması vatandaşları kömüre yöneltti. Ancak dolardaki artış kömür fiyatlarında da yükselmeye neden oldu.
Kömürcüler Sitesi Başkanı Hamza Erese, kömür bulmakta bu yıl da sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Piyasada şuanda Soma kömürleri var. Ama Soma’dan aldığımız fiyattan daha ucuza satan kişiler var. Soma’dan aldığımız fiyatın yüzde 20 düşük fiyata satıyorlar. Bakkal, manava, tüpçü kömür satıyor. Biz bu durumdan dolayı sıkıntıdayız. Kömürde sahtekarlık yapıyorlar. Sıkı bir denetim yapılmasını istiyoruz. İçine koydukları şeyi bilmiyoruz. Ancak insan sağlığı açısından çok zararlı olabilir. Manisa’da kış aylarında yaşanan kirlilik bu sahte kömürlerden kaynaklanıyor” diye konuştu.
Dolardaki yükselişin kömür fiyatlarını etkilediğini dile getiren Hamza Erese, özellikle ithal kömürde fiyat artışı olduğunu söyledi. Erese, “İthal kömür dolara bağlı olarak çok yükseldi. İthal kömürün ton fiyatı 1300 lira ile 1400 lira arasında değişiyor. Geçen yıl ton fiyatı 900 lira civarındaydı. Genellikle Sibirya’dan geliyor. Dolarda geçtiğimiz günlerde yaşanan düşüşle bu fiyatlar gerçekleşti. Yoksa tonu 1500 lirayı geçmişti. Yerli kömüre birkaç ay önce gelen zamlarla birlikte tonu 850 lira oldu. Geçen yıl yerli kömürün tonu 660 lira civarındaydı” dedi.
Hamza Erese, dışa bağımlı olmamak için yerli kömür kullanımını tavsiye etti. Haber Merkezi

Siyaset

1 Ekim 2018 Pazartesi, 18:51:47 | 449 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

KAPTAN ATTI, TRİBÜNLER AYAĞA KALKTI
SPOR
Mutlak galibiyet parolasıyla çıktığı Şanlıurfaspor'u 3-0 farklı mağlup etmeyi başaran Manisa Büyükşehir Belediyespor'da Kaptan Ufukhan Bayraktar'ın 16. dakikada attığı muhteşem gol tribünleri ayağa kaldırdı.
18.10.2018

59

MANİSA'DA TARİHİ BİNA GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
SIYASET
Şehzadeler Belediyesi tarafından, Akıncılar Mahallesinde yapılan Çocuk Kültür Sanat Merkezi çalışmaları kapsamında tarihi bina eski ihtişamına kavuştu
18.10.2018

58

MHP'Lİ AKÇAY'DAN GİZLİ TANIK ELEŞTİRİSİ
SIYASET
MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY TBMM'de yaptığı konuşmada mahkemelerdeki gizli tanık uygulamasını eleştirdi. Akçay "Hukuku gizli tanık tasallutundan mutlaka kurtarmalıyız" dedi
18.10.2018

53

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks