20 Mayıs 2019 Pazartesi - 17:40:37

SON DAKİKA

KADIN TEMSİLİYETİNDE SINIFTA KALDIK!

Siyaset

5 Aralık 2018 Çarşamba, 18:17:39 | 254 Okunma
CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Zühre Karabulut Türkiye'nin kadın milletvekili sayısı anlamında 193 ülke arasında 127'nci olduğunu söyledi

BURHAN AKDEMİR
Kadına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 84’üncü yıldönümü dolayısıyla CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Zühre Karabulut basın açıklaması yaptı. yanına geçen dönemlerde CHP’de milletvekilliği yapan Sakine Öz ve Tur Yıldız Biçer’i de alan Karabulut, Meclis’teki kadın azlığından yakındı. Karabulut, “24 Haziran 2018 seçimlerinde Meclis’e giren 600 milletvekilinden sadece 104’ü kadındır. Bu anlamda yüzde 18.28’lik oranla 127’nci sıradayız.” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Zühre Karabulut, kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıldönümünde basın toplantısı düzenledi. Parti binasındaki toplantıya Karabulut’un yanı sıra eski milletvekilleri Sakine Öz ve Tur Yıldız Biçer, CHP’li kadınlar ve davetliler katıldı.
Karabulut, sözlerine “84 yıl önce bize bu hakkı tanıyan Mustafa Kemal Atatürk’e sonsuz saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz” diyerek başladı.
Kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin tarihçesinden bahseden Karabulut, diğer ülkelerle Türkiye’yi de kıyasladı. Karabulut konuyla ilgili şunları söyledi:
“Birleşmiş Milletler’in uluslararası hedefine girmiş olan yüzde 30 oranında kadın temsiliyeti hedefine 193 ülkeden sadece 46 ülke ulaşmıştır. Türkiye’de ise durum daha vahimdir. 24 Haziran 2018 seçimlerinde Meclis’e giren 600 milletvekilinden sadece 104’ü kadındır. Bu anlamda yüzde 18.28’lik oranla 127’nci sıradayız. Belediye başkanlıklarında kadın başkanların oranı yüzde 2.86, meclis üyeliklerinde 1.5, muhtarlıklarda ise 1.3’tür. Üzerinden 84 yıl geçmesine rağmen bu oranlar kadının siyasal hayattaki yeri ve konumu bakımından hala tartışılan bir konudur. Hayatın her alanında ayrımcılığa uğrayan kadınlarımız ne yazık ki siyasi temsiliyet konusunda da ayrımcılığa uğramaktadır. Halbuki eşit temsiliyetin artması eşitliğin her alanda gerçekleşmesini de kolaylaştıracaktır.
Çözüm önerilerinden de bahseden Karabulut, “Kadın temsilini arttırmak için siyasi iktidar kadınlarımızı teşvik etmeli. Cesaretlendirmek için de yasalar çıkarmalı, politikalar üretmeli ve desteklemelidir. Kadın sorunu her anlamda bütüncül bir sorundur. Bu nedenle de mutlaka kadın bakanlığı kurulmalıdır. Biz isteğimizi diğer kadın sivil toplum örgütleriyle her alanda dillendirdik. Ancak iktidardaki siyasi anlayış, kadın ve erkeğin eşit olmadığını defalarca dile getirmiştir. Sosyal ve siyasi yaşamda kadın ve erkek eşitliği için mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.
Karabulut’un ardından söz alan CHP Manisa eski Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “Kadına Seçme ve seçilme hakkı verilişinin 84’üncü yıl dönümü. Bize bu günü armağan eden, bu günleri yaşamamızı sağlayan başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu konuda mücadele etmiş tüm kadınlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu süreç Cumhuriyet kurulmasından da önceye dayanıyor. Kadının toplumda cinsiyet eşitliğiyle yaşamın bütün alanlarında eşit olmasını sağlamayı düşünen bir mücadele süreci ve bu günlere geliyor bu süreç. Ama baktığımızda biz bu tarihsel sürecin hakkını verebiliyor muyuz, bugün bu mücadeleyi tam anlamıyla bir yere taşıyabiliyor muyuz diye baktığımızda ‘ne yazık ki’ noktasındayız. 600 milletvekilinin olduğu yerde yüzde 18’lerde olan bir rakam bu ama biz kadınlar yaşamın yüzde 50’siyiz, dolayısıyla yaşamın her alanında olduğu gibi siyasette de bu eşitliği ve adaleti sağlar rakamlara ulaşılması gerekiyor bu mücadelenin bir yere vardığını görebilmemiz için. Ne yazık ki öyle değil ama bu devam eden bir süreç. Kadınlar bu zamana kadar nasıl çok kararlılardı ve bu günleri yaşadık bu kararlılık sonucunda, bundan sonra da bu mücadele rakamlar yüzde 50 olana kadar devam edecek” ifadelerini kullandı.
Biçer CHP’nin kadın haklarını bu kadar savunan bir parti olmasının yanı sıra 31 Mart seçimleri için açıkladığı listelerde kadın aday adaylarının neden az olduğu sorusuna ise, “Bu ülkenin demokratikleşmesi bütün siyasi partilerin, bütün sivil toplum kuruluşlarının yani her kademede demokratikleşme ile olacak bir durum. Bu uzun ve meşakkatli bir süreç ve bizim üstümüze düşende bu mücadeleyi bulunduğumuz her platformda bu eşitliği ve adaleti sağlayacak yönde olmuş ve olacaktır. Bu CHP içinde bitmiş olan bir süreç değildir, bizi tatmin eden bir süreç değildir. Elbette CHP içinde de demokratikleşme süreci, kadın ve erkeğin eşit oranlara sahip olma süreci hepimizin katkıları ile devam edecek ve büyüyecektir bu oran yüzde 50’ye gelene kadar. Yaşamın içinde nasıl eşitlik varsa siyasette de yüzde 50 oranına ulaşacaktır kadınlar” yanıtını verdi.

Siyaset

5 Aralık 2018 Çarşamba, 18:17:39 | 254 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

KALINTISIZ ASMA YAPRAĞI İÇİN BAĞCILAR VE TÜCCARLARA UYARI
GÜNDEM
MANİSA İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, asma yaprağında ilaç kalıntısına dikkat edilmesi ve kalıntısız asma yaprağı elde edilmesi için üreticiler ile yaprak alım satımı yapan tüccarları uyardı.
19.5.2019

202

KAÇAK BALIK AVCILARI DRONE DENETİMİNDEN KAÇAMADI
SIYASET
Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde, avcılığın yasak olduğu dönemde, ruhsatsız tekne ile Marmara Gölü'ne açılarak ağ dökmeye çalışan balıkçılar, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün drone ile denetimi sırasında kameraya yakalandı.
19.5.2019

167

GENÇLİK BAYRAMINDA MİLLİ TAKIM COŞKUSU
SPOR
Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı'nın da yer aldığı Aerobik Cimnastik Milli Takım sporcuları gösterisiyle ren kattı.
19.5.2019

167

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks