20 Nisan 2019 Cumartesi - 03:42:02

SON DAKİKA

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KDV ORANI YÜZDE 8'DE KALACAK

Siyaset

7 Kasım 2018 Çarşamba, 18:43:59 | 284 Okunma
Manisa Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, inşaat sektöründeki KDV oranın yüzde 18'den yüzde 8'e kadar indirilmesi ve sürenin 2018 Aralık ayı sonuna devam edeceğini açıkladı.

Manisa Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, inşaat sektöründeki KDV oranın yüzde 18’den yüzde 8’e kadar indirilmesi ve sürenin 2018 Aralık ayı sonuna devam edeceğini açıkladı.
Dernek Başkanı Bahattin Akyüz yaptığı açıklamada, Türkiye’de inşaat sektörünün 440 meslek dalına hitap ettiğinin altını çizerek, “İnşaatta KDV 18’den yüzde 8’e 31 Ekim tarihine kadar indirilmiş ve daha sonra süre Aralık ayı sonuna kadarda uzatılmıştı. Tapu harçlarında indirim Aralık ayı sonuna kadar uzatıldı. İnşaat sektörü Türkiye’nin lokomotifi konumunda bir sektördür. Eğer bu lokomotif çalışmaz ise Türkiye’deki diğer sektörlerde olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Unutmayalım ki inşaat sektörü yaklaşık 440 meslek dalına hitap eden bir sektördür. Ne kadar indirim yapılsa yapılsın bu indirimler sadece kısa vadeli bir fayda sağlayabilir. Ama en önemli nokta bunların alım-satım olması konusudur. Bunun için mutlaka hala yüksek olan banka kredilerinin aşağı seviyeye çekilmesi gerekir. Banka kredileri düşmediği müddetçe KDV’yi sıfırlasan da bir anlamı yok’’ dedi.
Banka faiz oranlarının en az yüzde 1 seviyelerinin aşağısına inmesi gerektiğini ifade eden Dernek Başkanı Akyüz, “İnşaat sektöründeki en önemli faktör banka kredi faiz oranlarının aşağıya çekilmesi. En azından faiz oranlarının yüzde 1’lerin aşağıya çekilmesi gerekir. Ama günümüzde böyle bir şey olmadığı için inşaat sektörü dip yapmış durumdadır. Sektörde şuanda alım-satım şuanda gerçekleşmiyor’’ dedi.
Manisa’da yeni konutların yapılmasının, inşaat sektöründeki alım-satımın durmasının kiralara yansıdığını ifade eden Dernek Başkanı Akyüz, kentte en düşük kiranın 800 TL, en yüksek kiranın ise 2 bin TL olduğunu belirtti. Dernek Başkanı Akyüz açıklamasında, “Maliyetlerin yüksek olması inşaat sektörünü durma noktasına getirdi. Eski hızlılık yok. Manisa’da ayrıca bir imar sorunu var. 30 yıllık bir imar sorunu var. Manisa’da imar problemi hala yerine oturmadı. Manisa acilen konuta ihtiyaç var. Kentimiz hızlı bir şekilde göç alan bir il. Büyüyen ve gelişen bir şehir. Bu nedenle her zaman konut ihtiyacı duymaktadır. Ev üretimi olmayınca malum olarak kiralarda yüksek oluyor. Asgari ücret alan bir kişi 900 TL ile 1000 lira arasında kira vermek zorunda kalıyor. Manisa’da normal standart dediğimiz evler bile 800 TL’nin altında değil. Bazı yerlerde ise kiralar 2 bin TL’ye kadar yükseliyor. Bu Manisa için acı bir durum. Konut sayısının az olması doğal olarak kiraların yükselmesine sebep oluyor’’ dedi. Haber merkezi

Siyaset

7 Kasım 2018 Çarşamba, 18:43:59 | 284 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN BİR İŞBİRLİĞİ DAHA
GÜNDEM
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü arasında öğrencilerin uygulamalı olarak öğrenmelerini sağlayacak bir protokol imzalandı
19.4.2019

34

İŞSİZLİKTE KORKUTAN RAKAMLAR
GÜNDEM
Manisa'da Ocak ayından mart ayına kadar kayıtlı işsiz sayısı 13 bin 547 kişi arttı
19.4.2019

38

SALİHLİ'DE TOPLUMSAL FARKINDALIK OLUŞTURMA ETKİNLİĞİ
GÜNDEM
Salihli Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin ortaklaşa düzenlediği ruh sağlığı hastalarına yönelik damgalama ve toplumsal farkındalık oluşturma konulu etkinlik yoğun ilgi gördü.
19.4.2019

36

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks