20 Mart 2019 Çarşamba - 20:35:07

SON DAKİKA

HACIBEKTAŞLI MECLİS GÜNDEMİNDE

Siyaset

11 Ocak 2019 Cuma, 19:14:50 | 153 Okunma
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Salihli'nin Hacıbektaşlı köyünde jeotermal elektrik santralına karşı yürütülen mücadeleye 4 Ocak gece yarısı yapılan jandarma müdahalesini TBMM gündemine taşıdı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Salihli’nin Hacıbektaşlı köyünde jeotermal elektrik santralına karşı yürütülen mücadeleye 4 Ocak gece yarısı yapılan jandarma müdahalesini TBMM gündemine taşıdı. Özel, “Çadırın sökülmesi sürecinde vatandaşlarımıza yönelen sözlü saldırı başta olmak üzere yaşananlar nedeniyle Manisa Valiliği, Salihli Kaymakamlığı ya da Salihli İlçe Jandarma Komutanlığı nezdinde bir idari soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa başlatılacak mıdır” sorusunu yöneltti.
“VATANDAŞLARIN TELEFONLARINA EL KONULDU” İDDİASI
CHP’li Özel, Salihli’nin Hacıbektaşlı köyünde jeotermal elektrik santralına karşı yürütülen mücadeleye 4 Ocak gece yarısı yapılan jandarma müdahalesini TBMM gündemine taşıdı. Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “SankoEnerji isimli şirket, Manisa ilinin Salihli ilçesinin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde hukuki süreç tamamlamadan apar topar bir biçimde Jeotermal Enerji Santralı’nı inşa etmek istemiştir. Şirket, Salihli Belediyesi’nden 2017 yılında 30 yıllığına kiralanan jeotermal sahasında, 75 bin 874 metrekarelik bir alanda santral kurmayı amaçlamaktadır. Hukuki sürecin tamamlanmamasından hareketle, mahalleli bu duruma tepki göstermiş ve bir çadır temin ederek, bu çadırın içinde nöbet tutmaya ve durumu protesto etmeye başlamıştır. 4 Ocak 2019 gecesi jandarma tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden çadıra operasyon düzenlenmiş, çadırda bulunan vatandaşların telefonlarına el konularak, haberleşme özgürlükleri engellenmiş, vatandaşlar sözlü saldırıya maruz kalmış ve çadır sökülerek çadıra el konulmuştur. 5 Ocak 2019 günü Manisa Valiliği ve Salihli İlçe Jandarma Komutanlığı nezdinde yapılan girişimlerin ardından çadır geri alınmış, şirket de hukuki süreç sonlanana kadar faaliyetlerini durdurma kararı almıştır” ifadesini kullandı.
“İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?”
Özel, önergesinde, “Hacıbektaşlı Mahallesi’nde 4 Ocak günü vatandaşların içinde bulunduğu çadıra düzenlenen operasyona kaç jandarma personeli katılmıştır? Operasyon düzenleme emrini kim vermiştir? Çadıra düzenlenen operasyon sırasında cep telefonlarının toplanarak haberleşme özgürlüklerinin ihlal edilmesinden kim sorumludur? Vatandaşlarımızın barışçıl protesto haklarını kullanması neden engellenmek istenmiştir? Çadırın sökülmesi sürecinde vatandaşlarımıza yönelen sözlü saldırı başta olmak üzere yaşananlar nedeniyle Manisa Valiliği, Salihli Kaymakamlığı ya da Salihli İlçe Jandarma Komutanlığı nezdinde bir idari soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa başlatılacak mıdır?” sorularını yöneltti.

Siyaset

11 Ocak 2019 Cuma, 19:14:50 | 153 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

VALİ DENİZ KURUM ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
GÜNDEM
Manisa Valisi Ahmet Deniz kurumları ziyaret etmeye devam ediyor
20.3.2019

36

KULALILAR AYKUT KUŞKAYA İLE COŞTU
GÜNDEM
Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Kula Belediyesi ortaklığında Kula'da Aykut Kuşkaya Vatan Ezgileri konseri düzenlendi
20.3.2019

38

AKHİSARLI İŞLETMELERE KREDİ DESTEĞİ
GÜNDEM
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Akhisar Ticaret Borsası, üyelerinin ihtiyaç duyduğu uygun faizli kredi için protokol imzaladı
20.3.2019

43

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks