20 Mayıs 2019 Pazartesi - 18:29:19

SON DAKİKA

CHP'Lİ VEKİLDEN BAKAN PAKDEMİRLİ'YE TJK SORUSU

Siyaset

19 Kasım 2018 Pazartesi, 19:31:41 | 662 Okunma
Cuma günü görüşmelerine başlanan Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinde söz alan CHP'li Bekir Başevirgen, bütçenin yetersiz olduğunu iddia etti

Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlıkların 2019 yılı bütçe görüşmeleri tüm hızı ile devam ediyor. Cuma günü görüşmelerine başlanan Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinde, CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Bekir Başevirgen Bakan Pakdemirli’ye sert sözlerle yüklendi.
Geçen seneden çok daha az bir miktarın bu sene Tarım Bakanlığı’na ayrıldığına dikkat çeken Bekir Başevirgen, “23 milyar 712 milyon 275 bin TL’lik bir bütçeden bahsediyoruz. Toplam Türkiye bütçesinin yüzde 2,68’lik oranı. Orman Genel Müdürlüğü ve DSİ bütçesine ayrılacak rakamları ayıracak olursak, sadece Tarım Bakanlığı Bütçesi 11 milyar 212 milyon Lira olacak. Bu da demek oluyor ki, geçen sene çiftçi yararına atmadığınız her adımı yine atamayacak, yapmadığınız yatırımları yine yapmayacak, ödemediğiniz hiç bir teşviki bu sene de ödemeyeceksiniz.” ifadelerini kullandı.
2006 yılında yürürlüğe giren Tarım Kanunu’nun 21. Maddesini hatırlatan Başevirgen Tarım Bakanına “Tarımsal destekleme programlarına, bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi milli hasılanın yüzde 1’inden az olamaz. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2007'den 2017 yılına kadar gerçekleştirdiği son 11 yıldaki tarımsal destek miktarı toplam 92 milyar TL'yi buluyor. Ancak tarım kanununa göre bu süredeki destek miktarının en az 141 milyar TL olması gerekiyor. Yani arada, çiftçiye kanunlar çerçevesinde ödenmesi gereken ancak ödenmeyen asgari 49 milyar TL'lik bir fark söz konusu. Devletin ödemek zorunda olduğu fakat çiftçiye ödemediği 49 milyar liralık borcu var. Başka bir deyişle, şu an görüşmekte olduğumuz bakanlık bütçesinden çok daha büyük bir miktarı, siz çiftçiye borçlusunuz zaten. Hali hazırda 2018 yılı gübre, mazot ve tohum desteklerini bile ödemediniz” sözleriyle yüklendi.
“TÜKETİCİ YİNE TÜM TARIMSAL ÜRÜNLERİ ÇOK PAHALIYA TÜKETECEK”
“Gübre o kadar pahalandı ki çiftçi artık gübresiz ekim yapıyor” diyerek tepkisini dile getiren Bekir Başevirgen, “Artış döviz kuru bahane edilerek yapıldı ama kur düştü, fiyatlar düşmedi. Çiftçi, hastalık ve zararlılara karşı ilaçlama yapamıyor. Bu durumda ürün miktarları ve kalitesi düşecek, bu da etiketlere yansıyacak. Tüketici yine tüm tarımsal ürünleri çok pahalıya tüketecek. Bu kısır döngüden nasıl çıkılacak?” diyerek Bakana seslendi.
“TÜRKİYE JOKEY KULÜBÜ’NÜN BU AYRICALIĞI NEREDEN GELİYOR?”
2010–2016 yıllarını kapsayan 7 yıllık dönemde TJK’nın 5 milyar 196 milyon 575 bin TL net yarış geliri elde ederken, imtiyaz hakkını kullandığı Tarım Bakanlığı’na sadece 216 milyon 25 bin TL ödediğini hatırlatan Bekir Başevirgen, yarış gelirlerinin yüzde 96’sının Türkiye Jokey Kulübü’ne kaldığını, Bakanlığın büyük bir kamu kaynağından çok önemsiz bir pay alması nedeniyle kamunun önemli bir gelirden mahrum bırakıldığını ve günümüzün ekonomik piyasa şartlarının çok gerisinde kalmakta olduğunu söyledi. Türkiye Jokey Kulübü’ne sağlanan bu imtiyazın nedeninin ne olduğunu, Bakanlığın büyük bir gelir kalemi olarak kullanabileceği bu meblağı neden Türkiye Jokey Kulübü ’nün kullanımına bıraktığını ve bu meblağın kullanımının herhangi bir yolla denetlenmiş olup olmadığını da Bakan Pakdemirli’nin yanıtlamasını istedi.


Siyaset

19 Kasım 2018 Pazartesi, 19:31:41 | 662 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

KALINTISIZ ASMA YAPRAĞI İÇİN BAĞCILAR VE TÜCCARLARA UYARI
GÜNDEM
MANİSA İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, asma yaprağında ilaç kalıntısına dikkat edilmesi ve kalıntısız asma yaprağı elde edilmesi için üreticiler ile yaprak alım satımı yapan tüccarları uyardı.
19.5.2019

213

KAÇAK BALIK AVCILARI DRONE DENETİMİNDEN KAÇAMADI
SIYASET
Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde, avcılığın yasak olduğu dönemde, ruhsatsız tekne ile Marmara Gölü'ne açılarak ağ dökmeye çalışan balıkçılar, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün drone ile denetimi sırasında kameraya yakalandı.
19.5.2019

178

GENÇLİK BAYRAMINDA MİLLİ TAKIM COŞKUSU
SPOR
Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı'nın da yer aldığı Aerobik Cimnastik Milli Takım sporcuları gösterisiyle ren kattı.
19.5.2019

179

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks