AK Parti Manisa 7. Olağan İl Kongresi yapıldı

AK Parti Manisa 7. Olağan İl Kongresi, Muradiye Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongreye; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son Başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti MKYK üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, AK Parti MKYK üyesi ve Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, AK Parti MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, AK Parti Manisa Milletvekilleri Uğur Aydemir, İsmail Bilen, Semra Kaplan Kıvırcık, Mehmet Ali Özkan, Tamer Akkal, AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, MHP Manisa İl Başkanı Ömer Baysal, ilçe belediye başkanları, AK Parti ilçe başkanları, delegeler ve çok sayıda partili katıldı.

Kongrenin başlangıcından önce salonda sık sık koronavirüs önlemleri hatırlatılırken, partililerin zaman zaman önlemleri hiçe sayarak sosyal mesafeye dikkat etmedikleri görüldü.

DİVAN BAŞKANI AHMET SAMİ CEYLAN OLDU

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan kongrede ilk olarak Divan teşekkülü oluşturuldu. Kongrenin divan başkanlığını AK Parti MKYK üyesi, Çorum Milletvekili ve Manisa Koordinatörü Ahmet Sami Ceylan yaptı. Ceylan’ın açılış konuşmasının ardından İl Başkanı Salih Hızlı söz aldı. Başkan Hızlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlediği ‘Güçlü ve gelişmiş Türkiye’ hedefine ulaşmak için çalışacaklarını dile getirdi.

Daha sonra AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur bir konuşma yaparak kongreye katılanları selamladı.

Kongrenin hayırlı olmasını dileyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir de durmadan, yorulmadan yola devam ederek, 2023 seçimlerine hazırlandıklarını vurguladı.

PAKDEMİRLİ BABASINI ANDI

Kongrede konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de sözlerine babası eski bakan Ekrem Pakdemirli’ye rahmet dileyerek sözlerine başladı. Pakdemirli, “Buraya gelmişken babam merhum Ekrem Pakdemirli’yi de rahmet anıyorum. Kendisi tam bir Manisalıydı. Manisa’da birçok fabrikanın kurulmasında imzası vardı. Girişimci ve müteşebbis bir insandı. Hala hepimizin hayırlı yad ettiği babamı burada hep birlikte anmış olalım” dedi.

MANİSA’YA YAPILAN YATIRIMLARI ANLATTI

Türkiye ve Manisa özelinde yaptıkları yatırımları anlatan Bakan Pakdemirli, “Manisa için ne yaptık? Manisa; 9,7 milyar TL tarımsal üretim değeri ile Türkiye’de 10. sırada. Son 18 yılda; Manisa’mıza 10,8 milyar TL destek ve yatırım yaptık. Türkiye’de sofralık zeytinin yüzde 21’ini Akhisar üretiyor. 2019 yılında dane zeytine ilk kez destek verildi. Kuru üzüm üretimin yüzde 85’i, ihracatın tamamına yakını Manisa’dan.  Son 2 yılda kuru üzümü TMO tarafından alımını gerçekleştiriyoruz. Aranızda memnun olmayan var mı? Kırsal kalkınma kapsamında; 713 projeye 200 milyon TL hibe desteği verdik. 6 bin 200 vatandaşımıza istihdam sağladık. Tarsim 860 milyon TL pirim deştiği verdi. 1 milyar TL hasar tazminatı ödemesi yapıldı. Ormancılıkta son 2,5 yılda; 77 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdik. 10 milyon fidan diktik. 13,3 milyon TL Orköy desteği sağladık. Sulamada ise son 2,5 yılda 3 baraj, 2 gölet, 9 sulama tesisi, 6 taşkın tesisi ile 3,5 milyon metreküp suyu depoladık. 82 bin 480 dekar araziye sulama suyu verilmesini sağladık. Manisa’mızda 2023 yılına kadar; 15 gölet, 18 sulama tesisi, 15 toplulaştırma projesi kazandırmak istiyoruz. 6 milyon fidan üretimi ile 6 milyon fidan dikeceğiz. Orköy kapsamında 15 milyon TL destek sağlayacağız. Alaşehir’de 1 milyon 827 bin metrekare jeotermal ısıtmalı sera OSB kurulumunda sondaj çalışması devam ediyor. Bu projeyle 2 bin kişiye istihdam sağlamış olacak. Manisa’da Ipard 9. çağrısında toplam 59 proje başvurusu yapıldı ve hepsi onaylandı.  Manisa’da bitkisel üretim ve çayır-mera projeleri için; bu yıl 4,2 milyon TL ödenek ayrıldı. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle son 2,5 yılda Manisa için yaptıklarımız ortada. Yapacaklarımızın da teminatı Manisa’nın potansiyeli” diye konuştu.

 “AK PARTİ İLE MHP’NİN İTTİFAKI; SEÇİM DEĞİL, HİZMET İTTİFAKIDIR”

Kongrelerin parti içi demokrasi, tazelenme, yenilenme dönemleri olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli, “2023 seçimleri karne zamanıdır. AK Parti ile MHP’nin ittifakı; seçim değil, hizmet ittifakıdır. Bu ittifakı en güçlü kılanlar sizlersiniz. 2023 seçimleri; Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılı. Tarihi bir seçim olacak. Milletimizin geleceği, vatanın istiklali ve istikbalinin seçimi olacak. Geçmiş seçimlerle aynı değil. O yüzden yaptıklarımızı iyi anlatmak, hizmetlerimizi hatırlatmak, ikna için etkin yollar bulmak boynumuzun borcudur. İnşallah 2023 seçimlerinden de alnımızın akıyla çıkacağız. 2028, 2033’ün temelleri atacağız. İl başkanlarımıza büyük görev düşüyor. 15 günde bir Ankara’ya gelmeliler. Bir ayağı ilçe, bir ayağı köyde olmalı. Problem, çözüm, talepleri Ankara’ya taşımalı. Biz de her zaman ulaşılabiliriz. Bütün bakan, vekil, kurumlara ulaşmalılar” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI UZAKTAN BAĞLANDI

Kongreye daha sonra AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yöntemiyle bağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı'yı Rabia işaretiyle selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi önümüzde 2023 seçimleri var. Elbette her seçim önemlidir ve ülkenin sonraki adımları bakımından kritik öneme sahiptir. Artık bölgemizde tabii kaynakların kolayca yağmalanması için rahatça iç savaşlar çıkartılamıyor, terör olayları körüklenemiyor. 2023 seçimleri, ülkemiz için tarihi bir dönüm noktasında yaşanacaktır.” dedi.

“GELİŞMİŞ ÜLKELERİN YARIM GRAM MİKROPLA NASIL DİZE GELDİĞİNİ GÖRDÜK”

Kongreye katılan eski Başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ise Türkiye’nin salgın yönetimi konusundaki başarılarını anlattı.  Yıldırım, “Şu salgın bize de bütün ülkelere de çok şey öğretti. Bu süreç gelişmiş ülkelerin, burnundan kıl aldırmayan ülkelerin topu topu yarım gram büyüklüğündeki bir mikropla nasıl dize geldiğini gösterdi. Bu salgın hastalığın en önemli tedbiri maske, mesafe ve temizliktir. Geçtiğimiz aylarda işi biraz gevşetince nasıl salgının dalga dalga yayıldığını hep birlikte gördük. Bu işin şakası yok. İnsan hayatından da daha kıymetli bir şey yok. O yüzden dikkat edeceğiz, tedbirimizi alacağız. Aşılarımız geldi. Öncelikle sağlık çalışanları ve yaşlılarımız vurulacak. Bu salgın bize 2 şeyi daha öğretti. Birisi sağlık, sağlıkta hazır değilseniz bu salgına yenik düşünüyorsunuz. İşte AB ve ABD. Teknoloji gelişmişlik para etmiyor. Ama sağlık ordunuzla hazırsanız her türlü salgın ve hastalığın üstesinden gelebiliyorsunuz. İşte örnek Türkiye’dir. Çünkü Türkiye dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan ile yola çıktı. Boşuna Cumhurbaşkanımız ‘Şehir hastaneleri benim rüyamdır, hayalimdir’ dememiştir” dedi.

“BİZİM BAYRAK YARIŞIMIZDA BAYRAĞI TESLİM EDEN DE ALAN DA KOŞMAYA DEVAM EDER”

2023 seçimlerinin önemini vurgulayan Yıldırım, “Bütün seçimler önemli ama 2023 seçimlerinin farklı bir önemi var. Çünkü Cumhuriyetimizin 100. yılı. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar Cumhurbaşkanı yapacağız. İşte bu kadrolar seçimleri bize kazandıracak kadrolardır. Bizim bayrak yarışımızda bayrağı teslim eden de alan da koşmaya devam eder. Bizim anlayışımız budur. Bundan sonra da inşallah böyle olacaktır” diye konuştu.

İŞTE SALİH HIZLI’NIN YÖNETİMİ

Konuşmaların ardından seçime geçilirken, tek aday olan Salih Hızlı, geçerli oyların tamamını alarak tekrar başkan oldu. Salih Hızlı başkanlığındaki AK Parti Manisa İl Teşkilatının yeni yönetimi şu isimlerden oluştu: “Ahmet Erdoğdu, Ahmet Pekcan, Ali Osman Emet, Alizor Cesur, Ataman Tayda, Ayşegül Akova, Ayşenur Kavaz, Berna Erbil, Burhan Öztürk, Cemal Alat, Cemil Yakan, Cihat Taş, Cüneyt Kamal, Dilşat Ulaş, Emine Helvacıoğlu, Emre Şener, Esad Ekrem Pakdemirli, Faruk Erdoğan, Faruk Taşoğlu, Fatih Yıldız, Fikriye Çam Yavuz, Güzin Pekiyi, Hanife Baran, Hasan Kaçire, Hasan Fatih Özsümer, , Hatice Yeliz Sipahi, Hüseyin Işıkal, Hüseyin Solmaz, İlker Bilgin, İslim Betül Polat, Kaan Koca, Korhan Çertürk, Levent Ödemiş, Mecit Osmanlı, Mehmet Aydın, Meshut Aksu, Mustafa Özcan, Mustafa Ali Cimbil, Nurettin Aytekin, Ömer İşçi, Ömer Lale, Öner Gürsel, Özkan Satılmış, Sadet Şeranoğlu, Samet Doğuş, Serkan Kızıl, Şemsettin Şahin, Ümit Taydaş, Zafer İkinci."

Büyük Kongre delegeleri şu isimlerden oluştu: Bülent Arınç, Hüseyin Tanrıverdi, Salih Hızlı, Aynil Yavaş, Ender Gök, Kamil Öz, Şule Uygur, Özge Erbaş Çelik, Berk Mersinli, Kazım Dilek, Fatih Katıöz, Fatih Mehmet Füzün, Mehmet Emin Çipiloğlu, Serkan Baş, Selçuk Dinç, Erol Saygılı, Yaşar Demirel, Bayram Atilla Haspehlivanlar, Ahmet Palabayık, Mehmet Acar, Mehmet Emin Güngör.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.