21 Mart 2019 Perşembe - 10:54:02

SON DAKİKA

"MEHMET ÇERÇİ SOKAKLARDA GEZEMİYOR"

Siyaset

12 Temmuz 2018 Perşembe, 19:20:34 | 288 Okunma
Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi'nin kentsel dönüşüm nedeniyle vatandaşa büyük sıkıntı yaşattığını vurgulayan CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, halkın Çerçi'ye tepkili olduğunu savundu

BURHAN AKDEMİR
Cumhuriyet Halk Partisi Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, Yunusemre Belediyesi tarafından ilçedeki mahallelerde uygulanmak istenen kentsel dönüşümle ilgili açıklamalarda bulundu. Yunusemre Belediyesi’nin kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme çevirdiğini iddia eden Bozyaka, bu nedenle de vatandaşların tepkili olduğunu dile getirdi. Bozyaka, “Sayın belediye başkanı bu yüzden sokaklarda gezemiyor. Yunusemre Belediyesi CHP’ye geçtiği zaman kentsel dönüşümün ne demek olduğunu tüm Türkiye’ye öğreteceğiz.” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’yi hedef aldı. Laleli ve Mesir mahallelerinde yapmayı planladığı kentsel dönüşüm çalışmaları üzerinden yüklenen Bozyaka, Çerçi’yi kızdıracak açıklamalar yaptı.
“‘RANTSAL DÖNÜŞÜM’ İFADESİ ZORLARINA GİTTİ”
Geçtiğimiz aylarda Manisa’da geniş katılımlı bir kentsel dönüşüm çalıştayı yaptıklarını ifade eden Bozyaka, salonda toplanan 650 kişiye kentsel dönüşümün nasıl olması gerektiğini anlattıklarını hatırlattı. Bozyaka, “600 kişilik salonu 650 kişi doldu. Bu salonun da tamamına yakınını mahalle sakinleri doldurdu. Çalıştayda tarafsız, ülkenin her bir yerinden gelen teknik insanlar, nasıl bir kentsel dönüşüm olması noktasında vatandaşlarımızı aydınlattılar. Ama maalesef sayın belediye başkanı her işte yaptığı gibi çalıştayımızı sulandırmaya çalıştı. Bizi kentsel dönüşüme karşıymışız gibi göstermeye çalıştı. Her konuşmamın başında şunu söyledim. Kentsel dönüşüme karşı değiliz rantsal dönüşüme karşıyız. En çok zorlarına giden cümlemiz de bu oldu” diye konuştu.
“NEDEN HOROZKÖY YA DA HAFSA SULTAN’DAN BAŞLANIYOR?”
Bozyaka, kentsel dönüşümü Türkiye’de en iyi uygulayan parti olduklarını, Ankara’da bu işi Murat Karayalçın’ın en güzel şekilde uyguladığını belirtti. Bozyaka sözlerine şöyle devam etti: “Kentsel dönüşümün Barbaros, Horozköy ve Hafsa Sultan gibi mahallelerden başlaması gerektiğini söylüyoruz. İlla bir kentsel dönüşüm yapılacaksa buralardan başlasınlar ama amaçları kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm olan insanlar, bu bölgelerde kentsel dönüşüm yapamazlar. Çünkü orada geniş bahçeler yok, 2-3 katlı evler yok. Onları yıkıp da 10 katlı evler yapsınlar ki 3 katlı geniş bahçeli yerlere büyük bir rant kalsın.”
“KENTSEL DÖNÜŞÜM YEREL SEÇİM SONRASINA KALMALI”
Yunusemre Belediyesi’nde belediyeciliğe yağma gözüyle bakıldığını savunan Bozyaka, “Böylesi zihniyetten ne kentsel dönüşüm beklenebilir ne de farklı bir sosyal proje. Maalesef Yunusemre Belediyesi böyle yönetiliyor. Bu kentsel dönüşümü mahalle sakinlerinin yaptırmayacağını biliyorum. Her şeyden önce çalıştayda biz şunu tavsiye ettik. Dedik ki Belediye başkanı kentsel dönüşümü madem yapmak istiyor. Vatandaşlarımıza sorduk, kentsel dönüşüm yerel seçimlerden önce mi sonra mı başlasın diye? Salonun yüzde yüzü AKP’li vatandaşlar da dâhil olmak üzere kentsel dönüşüm başlayacaksa yerel seçimlerden sonra başlasın dediler. Çünkü biliyorlar ki CHP belediyesi yerel seçimlerden sonra geldiğinde rant gözüyle bakan bir kentsel dönüşüm değil, vatandaşların kentsel haklarını hakça paylaştıran ve vicdanı bir şekilde insanların hak ettiği koşulları sağlayan bir belediye anlayışlıyla bu işi yapacak.” ifadelerini kullandı.
“ÇERÇİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM TEPKİSİNDEN DOLAYI SOKAKLARA GEZEMİYOR”
Kentsel dönüşümün vatandaşın rızasıyla yapılması gerektiğinin altını çizen Bozyaka, Yunusemre Belediyesi’nin bu şekilde hareket etmediğini ve vatandaşı bıktırdığını aktardı. Bozyaka, şöyle devam etti: “Sayın belediye başkanı bu yüzden sokaklarda gezemiyor. Vatandaşlarımıza buradan sesleniyoruz yaklaşık 9 ay sonra CHP belediye başkanlığında çok daha çağdaş bir belediyecilikle tanıştıracağız. Kentsel dönüşümün ne demek olduğunu tüm Türkiye’ye öğreteceğiz. Bizim yaptığımız modeli belki hükümet bile rol model almak isteyecek.”

Siyaset

12 Temmuz 2018 Perşembe, 19:20:34 | 288 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

VALİ DENİZ KURUM ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
GÜNDEM
Manisa Valisi Ahmet Deniz kurumları ziyaret etmeye devam ediyor
20.3.2019

148

KULALILAR AYKUT KUŞKAYA İLE COŞTU
GÜNDEM
Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Kula Belediyesi ortaklığında Kula'da Aykut Kuşkaya Vatan Ezgileri konseri düzenlendi
20.3.2019

142

AKHİSARLI İŞLETMELERE KREDİ DESTEĞİ
GÜNDEM
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Akhisar Ticaret Borsası, üyelerinin ihtiyaç duyduğu uygun faizli kredi için protokol imzaladı
20.3.2019

162

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks