25 Ağustos 2019 Pazar - 14:21:08

SON DAKİKA

"İNSAN CANINDAN DAHA MI KIYMETLİ?"

Siyaset

11 Şubat 2019 Pazartesi, 18:12:17 | 517 Okunma
Manisa'da bugün 24 jeotermal kaynağın ihaleye çıkacak olması ile ilgili konuşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, ihalenin iptalini isteyerek Manisa Valiliği'ne seslendi

BURHAN AKDEMİR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, partisinin il başkanlığında düzenlenen toplantıda, Manisa’da bugün ihaleye çıkacak olan 24 jeotermal kaynakla ilgili basın açıklaması yaptı. Jeotermal enerjinin, üretim aşamasında insan sağlığına zararlı olduğuna dikkat çeken Bakırlıoğlu Manisa Valiliği’ne ihalenin iptali için çağrı yaptı. Bakırlıoğlu, “Bir insanın canı kaç kilowatt enerji ile eşittir. Biri bana bunun formülünü bulsun. Şu kadar enerji üreteceğiz, bunun karşılığında şu kadar kişi kanser olacak denilebilir mi?” dedi.
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, partisinin il başkanlığında düzenlenen toplantıda, jeotermal kaynakların bugün Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nca (YİKOB) ihaleye çıkarılacak olmasına tepki gösterdi.
Toplantıya, Bakırlıoğlu’nun yanı sıra, CHP İl Başkanı Semih Balaban ve partililer katıldı. CHP İl Başkanı Semih Balaban, Manisa’daki sorunları ortaya koymak ve bunlara çözüm önerileri sunmak için çalıştıklarını belirterek, çevrenin ve toprakların korunmasının önemine dikkat çekti. Balaban, jeotermalle birlikte tarım arazilerine darbe vurulduğunu öne sürerek, bu sorunu gündeme getirmek istediklerini söyledi.
“ÖNÜMÜZDE ÖRNEKLER VAR”
Balaban’ın giriş konuşmasından sonra söz alan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa’da Alaşehir, Salihli ve Sarıgöl’de jeotermal faaliyetlerin sık sık gündeme geldiğini hatırlatarak, büyük bir sorunla karşı karşıya olduklarını dile getirdi.
Jeotermal enerjinin dünya genelinde ‘Temiz enerji kaynağı’ olarak bilindiğini, ancak Türkiye’de durumun böyle olmadığını vurgulayan Bakırlıoğlu, “Aydın’daki insanlar jeotermal enerji ile karşı karşıya kaldılar. Aydın’da tarım bitme noktasına geldi. Bir tek tarım değil, insanların yaşam kaliteleri ve sağlıkları da bozulmaya başladı. Türkiye genelinde kanserden ölüm oranı yüzde 18 iken Aydın’da bu oran yüzde 42 olarak açıklandı. Bu çok korkunç bir rakam. 2015-2016 yılından beride Manisa jeotermal ile karşı karşıya kaldı. İlk olarak Alaşehir’de bir tesis kuruldu. Geçen süre içinde jeotermal faaliyetler bu bölgedeki tarımı olumsuz yönde etkiledi. Topraklarımızı, havayı, suyu kirlettiğini gördük. Alaşehir üreticisi bilinçli bir üreticidir. Devamlı kendi tarımsal sulamada kullandıkları suyun analizini yaptırırlar. 2012-2013 yılında eşik değerlerinin çok altında olan tarıma çok elverişli olan suların 2016 yılında özelikle bor miktarında olması gereken 4-5 katına kadar çıktığı gözlenmekte ve artık bu sular tarımsal sulama olarak kullanılamamakta” dedi.
“İKLİMİ DE ETKİLİYOR”
Vekil Bakırlıoğlu, jeotermal faaliyetlerin iklimi de etkilediğini dile getirerek şöyle devam etti: “Bu da en son üründe üzümde zirai kalıtım olarak karşımıza maalesef çıkıyor, ihracat kapılarında sıkıntı yaşanmakta. İçme sularında sıkıntı yaşanmakta. Birçok konuda sıkıntılar var ve yavaş buna benzer sıkıntılar Salihli’ de tesisler olmaya başladı. Beraberinde birçok tepkiyi de getirmeye başladı.”
“RUHSAT VERMEYİN DİYEN DE, İHALEYE AÇAN DA AYNI”
Jeotermal ile ilgili 2017 yılında, o dönemki adıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün bir rapor açıkladığını kaydeden Bakırlıoğlu, “2015 ve 2017 yılları arasında Gediz havzasındaki yer altı sularını araştırmışlar. Bu 2 yıllık çalışmanın ardından jeotermal faaliyetlerin yoğun olarak gerçekleştirildiği alanlarda arsenik başta olmak üzere metaller ve yarı metaller için yüksek konsantrasyon rastlanmıştır deniyor. Buradaki yer altı su kütlelerinde Manisa’nın içme suyu ile İzmir’in içme suyunu karşılayan yerlerde yapılan ölçümlerde arsenik bakımından olması gereken değer 10 ppm iken 3 bin ppm’e kadar çıktığından bahsediliyor. Aynı raporda bunların jeotermalden ve madencilik faaliyetlerinden kaynakladığı konusunda da bilgi veriliyor. Bu arsenik oranı yüksek olan suyun insan hayatına olumsuz etkilerinden de bahsedilmiş. Kanseri, sinir sistemi rahatsızlıkları, kalp yetmezliği gibi birçok hastalık raporda yazılmış. Bunun sebebinin bölgedeki jeotermal faaliyetler olduğundan bahsetmekte. İzmir ve Manisa Valiliğine bir yazı yazılıyor ve ‘artık bu saatten sonra yeni ruhsatlar vermeyin’ diyor. Manisa’da ve İzmir’de jeotermallere yeni ruhsatlar vermeyin diyor” diye konuştu.
MANİSA VALİSİ’NE ‘İPTAL EDİN’ ÇAĞRISI
Rapora rağmen yeni jeotermal ruhsatlarının verildiğini kaydeden Milletvekili Bakırlıoğlu, bugün Manisa’da yeni bir jeotermal ihalesinin olduğunu söyledi. Manisa Valiliğine çağrı yapan Bakırlıoğlu, ihalenin iptal edilmesini istedi. Bakırlıoğlu, şöyle devam etti: “Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ihale düzenliyor, 24 jeotermal sahası var. Manisa’da birçok ilçede yüz binlerce dönüm arazide jeotermal kuyu açılacak. Manisa Valiliğine sesleniyorum. Elinizde bu yazı varken bu ihalenin yapılmasını uygun görmüyoruz. Valimiz bu ihaleyi iptal etmeli, yeni ruhsat alanı vermemeli. Alaşehir’e, Salihli’ye gitsin. Tarımla uğraşan insanlarla konuşsun, şikâyetleri dinlesin. Jeotermalin Türkiye’deki uygulamalarının ne tür sıkıntılar yarattığını görsün. Çocuklarının sağlığından endişe eden bir baba olarak bu çağrıyı yapıyorum. Lütfen bugün yapılacak olan ihaleyi iptal edin. Alaşehir’e, Sarıgöl’e Aydın’a gidin. Orda yaşanan örnekleri görün. Daha sonra vicdanınız el veriyorsa bu ihaleyi açın ”
“BİR İNSANIN CANI KAÇ KİLOWATT ENERJİ İLE EŞİTTİR”
Bakırlıoğlu, son olarak şunları kaydetti: “‘Bir yandan enerjiye ihtiyacımız var, bir yandan neden jeotermale karşısınız’ deniyor. Türkiye’deki uygulamada sıkıntı var. Sondaj kuyuları açılırken kuyulardaki suların deneme aşamasında çıkan eriğin tabiata karıştığından bahsediliyor. Dereye akıtıldığından bahsediliyor. Özellikle jeotermal santrallerin olduğu bölgede gecenin belli bir yarısından sonra çok sülfür kokusunun çok hissedildiğini, filtrelerin devreden çıkartıldığından bahsediliyor. Kaygıların giderilmesi lazım. Bir insanın canı kaç kilowatt enerji ile eşittir. Biri bana bunun formülünü bulsun. Şu kadar enerji üreteceğiz, bunun karşılığında şu kadar kişi kanser olacak denilebilir mi? Bu konuda maalesef çok fazla ses çıkmıyor.”
İHALE HAKKINDA
Manisa'da ruhsatlı 24 jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ve işletme sahası için ihale gerçekleştirilecek. Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının konuya ilişkin ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Manisa'nın Kula, Kırkağaç, Akhisar, Şehzadeler, Turgutlu, Ahmetli, Salihli, Demirci, Alaşehir, Köprübaşı ve Yunusemre ilçelerinin sınırları içinde bulunan ve 3 yıl süreli arama ruhsatı verilecek 24 ruhsatlı jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ve işletme sahası açık teklif usulüyle ihale edilecek. İhale 12 Şubat Salı günü (bugün) saat 10.00’da yapılacak.

Siyaset

11 Şubat 2019 Pazartesi, 18:12:17 | 517 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks