SES Manisa Şubesi’nden ek ödeme talebi

Merkezefendi Devlet Hastanesi önünde toplanan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Manisa Şubesi üyeleri, sağlıkçılara ek ödeme yapılması konusunda basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı Ses Manisa Şube Sekreteri Hilal Bingöl yaptı.

Sağlık Bakanı’nın, koronavirüs salgınıyla mücadele eden sağlık emekçilerine üç ay süreyle tavandan ek ödeme yapılacağını duyurmasına rağmen aradan geçen sürede konuyla ilişkin bir gelişme olmadığını söyledi.

Bingöl açıklamasına şöyle devam etti:

Sağlık çalışanların hakkı ödenmez dediler, gerçekten ödemediler. Sağlık Bakanının açıkladığı tavandan ödeme balonu da çok erken söndü. 24 saat Kovid’li hasta ile çalışan hemşire arkadaşlarımız arasında da ciddi ek ödeme farkları mevcut. Hekim merkezli performans uygulamasının da hekimler arasında da ciddi uçurumlar vardır. Bu yıllardır ifade ettiğimiz gibi performans sisteminin adaletsiz olduğunu gösterir Bizler sağlık alanında meslek örgütleri olarak insanların ölüm kalım mücadelesi verdiği bu dönemde maaşla ilgili bir talebi konuşmayı şimdiye kadar doğru bulmadık. Fakat ek ödeme olarak yapılan adaletsiz dağıtım bu konuda açıklama yapmamızı ve harekete geçmemizi zorunlu kılmıştır. Sağlık bakanının kendisine ve bürokratlarına şunları söylemek isteriz. Basın önünde tüm sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılacağına ifade ettiğiniz açıklamayı çok geçmeden düzeltme ihtiyacı göstermenize gerekçe olarak çalışanlar arası adaleti gösterdiniz. Onlarca sağlık emekçisini kaybettiniz binlerce sağlık emekçisinin Kovid 19 ile enfekte olduğu şu günlerde sağlıkçılara yapılan ödemenin hakkaniyetli ve adil olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu anlamda özellikle pandemi sürecinde tüm sağlık emekçilerine iki kat maaş verilmeli gece mesaileri iki kat ücretle hesaplanmalıdır. Son olarak da alkışlar bizim yorgunluğumuzu almıyor. Karnımızı doyurmuyor bizler emeğimizin karşılığının ödenmesini istiyoruz.”

DAHA ÖNCE DE SALİHLİ DEVLET HASTANESİ ÖNÜNDE EYLEM YAPMIŞLARDI

Öte yandan SES Manisa Şube Başkanı Figen Pehlivan Demirel ve beraberindeki grup da geçtiğimiz önceki gün Salihli Devlet Hastanesi önünde eylem yapmıştı. Demirel, hastane bahçesinde gerçekleştirilen eylemde şu konuşmayı yaptı:

“Pandeminin ülkemizde ve ilimizde görülmeye başlandığı daha ilk günlerden bu yana gerekli önlemler alınmadığı için sorunlar kedini gösterdi. İlimizde ilk sağlık personeli (TEMİZLİK İŞÇİSİ) bulaşı maalesef ki Salihli Devlet hastanesinde yaşandı. Personelin korunmasıyla ilgili önlemler alınmadığı gibi hastaneye başvuran ilk şüpheli vaka ile ilgili doğru bir yaklaşım sergilenememiş, ilerleyen süreçte uygulanabilir bir eylem planı oluşturmamış sağlık emekçilerinin birbirlerini uyarmalarını bile suça dönüştürüp soruşturmalar başlatmıştır. Bir sağlık emekçisi ve sendika yöneticisi olarak tek yapması gereken şeyi yapmıştır arkadaşımız. Asıl sizler bu süreçte gerekli önlemleri almadığınız ve ihmalleriniz yüzünden bulaşlara sebebiyet verdiğiniz için suçlusunuz. Sağlık Bakanlığının genelgesine uymayıp tüm çalışanları dönüşümlü çalıştırmadığınız, arkadaşlarımızı riske attığınız için siz suçlusunuz. O ilk vakanın tetkik sonuçları sonrası COVİD pozitif olarak tedavi gördüğü halde bilgiyi sağlık emekçileriyle paylaşmadığınız ve temas olan tüm çalışanlara test yaptırmadığınız için siz suçlusunuz. Asıl siz çalışmayan kişilere nöbet tutuyormuş gibi gösterip ücret ödeyerek suçlusunuz. Tüm bu suçlarınızı gizlemek adına orada sesini çıkaran sağlık emekçilerini tehdit ve mobing niteliğinde soruşturmalar açıyorsunuz. Bu soruşturmaların derhal geri çekilmesini, arkadaşlarımızın esnek mesailerinin hesaplanıp fazla mesai farklarının ödenmesini talep ediyoruz. İşte gerçek adalet budur. Bu yaşananların sonuna kadar da takipçisi olacağız. Sağlık emekçisi arkadaşlarımız asla yalnız değildir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.