Pandemi bilmecesine gerçekçi cevaplar!

MANİSA Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, 1 Temmuz itibariyle başlayan normalleşme sürecinin, aşılama oranına paralel olarak seyredeceğini ifade etti. Manisa’da ve Türkiye genelinde iki doz koronavirüs aşısını olanların oranının yüzde 20 seviyelerinde olduğunu hatırlatan Duran, “Aşı oranı kapanıp kapanmayacağımız sorusunun baş aktörü. İkinci dozda oranımızı yüzde 70’lere çıkarırsak kapanmayabiliriz. Ancak hastalık devam edecektir. Endemik dediğimiz, bölgesel olarak yüksek oranlara çıkabilir ama pandemi düzeyinde bir yaygınlık göstermez” dedi.
Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, pandemi sürecinde aşılama, varyantlar ve muhtemel kapanma senaryoları üzerine önemli açıklamalar yaptı.
MANİSA’DA DELTA VARYANTI VAR MI?
İlk olarak gündemdeki delta varyantına ilişkin konuşan Duran, “Şu anda Manisa’da delta varyantına ilişkin bir bilgi yok. Zaten testler Ankara’ya gönderiliyor. Oradan da şu ana kadar gelen kesin bir tanı bulunmuyor. Şu dönemde delta varyantını daha çok turizm bölgelerinden bekliyoruz. Muhtemelen Manisa’da da görülecektir.” diye konuştu.

MANİSA’DA AŞILAMA ORANI NE DURUMDA?
Manisa’da şu ana kadar 1 milyondan fazla aşı yapıldığını kaydeden Duran, “Manisa aşı ortalamasında ülke geneline paralel olarak devam ediyor. Aşı seferberliği yeni başladı. Dolayısıyla ikinci dozlara daha sıra gelmedi. Son bir ayda baktığımızda yapılan aşı sayısı çok iyi. İkinci dozdan sonra koruyuculuk anlamında bir rahatlama bekliyoruz. İkinci dozdan iki hafta sonra rahatlama bekliyoruz. Ama şu anda iki dozu da yapılanların sayısı Manisa nüfusuna oranla yüzde 20’lerde. Normalleşmiş durumda değiliz. Buna da dikkat etmemiz lazım. İkinci doza rağmen hastalananlar var. Bu durum delta varyantında daha riskli.” şeklinde konuştu.
“AŞI HAKKI OLUP DA AŞILANMAYAN YÜZDE 20’LİK KESİM VAR”
Aşılamada büyük bir çaba sarf edildiğine dikkat çeken Tabip Odası Başkanı Duran, “Aşılama şu anda 18 yaşa kadar düştü. Yani gelebilecek son noktaya kadar geldi. Birinci dozlar artık tamamlanmak üzere. İkinci dozlar başladı. Burada aşılanması gerekip de aşılanmayanlar önemli. Biz daha önce yüzde 70 oranda toplumun aşılanması durumunda pandeminin hızını kırarız şeklinde bakıyorduk. Daha rahat bir sürece gireceğimizi düşünüyorduk. Dolayısıyla bunun üzerinden çalışıyoruz. Şuan Manisa için aşılanma hakkı olup da aşısını olanların oranı yüzde 80 civarında. Bu oran daha da artıyor. Ama yine de burada yüzde 20’lik bir orandan bahsediyoruz aşılanmayan. Bunun bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Biraz daha düşmesi gerekiyor. 18 yaşı da dahil ettiğimizde aşılanacak nüfusun oranı yüzde 60 diyebiliriz. Ciddi bir oran söz konusu. Aşı hakkı olanların aşılanma oranının yüzde 100 olması en büyük temennimiz. Yani aşı hakkı olanların tamamı aşı olursa ülkemizin yüzde 70’i aşı olmuş olacak. 0-18 yaş haricinde herkes aşı olmuş duruma gelecek.” ifadelerini kullandı.  
“ÇAPRAZ AŞI ETKİLİ OLABİLİR”
Birçok bilim adamı tarafından önerilen ‘ilk doz Sinovac ise ikinci dozu Biontech’ yaptırın açıklamalarını değerlendiren Duran, şöyle konuştu:
“Sinovac koruyucu oldu şu ana kadar ama İngiltere, Hindistan, Delta varyantı gibi varyantlara karşı daha etkisiz. Sonuçlar da bunu ortaya koydu. Yani hiç etkisiz değil tabi ki bunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Ama yeterli koruyuculukta olmadığı görülüyor. Sinovac aşısı olanların Biontech aşısıyla desteklenmesi gerektiği savunuluyor. Sinovac yan etkilerinin azlığı dolayısıyla tercih ediliyor. Biontech’in yan etkileri biraz daha fazla. Biontech’in üzerine Sinovac yapılabilir. Son çalışmalardaki öneriler de 2’nci ya da 3’üncü dozun Biontech olarak yapılması öneriliyor. Sağlık Bakanlığı da koronavirüs geçirenlere ilk dozu Bİontech olduysa ikinci dozu yaptırmalarına gerek olmadığını duyurdu. Bu durum da az önceki dediklerimi doğruluyor. Biz TTB olarak aşılarla ilgili durumun net bir şekilde ifade edilmesi çağrısını yaptık. Endikasyonları, kontrendikasyonları gibi durumların şeffaf bir şekilde açıklanmasını talep ettik.”
AŞI OLMAYANLARA YAPTIRIM GELECEK Mİ? TABİP ODASI NASIL BAKIYOR?
Aşı olmayanlara yaptırım uygulanıp uygulanmaması konusunda da değinen Duran, “Aşı olmayanların yaptırıma tabi tutulması konusunda biz sadece koronavirüsle alakalı değil, diğer aşılarla ilgili aşının önemine vurgu yaptık. Aşının çok önemli bir halk sağlığı aracı olduğunu dile getirdik. Bundan vazgeçmememiz gerektiğini söyledik. Aşı karşıtlığı son dönemde popülerleşti. Bu da ciddi halk sağlığı sorunları meydana getiriyor. Aşı bireysel bir durum değil, toplumsaldır. Yaptırımların olması gerektiğini düşünüyoruz. Yaptırımlar ceza amaçlı değil, koruma amaçlıdır. Aşılanmamış bir bireyi korumak anlamında yorumlanabilir. Şahsi olarak destekliyorum.” dedi.
KIŞIN TEKRAR KAPANIR MIYIZ?
1 Temmuz itibariyle başlayan normalleşmenin, kış aylarında yerini tekrar kapanmaya bırakıp bırakmayacağı konusunda Duran şunları söyledi:
“Aşı oranı kapanıp kapanmayacağımız sorusunun baş aktörü. İkinci dozda oranımızı yüzde 70’lere çıkarırsak kapanmayabiliriz. Zaten 3’üncü doz herkese yapılmayacak. Ancak hastalık devam edecektir. Endemik dediğimiz, bölgesel olarak yüksek oranlara çıkabilir ama pandemi düzeyinde bir yaygınlık beklenmiyor. Hastalık tamamen bitmeyecektir, aşılama sonucundan bu anlaşılmasın.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.