Sultani’den vazgeçmek doğru değil!

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, Sultani üzüm çeşidinin dayanıksız olduğu gerekçesiyle özellikle sofralık üzümde başka çeşitlere yönelinmesi gerektiğiyle ilgili tartışmalara noktayı koyacak açıklamalar yaptı. Daha çok ihracat ve daha fazla pazar için Manisa’da üzüm çeşitliliği çalışmalarının doğru olduğunu ifade eden Ünal, Sultani’den vazgeçilmesini ise desteklemediklerini kaydetti. Ünal, “Sultani çekirdeksiz çeşidimiz hem sofralık, hem kurutmalık hem de şıralık olarak değerlendirilebilen dünyanın nadir çeşitlerinden birisi. Sultani çekirdeksiz üzüme çok dayanıksız bir çeşit demek doğru değil. Sultani çekirdeksiz üzüm, bizim için çok büyük bir değer. İhracatta açık ara lider olduğumuz, çok geniş alanlarda üretimi yapılan bir çeşit. Ama bunun yanında sofralık için özellikle çeşitleri alternatifli hale getirmek gerekiyor.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, sofralık üzümde Thompson cinsi üzüme geçilmesi gerektiğini, bu çeşidin dayanıklılığının Sultani çekirdeksiz üzüme göre daha fazla olduğunu söyledi. Üzümün özellikle Uzakdoğu pazarında yer alması için 8-10 gün tırlarla gittiğini ve özelliğini yitirdiğini söyleyen Ülgen, kendi ilçelerinde Thompson cinsi üzüme geçilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi.

THOMPSON SEEDLESS NEDİR?

Manisa’da bağcılık anlamında en donanımlı kurum olan Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, Ülgen’in bu açıklamalarını değerlendirdi. Thompson Seedless çeşit üzümün aslında Sultani çekirdeksiz üzümün bir türü olduğunu açıklayan Ünal, üzüm çeşidinin hikayesini ise şöyle anlattı: “Thompson Seedless diye bilinen çeşit aslında Sultani üzümün bir çeşidi. 1800’lü yıllarda İngiliz asıllı bir Amerikan vatandaşı bizim ülkemizden Sultani çekirdeksiz üzümü alıp Amerika’ya götürüyor ve kendi ismiyle, Thompson Seedless ismiyle tescilliyor. Bunu zaten Amerika da kabul ediyor.”

SULTANİ’Nİ GEÇMİŞİ ÇOK ESKİ

Sultani çekirdeksiz üzümün Anadolu coğrafyasında çok eski bir tarihi olduğunu aktaran Ünal, “Sultani çekirdeksizin bizim ülkemizde de geçmişi bilinmiyor. Yani çok uzun yıllardır üretimi yapılan bir ürün. Amerika’da da bu şekilde. Orada da çok geniş alanlarda üretimi yapılan bir çeşit. Geniş alanlarda, farklı lokasyonlarda üretim yapılan çeşitlerde uzun yılların sebebiyetiyle ufak tefek genetik değişiklikler oluyor. Manisa’daki Sultani bağlarında da bazı salkımların tanesi uzun, bazılarının yuvarlak, bazıları erken olgunlaşıyor, bazılarının içerisinde hafif çekirdekli gibi izlenim oluşur. Bu tarz genetik farklılıklar var.” şeklinde konuştu.

ABD SOFRALIĞA  EN YATKIN TÜRÜ GELİŞTİRMİŞ

Thompson Seedless çeşidinin sofralık olarak bazı özelliklerinin öne çıktığını ifade eden Ünal, şöyle konuştu: “Ama bu çeşidin sofralık üzüm olarak öne çıkan tarafı var. Amerikalılar da zamanla sofralık üzüme yatkın olabilecek bir genini seçmişler. H5 klonu olarak biliniyor. Bu çeşit sofralık olarak daha yaygın kullanılıyor.  Başkanımızın bahsettiği çeşit bu çeşit.”

SOFRALIK ÜZÜM İNCE İŞÇİLİK GEREKTİRİYOR

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü olarak sofralık üzümün geliştirilmesi yönünde çalışmaları olduğunu aktaran Ünal “Sofralığa gidebilecek, kısmen daha erken olgunlaşabilen ya da tane yapısı çok seyreltmeye ihtiyaç duyulan çeşitler var. Bazı üreticilerimiz bunları biliyor ve Manisa’da da üretimi yaygınlaşıyor. Sofralık üzüm üretimi yapmak için biraz ince işlemek gerekiyor. Thompson cinsi de bu ince işçiliklere daha güzel tepki verdiği için o yüzden üzerinde duruluyor. Kurumumuzun geliştirdiği çeşitler de var bununla ilgili. Ama sonuç itibariyle bakıldığında ana kaynağı Sultani çekirdeksiz üzüm.” ifadelerini kullandı.

ÇEŞİTLERİN ÇOĞALMASI GEREKİYOR

Sofralık üzüm çeşitlerinin çoğaltılmasının Pazar alternatifi ve talep anlamında olumlu etki yaratacağını da vurgulayan Ünal, sözlerine şöyle devam etti: “Çeşidi çoğaltmak, bizim ana hedeflerimizden birisi. Pazarımıza baktığımızda sofralık üzümde Rusya, kuru üzümde de Avrupa Birliği. Öncelikle pazarları alternatifli hale getirmek ve geliştirmek üreticimiz ve ülkemiz için bir avantaj. Ama bu durum çekirdeksiz üzümden vazgeçmemiz anlamına gelmiyor. Sultani çekirdeksiz gibi bir çeşit, bizim için çok büyük bir değer. İhracatta açık ara lider olduğumuz, çok geniş alanlarda üretimi yapılan bir çeşit. Ama bunun yanında sofralık için özellikle çeşitleri alternatifli hale getirmek gerekiyor. Bu durum yalnızca çekirdeksiz türler için geçerli değil.

SULTANİ ÇEŞİDİ ÇOK DA DAYANIKSIZ DEĞİL

Tarım ürünlerinin çoğunluğunda olduğu gibi üzümde de erken ve geç hasadın büyük avantaj getirdiğine işaret eden Ünal, bu konuda kurum olarak sürekli çalışma halinde olduklarını söyledi. Kurum olarak en büyük amaçlarının erken ve geç hasat arasındaki süreyi uzatmak olduğunu dile getiren Ünal, şöyle devam etti: “Özellikle Sultani çekirdeksizde geç hasada yönelik bir sıkıntımız yok. Sarıgöl ve Alaşehir tarafında bilindiği gibi üzüm bağları örtü altına alınıyor aralık ortasına kadar tutulabiliyor. Vejetasyonu bu kadar geniş olan bir çeşit dünyada yok desek yeridir. Sultani çekirdeksiz çeşidimiz hem sofralık, hem kurutmalık hem de şıralık olarak değerlendirilebilen dünyanın nadir çeşitlerinden birisi diyebilirim. Dayanıklılık çeşide göre değişebilen bir olgu. Çünkü tane-sap bağlantı kuvveti bu konuda en önemli etken. Bazı çeşitlerde tane-sap bağlantı kuvveti daha fazla. Bunları çeşitle beraber yaptığımız uygulamalar da etkileyebiliyor. Sultani çekirdeksiz üzüme çok dayanıksız bir çeşit diyemem. Ona alternatif daha dayanıklı çeşitler var mıdır? Tabi ki vardır. Thompson’da da Sultani’de de çeşit özelliğinin yanı sıra dayanıklılık çalışmaları da yapılabilir.”

GELİŞTİRDİĞİMİZ ÇEŞİTLER RAĞBET GÖRÜYOR

Ünal son oalrak şunları aktardı: “Bizim geliştirdiğimiz çeşitler de şu anda üreticimiz tarafından rağbet görüyor. Alaşehir’de geçtiğimiz günlerde ‘Efem’ üzüm çeşidimizi tanıtmıştık. Erkenci çeşitlerimizden Spil karası çok rağbet görüyor. Bu çeşitler bizim ümitvar olduğumuz çeşitler. Pazar ne istiyorsa biz o ürünü üretiriz. Gerek çeşit olsun, gerek olgunluk zamanı olsun. Bir şekilde üretir ve pazarlarız.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.