19 Eylül 2019 Perşembe - 08:31:45

SON DAKİKA

SOĞUK HAVA DEPOLARINA TKDK DESTEĞİ

Gündem

6 Temmuz 2017 Perşembe, 17:30:51 | 1477 Okunma
Alaşehir İlçesi'nde faaliyet gösteren Göver Tarım, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun desteğiyle modern atmosfer kontrollü soğuk hava deposu kurdu
ALAŞEHİR İlçesi'nde faaliyet gösteren Göver Tarım, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun desteğiyle modern atmosfer kontrollü soğuk hava deposu kurdu. İlçede gelişen meyve ve sebze sektörüne kurduğu modern soğuk hava deposu ile kalite kazandıran ve ihracata uygun ürün saklanmasını sağlayan Göver Tarım işletmesinin sahibi 47 yaşındaki Musa Göver, AB standartlarında bir tesis kurduklarını söyledi. Eskiden çiftçilik yaptıklarını, ancak ürettikleri ürünleri daha kaliteli ve ihracata uygun hale getirmek için bu sektörü girdiğini kaydeden Musa Göver, 3 milyon liralık bir yatırım yaptığını, bunun 1 milyon 244 bin lirasının geri ödemesiz destek olduğunu aktardı. Göver, "Kurduğum tesiste 3 soğuk hava deposu vardı. Ancak aldığım destekle birlikte atmosfer kontrollü 7 soğuk hava deposu daha kurdum. Kiraz, üzüm, nar ve ayvanın işlenip soğuk hava depolarında üzümü 1 derece ile 4 derece arasında, narı ise 5 ile 7 derece sıcaklığa getirip, ihracata yolluyorum" dedi.
Alaşehir'in meyve ihracatının merkezi haline geldiğini aktaran Musa Göver, aldığı destekle kurduğu modern tesiste ürünlerin depolama süresinin 4 katına çıktığını belirtti. Göver, "Soğuk hava deposu pahalı bir yatırımdır. Biz kiraz, üzüm, nar ve ayvayı işleyip, paketleyerek soğuk hava depolarında saklandıktan sonra ihracata gönderiyoruz. Eğer bağdan hasat ettiğiniz ürünü direk TIR'a bindirdiğinizde soğutamazsanız. Mutlaka soğuk hava tesisinde olmalı. Biz 3 milyonluk yatırımla modern atmosfer kontrollü soğuk hava deposu kurduk. Bu yatırımın 1 milyon 224 bin lirasını Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun hibe etti. Atmosfer kontrollü soğuk hava depoları normal sistem soğuk hava depolarına göre çok daha modern bir sistemdir. Atmosfer kontrollü soğuk hava depoları ile yüzde 20-30 oranında karda artış yaşandı. Atmosfer kontrollü soğuk hava depolarında yaşam durmakta, sürekli tazelik sağlanmaktadır. Örneğin narı 8 ay gibi bir süre saklayabiliyoruz. Sağlık açısından da çok büyük avantajı var. Hiçbir kimyasal kullanılmıyor. Bazı ürünlerde depolama süresi 4 katına kadar çıkıyor" diye konuştu.


Geçen yıl 10 bin tonun üzerinde meyve gönderdiklerini aktaran Göver, ihracatçı firmalar eliyle Rusya, Ukrayna, İngiltere, Almanya gibi ülkelere ürünlerinin tarladan hasat edildiği tazelikte ulaştığı ve bu yüzden tercih edildiğini belirtti.
YATIRIMLARA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Manisa Koordinatörü Uğur Uslu ise meyve ve sebze üretiminde kentin söz sahibi olduğunu, ancak soğuk hava deposu yatırımları ile sektörün kaliteli hale geldiğini ifade etti. TKDK'nın soğuk hava deposu yatırımlarına yüzde 50'ye kadar hibe desteği verdiğini açıklayan Uslu, "Alaşehir bölgesi Manisa'nın soğuk hava depo üssü oluyor. Ulaşım ve ihracat olanakları nedeniyle yatırıma çok uygun bir yer. Göver Tarım mevcut işletmesi de TKDK desteği ile mevcut kapasitesini yaklaşık 3 kat artırarak ihracata değer kazandırdı. Yaş meyve ve sebzede hasat sonu kayıplarının önlenmesi ve meyve ve sebzenin istenen şartlarda saklanması çok önemli. Manisa ve civar illerde üretilen yaş meyve ve sebzeler bu yatırımlarla katma değer kazanıyor" diye konuştu. DHA

Gündem

6 Temmuz 2017 Perşembe, 17:30:51 | 1477 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks