Hakkında yapılan haberin, hiçbir zaman skandalla anılmayan şahsını ve kurumunu karalamaya yönelik olduğunu belirten Bilgen, ilgili daire başkanlığının kendisine bağlı olmadığını belirterek, adı geçen firma ile ilişiğinin sözleşme tarihinden önce hisse devri yoluyla kesildiğini ifade etti.
MANİSA Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Bilgen, 15 Kasım 2017 tarihli Manisa Manşet Gazetesi’nde manşetten yer verilen haberle ilgili açıklama yaptı. Bahse konu haberde yer alan ifadelerin hiçbir suretle gerçeği yansıtmadığını belirten Genel Müdür Yardımcısı Bilgen, haberin şahsını ve bağlı bulunduğu kurumu karalamak maksadıyla yapıldığını vurguladı. Bilgen, haberde bulunan “Veren de Alan da Mahmut. MASKİ’de skandallar bitmiyor” ifadesiyle ilgili olarak ise; MASKİ Genel Müdürlüğü’nün skandallarla değil, 17 ilçeye yaptığı dev hizmetlerle anılan bir kurum olduğunun altını çizerek, art niyetle yürütülen bu karalama kampanyasının kesinlikle amacına ulaşamayacağını ifade etti. Bilgen açıklamasında şunları söyledi:
“Manisa Manşet Gazetesi’nde yer alan söz konusu haberle ilgili olarak tarafımca kamuoyunun bilgilendirilmesi durumu hasıl olmuştur. Öncelikle ifade etmek gerekirse, gazete tarafından manşetten verilerek şahsıma isnat edilen art niyetli, gerçeği yansıtmayan ve kamuoyunu aldatmaya yönelik haber konusu satın alma mevzuatı ile ilgili aşağıdaki açıklamaların yapılması zorunluluğu doğmuştur.
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 22/D maddesine göre; doğrudan temin usulü ile piyasa fiyat araştırması yapılarak, belli eşik değerlerin altındaki mal ve hizmet alımları idarelerin satın alma ile ilgili birimler tarafından yapılır. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü Kanunu’nun 33. Maddesi’ne göre, harcama yetkilisi Plan ve Proje Yatırım İnşaat Dairesi Başkanlığı’dır. Bahse konu işle ilgili olarak; satın alma birimince teklifler bu işe yetkin firmalardan alınarak, en uygun ve avantajlı fiyatı teklif eden firma ile mevzuat çerçevesinde 10 Kasım 2014 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. MASKİ Genel Müdürlüğü’nün sözleşme tarihindeki teşkilat şemasına göre, harcamayı yapan daire başkanlığı haberde iddia edilenin aksine tarafıma bağlı bir daire başkanlığı olmayıp, ödeme evrakları içerisinde yer alan belgelerin hiçbirinde imzam ya da parafım bulunmamaktadır.
Ayrıca doğrudan temin ile sözleşme yapılan Çevre Yönetim Merkezi Makine Taşıma Teknolojileri İnşaat Tarım Endüstri Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nde sözleşme tarihi itibariyle hiçbir bağının bulunmadığını ifade etti.
Kaldı ki, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda, devlet memurlarının anonim ve limited şirketlere ortak olmalarında mevzuat açısından hiçbir şekilde hukuka aykırılık bulunmamaktadır.
Hiçbir mesnete ve mevzuata uygun olmayan bir üslup ile şahsımı, halen çalışmakta olduğum kurum ve kurum çalışanlarını zan altında bırakma gayretini güden gerçek dışı haber nedeniyle, Manisa Manşet Gazetesi yazı işleri müdürü ve bu asılsız haberde kullanılan yazıyı gazeteye ulaştıranlar hakkında her türlü hukuki yollara başvurulacak olup, Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat edilerek ilgililer hakkında tazminat davası açılacaktır.
Kırk yıllık memuriyet hayatımda hiçbir ceza almayan, soruşturma geçirmeyen ve ifadesi bile alınmayan şahsım hakkında yapılan haberin kesinlikle gerçeklikle ilgili bir tarafı olmayıp, tamamen şahsımı ve kurumumu karalamaya yönelik olduğu aşikardır. Sorumlular hakkında gerekli yasal işlemlerin en kısa sürede yapılacağı hususunu kamuoyunun bilgisine sunar, vatandaşlarımızın bu tür karalama kampanyalarına itibar etmeyeceklerine olan inancımı belirtmek isterim” Basın servisi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.