25 Haziran 2019 Salı - 23:30:20

SON DAKİKA

PAMUK ÜRETİCİSİ FİYATTAN DERTLİ

Gündem

11 Ekim 2018 Perşembe, 18:04:02 | 541 Okunma
Manisa Ovası'na yıllar sonra geri dönen pamukta hasta başladı. Ancak üretici, sezon başında 5 TL'ye kadar yükselen pamuğun fiyatının 3.90'lara düşmesinden şikâyetçi

Manisa ovasında bu yıl ortalama 120 bin dekarlık alanda 2 bin 400 üretici pamuk hasadına başladı. Girdi maliyetlerinin yüksek oluşundan mağdur olan üreticiler, sezon başında 5 lira olan pamuğun 3,90’lara kadar düşmesinden dertli. Manisa’da 2000’li yılların başında üretimi bitme noktasına gelen ve son 2-3 yıldır yeniden üretimine başlanan pamuk, üreticinin yüzünü güldürmüyor. Başta mazot ve gübre maliyetlerinin artmasından yakınan üreticiler, sezon başında 5 lira olan pamuğun sezon ortasında 3,90’lara kadar düşmesinden dert yanarken bu sorunlarına çözüm bulunmasını istiyor.
GEÇEN YILA GÖRE FİYAT ARTTI AMA…
Pamuk üreticilerinin sıkıntıları yerinde inceleyen TARİŞ Manisa Pamuk Satış Kooperatifi Müdürü Güven Kaya, Manisa’da pamuk hasadının yüzde 50’ye yakınının gerçekleştiğini söyledi. Geçen yıla göre, rekoltede yüzde 10’luk bir düşüşün gözlendiğini ifade eden Kaya, verimin üreticiyi memnun ettiğini belirtti. Geçen yılla kıyaslandığında, doların artması nedeniyle fiyatlarda artış olduğunu dile getiren Kaya, üreticinin maliyetleri arttığı için üreticinin beklenti içerisinde olduğunu hatırlattı.
“BÖYLE GİDERSE YİNE VAZGEÇİLİR”
Bu sene hasat açısından olumlu bir yıl olduğunu ve yağışların çok fazla olmadığını söyleyen Kaya, üreticilerin şikâyetlerine değindi. Üreticilerin işletmelerin randımanları düşük gösterdiğinden dert yandıklarını kaydeden Kaya, üreticinin bu yüzden mağdur olduğunu anlattı. Bu mağduriyetin giderilmesi noktasında üreticinin üretime devam edemeyeceğini aktaran Kaya, Manisa’da üreticilerin yüzde 90’nının pamuktan vazgeçtiğini hatırlatarak, son 3-4 yıldır yeniden bir canlanma olduğunu bununda sebebinin primlerin yüksek oluşundan kaynaklandığını vurguladı.
“ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLMESİN”
Pamuk fiyatlarının sezonda düşmesi nedeniyle üreticinin küstüğüne dikkati çeken Kaya, “Sezondan önce 11 TL olan 31 renk pamuk, şu anda 10 TL seviyelerinde. Bu tabi üreticiyi üzmektedir. Yani sezondan önce yükselen fiyat sezonda ne oldu da düştü diye üretici bu konuda mağdur olmaktadır. Biz kooperatifler olarak ekonomik yapımız güçlü olduğunda üreticimizi sezonda mağdur etmemeye çalışıyoruz. Fiyatlarını yüksek tutmaya çalışıyoruz. Ama serbest piyasa ekonomisinde arzın yüksek olduğu dönemde fiyatlar ister istemez düşürülmekte. Bizler bunun önüne geçilebilmesi için birliklerin, kooperatiflerin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Mutlaka bu konuda üretici mağdur edilmeden bu sorunların giderilmesini bekliyoruz” dedi.
“PARA KAZANAMAZSA NİYE ÜRETSİN?”
Manisa’da kilo başı fiyatın şu an 3,90-4 lira arasında seyrettiğini açıklayan Kaya, pamuktaki ithalat konusuna da değindi. Ortalama 120 bin dekarlık alanda 2 bin 400 üreticinin üretim yaptığını anlatan Kaya, Türkiye’nin şu anda tükettiği pamuğun yüzde 40-45’ini dışarıdan satın aldığının altını çizerek, bunun çok üzücü bir durum olduğunu kaydetti. Doların yükselmiş olmasının da bu maliyetleri artırdığını belirten Kaya, şöyle konuştu: “ Mutlaka pamuğun ülkemizde desteklenmesi gerekir, Stratejik bir üründür. Üretici memnun kaldığı sürece üretmeye devam eder. Fakat üretici para kazanamadığı için zaten bir ürünü üretmekten vazgeçiyor. Yani bütün mesele bu. Dünya da birçok ülkede süspansiyonlar, teşvikler uygulanmakta. Devlet tarafından desteklenmekte. Ülkemizde de bu yapılıyor ama üretici kazanamıyorsa primde ya da üreticinin kazancında bir düşüş var” diye konuştu.

Gündem

11 Ekim 2018 Perşembe, 18:04:02 | 541 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MABEM'İN BAŞARI GELENEĞİ BOZULMADI
GÜNDEM
(MABEM), LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yine gurur tablosu ortaya çıkardı. Açıklanan sonuçlara göre MABEM'de eğitim gören 4 öğrenci 500 tam puan aldı.
25.6.2019

52

CEMİL ÇÖLLÜ MEZARI BAŞINDA ANILDI
SIYASET
Milliyetçi Hareket Partisi Manisa İl Başkanı olarak görev yaparken, kendisine ait eczanede şehit edilen eczacı Cemil Çöllü, ölümünün 40'ıncı yılında unutulmadı
25.6.2019

73

İŞYURTLARI FUARI'NA GÖRKEMLİ AÇILIŞ
GÜNDEM
Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner'in katılımıyla Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından düzenlenen, İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı açıldı
25.6.2019

69

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks