22 Ocak 2019 Salı - 18:05:53

SON DAKİKA

MESİR MUMLARI, DÜNYA ÇAPINDA İLGİ GÖRÜYOR

Gündem

12 Şubat 2018 Pazartesi, 20:25:49 | 378 Okunma
Kadın istihdamının arttırılması amacıyla başlatılan "mesir kokulu mum" projesi, birçok ülkenin ilgi odağı haline geldi.

Yunusemre Muhtarlar Derneği tarafından kadınların istihdamını sağlamak için hayata geçirilen 'Yunusemre Kadınlarından İstihdam Atağı' projesinde, mesir kokulu mum üretimi için ilk eğitim başladı. Yunusemre Halk Eğitim Merkezi'nde 25 kursiyer, 120 saatlik eğitimle mesir kokulu mum yapmayı öğrenecek. Eğitimlerin ardından kursiyerler arasından seçilecek 10 kadın, atölye üretiminde istihdam edilecek.

Proje hakkında bilgi veren Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı ve Laleli Muhtarı Bedriye Pehlivan, "Bu projede kadınlarımız mesir kokulu mum üretecekler ve kendileri için bir gelir kaydedecekler. İstihdam oluşturmaya çalışacağız zaten. Projemizin amacı da dezavantajlı grup olan kadınlarımıza istihdam sağlamak. Konu mesir kokulu mum olunca, şehrimizin tanınmasına hem yerelde hem ulusalda tanıtılması anlamında bir misyon üstlenmeye çalışıyoruz. Bu anlamda Ar-Ge çalışmalarımızı da başlattık" dedi.

“BİRÇOK ÜLKE, ÜRETİM BAŞLAMADAN NUMUNE İSTEDİ”

İŞKUR destekli ücretli bir kursa başladıklarını kaydeden Pehlivan, "Günlük 25 lira ücret alacaklar. Mesir kokulu mumda yapacağımız tasarımlar, objeler, onlarda kullanacağımız kalıplar sayesinde gerek kurumların gerek belediyelerin gerekse özel sektörün tanıtımını ve şehrin tanıtımını bu anlamda öncü olarak yüklenmeyi hedefledik. Kursiyerlerimiz hem öğrenecekler hem üretecekler hem kendi bütçelerine katkı sağlayacaklar. Biz de böylece dezavantajlı kadın grubuna istihdam oluşturmanın sevincini yaşamış olacağız" diye konuştu.

Mesir kokusuyla insanları buluşturacaklarını ifade eden Pehlivan, yurt dışında mumun çok fazla kullanıldığını ve üretime başlamadan numune istendiğini söyledi. Pehlivan, "Burada çok güzel talepler alıyoruz. Özellikle yurt dışından duyup ya da buradan bilgi veren arkadaşlar aracılığıyla şu anda bile 'Ne zaman üretime geçeceksiniz. Ne zaman bize numuneler gelecek? Ona göre tanıtımlarını yapmak istiyoruz' diyenler var. Bu da bizim için çok sevindirici. Bu işin pazarlamasıyla ilgili bizlerle çalışmak isteyenler var. Projemiz onaylandığından beri çok güzel geri dönüşümler alıyoruz. Bu da kadınlarımızın faydasına olacak. Atölyelerimizi oturttuktan sonra belki 10 değil, daha fazla kadınımızı istihdam etmiş olacağız. Manisa'da Şehzadeler Belediyesi'nden ilk siparişimizi aldık. Her aldığımız sipariş kadınlarımızın gelirine katkı sağlamış olacak. Biz dernek olarak sadece burada bu işin projenin başında olan kişileriz. Asıl amacımız kadının istihdam edilmesi. İnşallah amacına da ulaşacağız çünkü güzel geri dönüşler alıyoruz. Artık mesirin kokusuyla da insanları buluşturmaya, tanıştırmaya çalışıyoruz. Mum ülkemizde pek fazla olmasa da yurt dışında çok çok önemli. Bu nedenle bizim fuarlardaki çalışmalarda zannediyorum iyi dönüşümler sağlanacak" diye konuştu.

Mesir kokulu mum üretimi için kursa katılan kadınlar da hemyeni bir şey öğreneceklerini hem de aile bütçelerine katkı sağlayacaklarını söyledi. 25 ev kadının katıldığı kursta ilk dersi veren eğitmen Eda Yılmaz, mumların nasıl yapılacağı ve derslerde işlenecek konular hakkında kursiyerleri eğitmeye başladı.

Gündem

12 Şubat 2018 Pazartesi, 20:25:49 | 378 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

SAĞLIKÇILAR ŞİDDETİN SON BULMASINI İSTEDİ
GÜNDEM
Türk Sağlık-Sen Manisa Şubesi, son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik artarak devam eden şiddet olaylarına tepki gösterdi
22.1.2019

10

MANİSA'NIN SUYU DAHA SAĞLIKLI
GÜNDEM
Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa genelinde yaptıkları içme suyu yatırımlarıyla gelecek nesillere daha sağlıklı bir şehir bırakmak için çalıştıklarını söyledi
22.1.2019

11

OTOMOBİL KAMYONA ÇARPTI: 2 ÖLÜ 1 YARALI
GÜNDEM
Manisa'nın Akhisar ilçesinde otomobilin kamyona çarpması sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.
22.1.2019

11

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks