20 Temmuz 2019 Cumartesi - 04:02:26

SON DAKİKA

MERKEZEFENDİ MUTLU SONA YAKIN

Gündem

13 Eylül 2018 Perşembe, 18:51:00 | 348 Okunma
Merkezefendi Devlet Hastanesi'nin yeni yapılan binasının havalandırma ve jeneratör sisteminin yarattığı gürültü kirliliğinden yakınan mahalle sakinleri, çabalarının sonuçlarını almaya çok yaklaştı

Merkezefendi Mahallesi’nde yaklaşık 2 aydır yaşanan gürültü kirliliği sorunu çözüme kavuşuyor. Merkezefendi Devlet Hastanesi’nin yeni yapılan binasında bulunan havalandırma ve jeneratör sistemlerinin yarattığı gürültüden dolayı mahalle sakinleri uzun bir dönem mücadele vermişti. Bu süreçte hastane önünde iki kere basın açıklaması yapan ve yetkili kurumlara defalarca dilekçe gönderen mahalleli, uğraşlarının sonuçlarını almaya çok yaklaştı. Manisa Valiliği yaptırdığı incelemeler sonucu gürültü kirliliği olduğunu onayladı. Valilik dün yaptığı açıklamayla, kısa bir süre içinde yalıtım çalışmalarına başlanacağını bildirdi.
MERKEZEFENDİ MAHALLESİ’NDE NELER OLMUŞTU?
Aşırı gürültüden rahatsız olan mahalleli, Whatsapp grubu kurup buradan sorunlarını paylaşmıştı. Aynı gruptan örgütlenerek ilk olarak 18 Temmuz günü saat 22.00’da basın açıklaması düzenleyen mahalleli sesleri yetkili mercilere duyurmak istemişti. Yapılan basın açıklaması sonrası devreye geçen İl Sağlık Müdürlüğü, gerekli incelemeleri yaptırmış ve gürültü olmadığı kanaatine varmıştı. Gürültü sorununun devam ettiği mahallede, 4 Eylül akşamı bir basın açıklaması daha düzenlendi. Yapılan ikinci basın açıklamasına CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka da katıldı. 4 Eylül’de yapılan basın açıklamasının ardından CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, meclise konuyla alakalı soru önergesi verdi. Yapılan bu çalışmaların ardından Manisa Valiliği bir basın açıklaması yayınlayarak konuyla alakadar olacaklarını açıkladı.
MANİSA VALİLİĞİ GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNİ ONAYLADI
Manisa Valiliği’nin yaptırdığı incelemeler sonucu gürültü kirliliği onaylandı. Valilik dün yayınladığı açıklamayla sorunu bir an önce çözüme kavuşturacaklarını bildirdi. Valilikten yayınlanan açıklamanın tam metni şöyle: “Çok yakında bütün birimleriyle hemşerilerimizin hizmetine açılacak olan Merkez Efendi Devlet Hastanemizin merkezi iklimlendirme sisteminin bina dışında bulunan güçlü cihaz kümelerinin ses kirliliği yaratarak çevre sakinlerini rahatsız ettiği yakınmalarının ardından İl Sağlık Müdürlüğünce ses izolasyonunu temin edecek ilave imalatlar ile tedbir alınmasına rağmen yakınmaların devam etmesi üzerine, ilgili idare birimlerinin ve mahalle muhtarlığının ortak çalışması ile yerinde tespiti, gürültü ölçümlerinin teknik ve usulüne uygun yapılması ve yakınmaların sebeplerinin ortadan kaldırılarak sonlandırılması için Gürültü Kontrol Yönetmeliği çerçevesinde Valiliğimizce talimatlandırılan ilgili kurumların yaptığı çalışmalar sonucunda hazırlanan teknik rapor özetinin kamuoyu ile paylaşılacağı 5 Eylül 2018 tarihli Basın Açıklaması ile bildirilmişti. Valiliğimize 13.09.2018 (bugün) ulaşan söz konusu teknik raporda; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü teknik ekibi tarafından birbirini takip eden üç gün boyunca gündüz ve gece özellikle 01.00-02.00-03.00 saatlerinde yapılan toplam 20 ölçüm sonucunda, Merkez Efendi Devlet Hastanesi jeneratör ve iklimlendirme sistemlerinde yapılan gürültü yalıtımının yetersiz olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, gürültü kaynaklarının konutlara olan mesafesi, gürültünün tüm dalga boyları ve frekansları dikkate alınarak, en uygun yalıtım malzemesi ile doğru bir işçilik uygulanarak gerekli tedbirlerin alınması gerektiği vurgulanmıştır. Bu doğrultuda; Valiliğimizce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yardım ve takibi ile şikayete konu olan gürültü kaynakları ile ilgili tespit edilen eksikliklerin giderilmesine yönelik bir an önce tedbir alınması konusunda İl Sağlık Müdürlüğü talimatlandırılmış ve İl Sağlık Müdürlüğünce ek tedbir çalışmalarına başlanmıştır. Yenilenen Merkez Efendi Devlet Hastanemizde bir yandan değerli Manisalılara hak ettiği en yüksek standartlarda sağlık hizmeti sunulurken elbette bu kamu hizmet birimimizin çevresinde mukim hemşerilerimizin bu kurum çalışmaları sebebiyle herhangi bir rahatsızlık yaşamamaları, çevre koruma duyarlılığının mevzuatın belirlediği standartlarda en üst düzeyde muhafazası temel ilke ve koşuldur. Gerekleri yerine getirilecektir.”

Gündem

13 Eylül 2018 Perşembe, 18:51:00 | 348 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

144

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

112

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

110

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks