20 Nisan 2019 Cumartesi - 03:26:55

SON DAKİKA

MASKİ'DEN 17 İLÇEYE DEV ALTYAPI YATIRIMI

Gündem

8 Kasım 2018 Perşembe, 18:51:31 | 322 Okunma
MASKİ Genel Müdürlüğü, 17 ilçedeki altyapı ihtiyaçları doğrultusunda önemli yatırımları hayata geçirdi.

MASKİ Genel Müdürlüğü, 17 ilçedeki altyapı ihtiyaçları doğrultusunda önemli yatırımları hayata geçirdi. MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Burak Aslay, Büyükşehir Web TV ekranlarında MASKİ’nin il genelindeki dev projeleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Burak Aslay, Manisa Büyükşehir Web TV’de yayınlanan Kent Vizyonu programının konuğu olarak MASKİ’nin il genelindeki büyük altyapı yatırımlarını anlattı.
75 milyon TL maliyetle inşa edilen ve hizmete kazandırılmak üzere olan Manisa Merkez Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili gelinen aşamayı da aktaran Burak Aslay, “Geçen hafta içerisinde tesisimizin tüm imalatlarını bitirdik ve kuru kabul dediğimiz aşamayı tamamladık. Bugün itibarı ile su alımına da başladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün direktifleri doğrultusunda, kendisinin de en büyük hedefi olan Gediz’in temizlenmesi için çevreci yatırımlarımızı hayata geçirmeye devam ediyoruz” dedi.
910 İÇME SUYU DEPOSUNU YENİLENDİ
MASKİ’nin vatandaşa daha sağlıklı içme suyu ulaştırmak amacıyla yaptığı çalışmalara da değinen Aslay, “Şimdiye kadar il genelinde 910 depo, 196 terfi binası, 20 biriktirme deposu tamamen yenilendi. İzolasyonları yapılarak, tüm iç tesisatları yenilendi. Etrafları tel örgü ve çitlerle çevrelendi ve dışarıdan girişler engellendi. Kalan 135 depomuzu da yılsonuna kadar tamamlayacağız. Bunun yanında da 54 adet betonarme, galveniz ve kompozit içme suyu deposunun yapımına devam ediyoruz. Bu rakamların toplamına baktığımızda, 4 yıllık bir sürede bin 500’e yakın tesis anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.
YAĞIŞLI HAVALARDA ESKİ MANZARALAR ORTADAN KALKIYOR
Aslay, MASKİ’nin ilçe merkezlerinde hayata geçirdiği yağmursuyu yatırımlarıyla ilgili olarak ise şunları kaydetti, “Artık yağışların rejimi iklimsel olarak değişti. Aşırı yağışlar ciddi problem yaşanır hale geldi. Yaptığımız incelemelerde birçok ilçe merkezimizde yağmursuyu hattının olmadığını tespit ettik ve derhal çalışmalara başladık. Bu kapsamda Soma’da 15 kilometrelik prestij caddeleri ana hat ve kuşaklama dediğimiz kısmı bitirdik. Yalnızca cadde bazında da değil, ana arterlerde su akışının kontrolü sağlanmış oldu. Aynı şekilde Salihli’de de çalışmalarımız sürüyor. Burada toplam 29 kilometre hat döşeyeceğiz. Gölmarmara’da da aynı sıkıntılar yaşanıyordu. Şuan 8 kilometrelik hattımızın yapımı devam ediyor. Yine Selendi’de kanal, içme suyu ve yağmursuyu hatlarımızı imal ettik. Akhisar’da, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Muradiye kampüs yolunda da bu çalışmalarımızı tamamladık. Büyük yağmursuyu yatırımlarımız sayesinde eskiden gördüğümüz manzaralar artık yaşanmıyor.
‘KANALİZASYON ÇÖPLÜK DEĞİLDİR’ KAMPANYASINA VURGU
Kanalizasyon hatları ve yağmursuyu ızgaralarının özenli kullanımı konusuna da dikkat çeken Burak Aslay, “MASKİ olarak biz hatları imal ediyoruz ama tıkandıkları zaman maalesef bu hizmetleri veremiyoruz. Bu kapsamda ‘Kanalizasyon Çöplük Değildir’ adında bir kampanyamız mevcut. 17 ilçedeki mahallelerimizden, şehir merkezlerimize kadar kanal hatlarımızın tıkanmasına neden olan yabancı maddelerin atılmasını önlemek adına vatandaşlarımızı bilinçli olmaya çağırıyoruz. Aynı şekilde yağmursuyu ızgaralarımızda da özellikle semt pazarlarımız sonrasında ciddi sorunlar oluşuyor. Çünkü bunların sağlıklı çalışmaması halinde yine vatandaşımızın kendisi zarar görüyor” diyerek konuya vurgu yaptı.
80 MAHALLENİN İHALESİ İÇİN KREDİ SONUCU BEKLENİYOR
17 ilçe genelini kapsayan büyük altyapı dönüşüm projelerinden de söz eden Aslay, “Bilindiği üzere MASKİ’nin kurulmasına dek altyapı hizmetinden mahrum kalan mahallelerimiz ve eski beldelerimizi kapsayan iki büyük projemiz var. İlk etap olarak 101 Mahalle Projemiz oldu. İçme suyu şebekesi, kanalizasyon hattı, foseptik ve depo imalatlarını yaptık ve üstyapısını da tamamlayarak hizmete sunduk. Mahallelerimizin şehir merkezlerinden farkı kalmadı. 154 Mahalle Projemiz kapsamında da Soma, Kırkağaç, Gördes gibi ilçelerimizde alt ve üstyapı tamamlandı. Diğerlerinde ise altyapı büyük oranda bitti. Kalan 80 mahallenin ihalesine çıkmak için de kredi başvurumuzun sonuçlarını bekliyoruz” dedi.

Gündem

8 Kasım 2018 Perşembe, 18:51:31 | 322 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN BİR İŞBİRLİĞİ DAHA
GÜNDEM
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü arasında öğrencilerin uygulamalı olarak öğrenmelerini sağlayacak bir protokol imzalandı
19.4.2019

34

İŞSİZLİKTE KORKUTAN RAKAMLAR
GÜNDEM
Manisa'da Ocak ayından mart ayına kadar kayıtlı işsiz sayısı 13 bin 547 kişi arttı
19.4.2019

38

SALİHLİ'DE TOPLUMSAL FARKINDALIK OLUŞTURMA ETKİNLİĞİ
GÜNDEM
Salihli Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin ortaklaşa düzenlediği ruh sağlığı hastalarına yönelik damgalama ve toplumsal farkındalık oluşturma konulu etkinlik yoğun ilgi gördü.
19.4.2019

36

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks