23 Mayıs 2019 Perşembe - 01:58:08

SON DAKİKA

MANİSA'DA ‘DÜRÜSTLÜK KANTİNİ'

Gündem

12 Mart 2019 Salı, 16:13:31 | 470 Okunma
Manisa'nın Yunusemre ilçesinde 634 öğrencinin eğitim gördüğü Hatice Görgülü İlkokulunda, Değerler Eğitimi kapsamında hayata geçirilen ‘Dürüstlük Kantini' projesi ilgi çekiyor

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde 634 öğrencinin eğitim gördüğü Hatice Görgülü İlkokulunda, Değerler Eğitimi kapsamında hayata geçirilen ‘Dürüstlük Kantini’ projesi ilgi çekiyor. Proje kapsamında ilk olarak öğrencilerin besin ihtiyaçlarını giderecek küçük çaplı kantin oluşturuldu. Öğrencilerde dürüstlüğün önemini pekiştirmek amacıyla kurulan kantinin başında öğretmen veya herhangi bir görevli bulunmuyor. Öğrenciler geldiği kantinde su, meyve suyu, süt, kek gibi ürünleri alarak parasını para kutusuna kendileri bırakıyor ve yine aynı şekilde kendileri para üstünü alıyor. Böylece öğrenciler hem kendilerine olan güvenlerini artırıyor hem de hayat boyu doğru yaşamak için gerekli olan dürüstlüğün ne anlama geldiğini öğreniyor. Proje aynı zamanda öğrenci velileri tarafından da büyük ilgi gördü.
"AMACIMIZ İYİ İNSANLAR YETİŞTİRMEK"
Hatice Görgülü İlkokulu Rehber Öğretmeni ve Proje sorumlusu Kemal Erkan, projenin 2. dönem itibariyle uygulamaya girdiğini belirterek, “Kantini değerler eğitimi kapsamında okulumuzda ikinci dönem başlatmış bulunmaktayız. Oldukça etkili bir şekilde projemiz devam etmektedir. Amacımız burada iyi insan yetiştirmek, iyi insan yetiştirmenin de temelinde dürüstlük olduğunu düşünüyoruz. Öğrencilerimiz kantine herhangi bir görevli eşliğinde değil, tamamen kendileri gelip alışverişlerini yapıyor, kontrol eden bir görevli yok. Bir öğretmen bir kantin görevlisi yok. Öğrenciler paralarını atıyorlar, para üstlerini alıyorlar. Almak istediklerini alıp, kantinden ayrılıyorlar” diye konuştu.
BÜTÜN KONTROL ÖĞRENCİLERDE
Dürüstlük kantininde bütün kontrolün öğrencilerin elinde olduğunu açıklayan Hatice Görgülü Okul Müdürü Zeynel Mutlu ise, “Dürüst birer insan olmayı, herhangi birisinin kontrolü olmadan kendi ihtiyaçlarını giderebilmeleriydi. Onu da gerçekleştirebildiğimize inanıyoruz. Hatta bu konuda velilerimizden ve öğrencilerimizden dürüstlük kantini uygulamasıyla birlikte çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Ülkemizin farklı yerlerinden çalışma ile ilgili bizlerden bilgi almak için arıyorlar. Biz de gerekli açıklamayı yapıyoruz. Dürüstlük kantini ilkokullar düzeyinde uygulanabilirliğinin ve geliştirilebilirliği hakkında bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Öncelikli olarak öğrencilerimiz burada birbirlerine saygı duymayı öğreniyorlar, kendi ihtiyaçlarını kendileri görüyor ve oto kontrolleri gelişiyor. İhtiyacı dışında bir şeyi almıyor ve onu kullanmıyor. Bu çalışmamızın sonunda da kendi paralarıyla daha hesaplı olmayı becerebiliyorlar” dedi.
ÖĞRENCİLER MEMNUN
3’ncü sınıf öğrencilerinden Kübra Özçelikbaş, “Dürüstlük kantini bize dürüstlüğü öğretti. Paramız olmadığında müdür beye söylüyoruz. Yarın verebilirsiniz diyor. Bu kantini çok seviyoruz. Kantini çok iyi ve çok dürüstlükle yönetiliyor” dedi. Bir diğer 3’ncü sınıf öğrencisi Ecrin Atıcı ise, “Dürüstlük kantini bana dürüstlüğü öğretti. Dürüstlük sadece bu kantinde, evde, çarşıda, pazarda her yerde bana dürüstlüğü öğretti. Sadece bizi nöbet tutarak değil, bizi biri görerek değil, kendimiz alarak dürüst olmayı hırsızlık yapmamayı öğreniyoruz” diye konuştu. İHA

Gündem

12 Mart 2019 Salı, 16:13:31 | 470 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA PROTOKOLÜ MOSB'NİN İFTARINDA BULUŞTU
SIYASET
Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin geleneksel hale getirdiği iftar programı bu yıl da devam etti
22.5.2019

80

MANİSALILAR AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAYACAK
YAŞAM
Merkezefendi Devlet Hastanesinde 'Geleneksel Tıp Polikliniği' açıldı
22.5.2019

112

KABLO HIRSIZLIĞINA 4 GÖZALTI
GÜNDEM
MANİSA'nın Yunusemre ilçesinde, 300 metre kabloyu çalarak hurdacıya sattığı belirlenen 4 kişi, jandarma ekipleri tarafından yakalandı.
22.5.2019

122

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks