19 Temmuz 2019 Cuma - 21:48:02

SON DAKİKA

MANİSA TARIM ÜRÜNÜ İHRAÇ EDİYOR

Gündem

9 Ocak 2019 Çarşamba, 17:41:08 | 295 Okunma
Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yıllık değerlendirme ve planlama toplantısı gerçekleştirildi.

2018 yılının değerlendirildiği, 2019 yılının ise planlamasının yapıldığı toplantıda konuşan İl Müdür Vekili Metin Öztürk, “Manisa, ülke ihracatına yapmış olduğu katkılarıyla göz doldurmaktadır. 2018 yılı içerisinde ilimizden, başta kuru üzüm ve taze üzüm olmak üzere toplam 507 bin 875 ton tarım ürünü ihracatı gerçekleşmiştir.” dedi.
Toplantıda 2018 yılında yapılan çalışmalar, tarımsal yenilikler, İlin gıda, tarım ve hayvancılık alanındaki genel durumu, çiftçi sorunları ve çözümleri tartışılarak kararlar alındı.
Manisa Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Metin Öztürk’ün başkanlık ettiği toplantı Şehzadeler Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya; İl Müdür Yardımcıları Mustafa Gündoğar, Melikşah Taşkın, şube müdürleri ile 17 ilçe müdürü katıldı.
Toplantıda, 2018 yılının genel değerlendirilmesi yapılırken 2019 yılının planlaması ve 2019 yılında uygulanacak tarımsal faaliyetler ile Manisa’nın sosyo-ekonomik durumu da göz önünde bulundurularak tarımsal üretimi desteklemeye yönelik çalışmalar görüşüldü.
Toplantının açılışında bir konuşma gerçekleştiren İl Müdür Vekili Metin Öztürk, “İlimiz, bereketli topraklarının yanında gerek iklimi, gerek konumu, gerekse potansiyeli bakımından her türlü tarımsal faaliyetin yapılmasına çok elverişli bir bölgede bulunmaktadır. Bakanlığımız ve il müdürlüğümüz olarak Manisa çiftçisi için gerçekleştirdiğimiz yatırımlar ve çalışmalar meyvelerini vermekte, tarımda ülkemizin lider şehirlerinden biri olarak emin adımlarla ilerlemekteyiz” dedi.
MANİSA İHRACATTA GÖZ DOLDURUYOR
Manisa’nın geçtiğimiz yıl da pek çok alanda birinci sırada kaldığını, tarım, hayvancılık ve gıda konularında kendini yenilemeyi başardığını belirten Öztürk, “Manisa’da tarım ve hayvancılığının başarılı bu gelişiminde, çiftçimizin bilgisi, özverisi, emeği, ilgisi asla göz ardı edilemez. Manisa çiftçisi bilinçlidir ve iyi tarım ile organik tarım alanında önemli mesafeler kat etmiştir. Manisa Türkiye’de Biyoteknik Mücadele uygulayan iller arasında 1. sıradadır. Organik tarım üretim miktarında da ülke birincisi konumundadır. Manisa; üzüm, tütün, tavuk eti üretiminde ve hindi varlığında ülkemizde birinci sırada yer almaktadır. Zeytin, salçalık biber, salçalık domates üretiminde ikinci sırada, yumurta, kiraz ve turşuluk hıyar üretiminde ise üçüncü sıradaki yerini muhafaza etmektedir. Manisa, ülke ihracatına yapmış olduğu katkılarıyla göz doldurmaktadır. 2018 yılı içerisinde ilimizden, başta kuru üzüm ve taze üzüm olmak üzere toplam 507 bin 875 ton tarım ürünü ihracatı gerçekleşmiştir. 2018 yılında özellikle üzüme verilen fiyat çiftçimizin yüzünü güldürmüştür. İl Müdürlüğü olarak son bir yılda, 89 milyon hayvanın sağlık taramasını yaptık. 1 milyon 560 bin hayvanımızı hastalıklara karşı aşıladık. Yine 2018 yılı içerisinde gıda ve yem, üretim, toplu tüketim ve satış yerleri olmak üzere toplam 17 bin 219 işyerine 28 bin 234 denetim gerçekleştirdik. İlimizde, bakanlığımız tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2018 yılında 24 milyon 187 bin 333 TL hibe ödenmiştir. 2006-2018 yılları arasında 13 yılda uygulanan 283 adet projeye toplam 121 milyon 690 bin 727 TL hibe ödemesi gerçekleşmiştir.” şeklinde konuştu.
Toplantı Şube Müdürlerinin sunumları, kurumun personel dağılımı, gıda, tarım ve hayvancılığın Manisa’daki genel durumu, ekim alanları, hazırlanan ve devam eden projeler, gıda denetimleri, bakanlıkça gerçekleştirilen desteklemelerin rakamsal durumu gibi konular ile devam etti. Soru, cevaplar ve çözüm önerilerinin karara bağlanmasının ardından toplantı sona erdi. İHA

Gündem

9 Ocak 2019 Çarşamba, 17:41:08 | 295 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

90

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

68

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

66

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks