31 Mart 2020 Salı - 13:16:45

SON DAKİKA

MAHKEME ‘ÇED RAPORU GEREKLİ DEĞİLDİR' RAPORUNA DUR DEDİ!

Gündem

10 Mart 2020 Salı, 12:57:54 | 1015 Okunma
Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı Mahallesi'nde kurulmak istenen jeotermal enerji santraliyle ilgili yaşanan gelişmeyi CHP'li vekil Bekir Başevirgen duyurdu

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı’da köylüler tarafından Manisa Valiliği’ne karşı SANKO Enerji’nin, 19,5 MWe kapasiteli ve 75 bin 875 metrekare büyüklüğündeki alana kurmak istediği jeotermal enerji santraline (JES) karşı ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) Gerekli Değildir’ kararına karşı açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, ‘İşlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar meydana geleceği’ gerekçesiyle 2577 sayılı Kanun’un 27’nci maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Mahkemede kararın itiraza kapalı olduğu oy birliği ile onandı.
Konuyu yakından takip eden ve yaşanan arbedede yaralanan CHP Manisa Milletvekili Bekir Pakdemirli, konuyla ilişkin önemli açıklamalar yaptı.
Başevirgen şunları söyledi: “Salihli’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde yapılmak istenen jeotermal enerji santraline karşı tepkimizi ortaya koymuş ve hatta eylemde biber gazı müdahalesi nedeniyle hastaneye kaldırılmıştık. Bugün sevindirici bir haber geldi. Salihli Çevre Platformu üyesi avukat Seçil Ege Değerli tarafından Manisa Valiliği’ne açılan ÇED iptal davası lehimize sonuçlandı. Mahkeme bu bölgede jeotermale izin vermedi. Jeotermal Enerji Santrali yapılması istenen bölgenin 50 metre aşağısında iki tane okul ve sağlık ocağı var. O zaman da Vali beye seslenerek ‘Siz çocuğunuzun bu okulda okumasını ister misiniz?’ demiştik. Mahkemenin verdiği bu karar bizi çok sevindirdi. Doğa ve insanlarımız için her zaman mücadele vermeye devam edeceğiz”

Gündem

10 Mart 2020 Salı, 12:57:54 | 1015 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks