20 Mart 2019 Çarşamba - 21:12:06

SON DAKİKA

KULA'DA MADDE BAĞIMLILIĞINA SAVAŞ AÇILDI

Gündem

9 Ocak 2019 Çarşamba, 17:48:57 | 175 Okunma
Manisa'nın Kula ilçesinde okullarda görevli öğretmen, güvenlik görevlisi, hademe ve öğrenci velilerine madde bağımlığı ile mücadele semineri verildi.

Kula Kaymakamlığı, Kula İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Kula İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği proje kapsamında, ilçe genelindeki okullarda görevli öğretmen, güvenlik görevlisi, hademe ve öğrenci velilerine madde bağımlılığı ve madde bağımlılığıyla mücadele semineri verildi.
Kula Yunus Emre ve Şehit Ömer Halisdemir Kent Meydanı Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen seminer, Kula Devlet Hastanesinde görevli Psikolog Tuğçe Sakallı tarafından verildi.
"MADDE BAĞIMLILIĞI EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN"
Düzenlenen seminere katılan Kula Kaymakamı Kemal Duru, madde bağımlılığının günümüzde yer edinmiş en büyük sorunlardan biri olduğuna dikkat çekti. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde dahi bu sorunun ilk sıralarda yer almasının kötü bir durum olduğuna vurgu yapan Kaymakam Duru, "Madde bağımlılığı günümüzde dünyanın gelişmiş ülkelerinde dahil ilk sorunlar arasında yer almaktadır. 2016 verilerine göre dünyada 29 milyon insana madde bağımlısı tanısı konmuştur. Bunun yanında milyonlarca insanın da madde kullandığı bilinmektedir. Biz de bu kapsamda Kaymakamlık olarak geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin madde kullanımından ve bağımlılığından uzak durmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Bu seminerde bu kapsamda yaptığımız çalışmalardan biridir. İlk önce öğretmenlerimizi bilgilendirmek istedik. Öğretmenlerimizle seminerlerin ardından okullarımızda seminerlerimizle öğrencilerimizle buluşacağız. İlçemizde daha madde bağımlısı tanısı konmuş vatandaşlarımızın tedavileri ve topluma kazandırılmaları konusunda birçok çalışma yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Madde bağımlılığı ile mücadele konusundaki çalışmalarımıza aralıksız olarak devam edeceğiz.” dedi.
PSİKOLOG SAKALLI’DAN VELİLERE UYARI
Seminerde sinevizyon eşliğinde sunum yapmasının ardından madde bağımlılığıyla mücadele konusunda uyarılarda bulunan Kula Devlet Hastanesinde görevli Psikolog Tuğçe Sakallı, özellikle öğrenci velilerine uyarılarda bulunarak şunları söyledi: "Bağımlılık, bir kereden bir şey olmaz ve ben bağımlı olmam düşüncesi ile başlar. Aynı zamanda bağımlılık bir süreçtir, kişi bağımlı olana kadar sosyal, davranışsal ve fiziksel yönden değişim gösterir. Tedavinin başarı oranında iki unsur önemlidir. Bir erken tanı, iki ise tedavi olma isteğine kendisinin karar vermiş olmasıdır. Bağımlılık tedavi edilebilir, ancak ömür boyu süren ruhsal bir hastalıktır. Bağımlılıkla mücadelede bu anlamda önleme çalışmaları önem kazanır. Bizler de bugün burada gençlerin madde kullanmasını engellemek, madde kullanmış ise bağımlı hale gelmesini engellemek, gençlerle nasıl iletişim kurulacağını ve nasıl davranmaları gerektiğini, ailelerine hangi bilgileri vermelerinin gerektiği konuları üzerine değindik." dedi.
Kula Yunus Emre ve Şehit Ömer Halisdemir Kent Meydanı Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen madde bağımlılığı ve madde bağımlılığıyla mücadele seminerine, Kula Kaymakamı Kemal Duru, Kula İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Sümen, Kula İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hüseyin İzci ve İsa Ekiz, okul müdürleri, öğretmenler, okullarda görevli güvenlik görevlileri, hademeler, sağlık personeli ve öğrenci velileri katıldı. İHA

Gündem

9 Ocak 2019 Çarşamba, 17:48:57 | 175 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

VALİ DENİZ KURUM ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
GÜNDEM
Manisa Valisi Ahmet Deniz kurumları ziyaret etmeye devam ediyor
20.3.2019

40

KULALILAR AYKUT KUŞKAYA İLE COŞTU
GÜNDEM
Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Kula Belediyesi ortaklığında Kula'da Aykut Kuşkaya Vatan Ezgileri konseri düzenlendi
20.3.2019

42

AKHİSARLI İŞLETMELERE KREDİ DESTEĞİ
GÜNDEM
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Akhisar Ticaret Borsası, üyelerinin ihtiyaç duyduğu uygun faizli kredi için protokol imzaladı
20.3.2019

49

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks