20 Temmuz 2019 Cumartesi - 04:02:51

SON DAKİKA

İKİ PROJE 2019'DA BAŞLIYOR!

Gündem

11 Eylül 2018 Salı, 20:15:13 | 770 Okunma
Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Meclis Toplantısı'ndan Manisa'nın beklediği iki projeyle ilgili güzel haberler geldi. Meclis'in öne çıkan maddeleri Gediz Kavşağı ve Ali Rıza Çevik Otoparkı oldu

Manisa Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Kültür Sitesi meclis salonunda yapıldı. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında 54 madde görüşülüp karara bağlandı.
BAŞKAN ERGÜN’DEN GÜNDEM DEĞERLENDİRMESİ
Meclis öncesi söz alan Başkan Ergün, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Ergün şöyle konuştu: “Eylül ayı meclis toplantısı hayırlara vesile olsun. Alınan kararlar Manisa için hayırlı olsun. İçinde bulunduğumuz ay hepimize sağlık ve mutluluk getirsin. Geçtiğimiz cumartesi günü Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü coşkuyla kutladık. Bizlere bu kutsal toprakları emanet eden başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm kahraman atalarımızı minnetle anıyorum. Cenab-ı Allah ülkemizi ve milletimizi korusun. Böyle acı günleri bir daha yaşatmasın. Ülkemizin bekası için seve seve ateşe atlamış gazilerimizin de unutulmaması gerektiğini düşünüyorum. 19 Eylül’de Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanının verilmesinin yıldönümü olması nedeniyle Gaziler Günü’nü kutlayacağız. Bu vesileyle ebediyete intikal eden gazilerimizi de minnetle anıyorum. 20 Eylül’de nasipse aşure gününe girmiş olacağız. Aşure ayına girmiş olmanın mutluluğunu yaşamış olacağız. Rabbim o gün yapacağımız ibadetlerimizi kabul etsin. Önümüzdeki hafta Perşembe günü ilk aşuremizi de Manisa’da dağıtacağız. 9 yıllık geleneğimizi devam edeceğiz. Hayatımız aşure gibi bolluk ve bereketle geçsin. Ağzımızın tadı bozulmasın.”
GEDİZ KAVŞAĞIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ GELİŞME
Meclisin 22. maddesinde Gediz Kavşağına yapılması planlanan proje gündeme geldi. Madde ile ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, “Uzun süredir beklediğimiz garaj tarafında bir kavşak çalışmamız vardı. Bu proje uzun yıllardır ertelendi. Sebebi hızlı tren hattıydı. Şu anda Ulaştırma Bakanlığı Devlet Demir Yolları’yla uzlaşarak oraya plan çalışması yaptı. 3 meclistir bu çalışmalar İmar Komisyonu’nda devam ediyor. Garajdaki kavşak projesinin altyapısı hazırlandı. En kısa sürede kavşak yapılabilecek konuma geldi. Alttan hızlı trenin geçebileceği, üstten trafiğin akacağı şekilde planlandı. Biz üzerimize düşeni yaptık. Bundan sonra top artık Ulaştırma Bakanlığı’nda.” dedi.
BÜYÜKŞEHİR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI, SIRA BAKANLIKTA
Aynı madde üzerine söz alan Başkan Ergün de “Artık son düğmeye basılma noktasına gelindi. İmar noktasında bütün engeller aşılmış oluyor. Yaklaşık 3.5-4 yıldır sorunluydu. Hızlı trenin nereden geçeceği tartışmaları yaşandı. O süreçler geçildi. 18 uygulamasıyla mevcut Gediz Kavşağı’nın yapılması için kamulaştırma sıkıntılarını yaşadık. O da bir iki sene sürdü. Hızlı tren hattı mevcut yeni yapılan garajın yanından geçirilmesi, kararın alınmış olması, önceliğin Devlet Demir Yolları’nda olması nedeniyle Karayolları’nın hazırlamış olduğu projenin iptaline gidildi. Yeni geçişler yeni düzenlemeler iki kurumun ortak çalışmaları içerisinde yapıldı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya’nın da katıldığı toplantılar yapıldı. Konuyla ilgili olarak defalarca görüşme yapıldı. Artık son noktasına getirdik. Karayolları şuanda mevcut projenin hazırlanma ihalesini yaptı. Tahmin ediyorum yılbaşı ya da 2019’un ilk aylarında projeleri tamamlanır ve hemen yapım ihalesine çıkılır. 2019’un, kavşak çalışmalarının startını alacağı yıl olarak öngörüyorum. Manisa için yıllardan beri kanayan bir yarayı bu meclis alacağı kararla çözmüş oluyor. Meclisin alacağı kararla bu sorun çözülmüş olacak. Allah bittiği günleri görmeyi nasip etsin.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından madde oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.
ALİ RIZA ÇEVİK PROJESİ HAYIRLI OLSUN
Meclis’in 26’ncı maddesinde ise Ali Rıza Çevik Okulu’na yapılması planlanan otopark projesiydi. Ağustos ayı meclisinde de gündeme gelen ve protokol için Başkan Ergün’e yetki verilen projenin son durumunu Başkan Ergün açıkladı. Proje ile ilgili söz alan Başkan Ergün, “Ali Rıza Çevik İlkokulu protokol çalışması. Geçtiğimiz 1-2 sene öncesi gündeme gelen üstünün hayırseverlerce yapılması, alt otoparkının Büyükşehir tarafından yapılması planlamasıydı. Ardından okul altlarına otopark yapılamayacağı konusu gündeme geldi. Bakanlıktan gerekli izinler çıktı. Bundan sonraki süreç artık kesin uygulama projelerinin çizilmesi ve finans ayağının tamamlanmasıyla tahmin ediyorum 2019 yılında çalışması başlar. Orada en az 400 veya 600 arasında bir araç otoparkı yapılması, kamunun da kullanması hayata geçecek. Şehzadeler Belediyesi de çevre düzenlemesini yapacak. Manisa’mız için hayırlı olsun.” dedi.
Madde oy birliği ile kabul edildi.
EREN BÜLBÜL’ÜN ADI MANİSA’DA YAŞAYACAK
11 Ağustos 2017 günü, PKK'lıların erzak çaldığını ihbar edip, girdikleri evi gösterirken, hain teröristlerce şehit edilen Eren Bülbül’ün adı Manisa’da yaşayacak. Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla birlikte Eren Bülbül’ün adı Turgutlu’da bir sokağa verilecek. Madde oy birliği ile kabul edildi.
Diğer maddelerin görüşülüp karara bağlanmasının ardından Meclis sona erdi. Ekim ayı meclisinin 9 Ekim Salı, saat 18.00’de toplanması kararlaştırılarak birleşime son verildi.

Gündem

11 Eylül 2018 Salı, 20:15:13 | 770 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

144

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

112

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

110

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks