25 Haziran 2019 Salı - 22:56:09

SON DAKİKA

DIŞIMIZ BAYRAM İÇİMİZ YAS GÜNÜ

Gündem

9 Ocak 2019 Çarşamba, 18:59:58 | 288 Okunma
Mesleğin zorluklarının yanı sıra bir de ekonomik kriz sonrası sektörün geriye gitmesiyle zorlanan çalışan gazeteciler, 10 Ocak'ı buruk kutluyor

BURHAN AKDEMİR
Tarihler 10 Ocak 1961 gününü gösterirken, gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe giriyor ve bu gün Çalışan Gazeteciler Günü olarak literatüre giriyordu. Basın camiası yıllarca hor kullanılmışlığının zaferini yaşadığı bu günü sonraki yıllarda da bayramı olarak kutlamaya devam etti.
Ancak ne var ki bayram havası yıllar yılı yerini meslek örgütü adına anma törenleri şeklini almaya başladı. Özellikle Anadolu basını her geçen yıl kan kaybetmeye devam ederken, yazılı ve görsel basında ulusal medyada bu kötü gidişattan payını aldı.
Son yılların en kara dönemini yaşayan medya sektöründe, geçtiğimiz Eylül ayında kendini iyiden iyiye hissettiren kötü ekonomik gidişat ulusal boyutta yayın yapan gazete ve televizyonların kapanmasına neden oldu.
Anadolu basını, özellikle kağıt sıkıntısı nedeniyle ekonomik krizin en ağır faturasını ödeyen meslek örgütlerinin başında geldi. Gazete sahipleri ağırlaşan ekonomik maliyete daha fazla dayamaz hale geldi ve yerel gazeteler kapısına kilit vururken, çok sayıda gazeteci işsiz kaldı bu son 6 aylık süreçte.
10 Ocak Günü’nü, 58 yıl önce bugün bayram olarak kutlayan gazetecilerin penceresinden bugün bakıldığında, karşımızda duran fotoğraf bir bayram gününü değil de yas gününü çağrıştırıyor. Çalışan gazeteciler, bugün işsiz kalan gazeteci arkadaşları adına bugün üzüntü içinde.
58 yıl sonra bugün, basın-yayın yaşamına baktığımızda, bu sektörde çalışanların ekonomik ve sosyal hakları kullanılamaz halde.
Ne var ki, gazetecilik mesleğini ayakta tutmaya çalışan bir avuç çalışan gazeteci, bugün kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri için hala direnmeye devam ediyor. O bir avuç çalışan gazetecinin günü kutlu olsun.
Manisa’da başta Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve protokol üyeleri de yayınladıkları mesajlarla gazetecilerin gününü kutladı.
“GAZETECİLİK ZOR MESLEK”
Manisa Valisi Ahmet Deniz, mesajında gazeteciliğin zorluklarına dikkat çekti. Vali Deniz, “Çağımızın en dinamik mesleklerinden olan gazetecilik; halkın haber alma ve bilgi edinme hakkının teminatı olarak dünyada ve ülkemizde en zor meslekler arasında yer almaktadır. Demokratik hayatın vazgeçilmezi olan gazetecilik mesleğini gece gündüz demeden, karşılarına çıkan güçlükleri aşarak üstün bir görev anlayışıyla yerine getiren basın mensupları demokratik hayatın güçlenip gelişmesinde, ilin tanıtımında, sosyal ve kültürel hayatın gelişmesinde, kamuoyu oluşturulmasında ve kamu kurum ve kuruluşlarının denetlenmesinde etkin rol oynamaktadırlar. Bu özel günlerinde Manisalı gazetecilerimiz başta olmak üzere, tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, aileleriyle birlikte sağlıklı, huzurlu ve başarılı günler diliyor, şehit gazetecileri de rahmet ve saygıyla anıyorum.” dedi.
BAŞKAN ERGÜN MEDYANIN TARAFSIZLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında şunlara yer verdi: “Bu meslek grubunda çalışanların birçok sıkıntısı olmasına rağmen, gece demeden gündüz demeden vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve haberdar etmek için çalıştıklarını iyi biliyoruz. Günümüzde medyanın, demokrasinin sağlıklı bir şekilde işlemesine ne kadar katkı sağladığı ve bu konuda vazgeçilmez niteliklere sahip olduğu kuşkusuzdur. Milletimizin gözü ve kulağı olan medyanın çok sesli ve tarafsız bir biçimde varlığını sürdürmesi, demokratik kültürün gelişmesine büyük katkı sağlar. Sahip oldukları bilgi ve deneyimlerle, kamuoyunu yönlendirmek için emek sarf eden gazeteci kardeşlerimin yaptığı iş, bizler açısından önemlidir. Bu vesileyle başta Manisa’da görev yapan basın mensupları olmak üzere, tüm gazeteci arkadaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyor, sağlıklı ve huzurlu bir hayat geçirmelerini Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüz kutlu olsun.”
BAŞKAN FİLİZKAN EKONOMİK KRİZE DİKKAT ÇEKTİ
Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan ise, “Medya sektöründe ki gelişmeler, tekelleşme süreci, yayın organlarının tarafsızlıklarını yitirmeleri, siyasete angaje olmaları, Çalışan emekçilerin yıpranma paylarının ortadan kaldırılması, Toplu sözleşme ve sendikalaşmanın önünün kesilmesi yanında özellikle 2018 yılında yazılı ve görsel basın da ekonomik nedenlerle girdi, maliyetlerin artması ile çalışan gazeteci sayısının işsiz kalmasına neden olurken. Bu sektörde de; güven bunalımı ve gelecek açısından kaygıları artırdı. Bu nedenler çalışan gazeteciler gününü anlamsızlaştırma derecesine getirdi. Gazeteciliğin demokrasinin en temel kurumlarından biri olduğu günümüzde basın özgürlüğü. Demokrasi rejiminin teminatıdır. Basın özgür olduğu sürece demokrasi gelişir. Basın, demokratik hayatın vazgeçilmezi olarak insanlık tarihinde önemli görevler üstlenmiştir. Yazar Ziya Gökalp’ın deyimi ile 20. yüzyılın en önemli kuruluşu olan gazeteler sözü ile biz Basın mensuplarının daha özgür şartlarda ve haklarını kullanabilecek şekilde çalışmasını arzumuzdur. Bu yön de yapılmakta olan ve yapılacak çalışmalara her zaman destek olacağız.”


Gündem

9 Ocak 2019 Çarşamba, 18:59:58 | 288 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MABEM'İN BAŞARI GELENEĞİ BOZULMADI
GÜNDEM
(MABEM), LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yine gurur tablosu ortaya çıkardı. Açıklanan sonuçlara göre MABEM'de eğitim gören 4 öğrenci 500 tam puan aldı.
25.6.2019

48

CEMİL ÇÖLLÜ MEZARI BAŞINDA ANILDI
SIYASET
Milliyetçi Hareket Partisi Manisa İl Başkanı olarak görev yaparken, kendisine ait eczanede şehit edilen eczacı Cemil Çöllü, ölümünün 40'ıncı yılında unutulmadı
25.6.2019

69

İŞYURTLARI FUARI'NA GÖRKEMLİ AÇILIŞ
GÜNDEM
Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner'in katılımıyla Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından düzenlenen, İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı açıldı
25.6.2019

65

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks