24 Ocak 2020 Cuma - 15:11:23

SON DAKİKA

BASININ ‘NENE HATUN'UNUN HAYATI BELGESEL OLDU

Gündem

14 Ocak 2020 Salı, 13:12:14 | 262 Okunma
Anadolu'da 64 yıllık meslek hayatına 11 gazete sığdıran 87 yaşındaki gazete patronu Esma Erdem'in, meslektaşlarına ilham olacak hayat öyküsü, Basın İlan Kurumunun yayın organı Basın Hayatı'nda belgesele dönüştü.

Şehzadeler şehri Manisa’nın Demirci ve Gördes ilçelerinde bugün yayınlanan iki gazetenin patronu Esma Erdem’in hayat hikâyesini kayıt almak için yollara düşen ekibimiz, “Duayen Gazeteciler” serisine bir değeri daha ekledi.
Manisa ağzıyla gazetecilik serüvenine nasıl başladığını anlatırken “Ben eşime vardığımda, belediyede memurdu. Ama benim bey küçüklükten beri matbaacılık severmiş. Daha sonraları Kütahya’ya matbaa öğrenmeye gitti. Bir ayda öğrendi geldi. El pedallı bir makineyle biz onunla ilk defa “Yeşil Simav”ı çıkardık. (1953 yılında) O zaman bilgisayarlar yok. Elimizle harfleri dizerdik.” diyerek hala gazete bünyesinde sakladığı makinenin başına geçerek, kameralara nasıl çalıştığını gösteriyor.
Hala hayırla yâd ettiği kayınvalidesi onların çocuklarına bakarken, karı-koca gazeteyi çıkarmaya devam ederler. 1955 yılında sahibi ve yazı işleri müdürü Namık Kemal Erdem olan Yeşil Simav gazetesinin slogan olarak “Hak ve hakikat için adımız andımızdır” ibaresini kullanmıştır.
GELİNLİK ALTINLARIYLA BASKI MAKİNESİ ALIR
Rahmetli Namık Kemal Erdem ilerleyen yıllarda daha büyük bir baskı makinesi alır ancak ödeme konusunda sıkıntı yaşamaya başlar. Tam bu dönemde Esma Hanım eşinin yanına gelir ve “Ben altını ne yapayım? Benim altınım sensin” diyerek evlendiğinde kendisine takılan altınları verir.
Yanlarında çalışan Muammer adlı genç hastalanır. Esma Hanım’ın eşi onu tedavi için İstanbul’a götürür. Ancak genç kurtulamaz ve ölür. Bu acıya dayanamayan Namık Kemal Erdem de hastalanır ve geride eşi Esma Hanım ve çocuklarını bırakarak vefat eder. Bu olayı anlatırken hala duygulanan ve sesi titreyen Esma Hanım “24 yaşındaydım. Gelinlik eşyalarım bile eskimemişti. O öldü ve ben kalakaldım” der…
VEE İŞ BAŞA DÜŞER...
Matbaayı devretmesini isteyenler, gelip gidenler olur. Genç ve dul bir kadındır artık o. Tepeden tırnağa siyahlar giyinerek işin başına geçer. Ben bu zanaatı öğrendim, kendim yapacağım der ve gazete yoluna devam eder. Çalışmak değil muhtaç olmak zor diyerek gecesini gündüzüne katarak çalışır.
GAZETECİYSEN HABER SANA GELİR
Esma Hanım tek başına gazeteyi çıkarmaya devam eder. Haber sıkıntısı da çekmez üstelik. “Gazeteciysen haber sana gelir. Öyle ki yerin altında yılan yürüse haberi bize gelir. Gelir ama biz görmedik, duymadık deriz.” diyerek meslek sırrını da ifşa ediyor.
Demirci’nin Sesi, Gerçek, Hakiki Demirci’nin Sesi, Milliyetçi Vatan, Halıkent, Gördes onun gazetecilik yolculuğunun duraklarıdır.

Gündem

14 Ocak 2020 Salı, 13:12:14 | 262 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks