19 Eylül 2019 Perşembe - 15:17:08

SON DAKİKA

ALAŞEHİRLİLER SAĞLIKLI SU İÇSİN DİYE

Gündem

9 Ocak 2019 Çarşamba, 17:33:49 | 436 Okunma
MASKİ Genel Müdürlüğü, Manisa'nın tüm ilçelerinde olduğu gibi, Alaşehir'de de sağlıklı ve kaliteli içme suyu temini için önemli yatırımlara imza attı

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Manisa’nın tüm ilçelerinde olduğu gibi, Alaşehir’de de sağlıklı ve kaliteli içme suyu temini için önemli yatırımlara imza attı. Yine il genelinde uygulandığı gibi, hem MASKİ hem de Halk Sağlığı Merkezi tarafından alınan su numunelerinin kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapılarak, su kalitesi de sürekli olarak kontrol altında tutuluyor.
İÇME SUYU SAĞLIĞINA SIKI DENETİM
Alaşehir ilçesinde içme suyu kalitesi, gerek MASKİ tarafından gerekse de Halk Sağlığı Müdürlüğünce sürekli olarak kontrol altında tutuluyor. Açılan yeni sondaj bağlantılarının yapılmasından önce olduğu gibi, mevcut kaynaklardan alınan su numuneleri, kimyasal ve mikrobiyolojik analize tabi tutuluyor. MASKİ’nin düzenli ölçümlerinin yanı sıra, Halk Sağlığı tarafından ortak kullanım alanları olan cami, hastane ve hayrat çeşmelerinden alınan suların tam analizleri yapılarak; içerisinde arsenik, bor, bakır gibi bileşenlerin bulunup bulunmadığına bakılıyor. 2018 yılında yapılan 3 adet tam analiz sonucu ilçedeki içme suyunda arsenik, bor, mangan veya demir gibi herhangi bir ağır metal ile karşılaşılmamıştır. Bununla birlikte toplamda 438 adet mikrobiyolojik analiz ve izleme yapılmıştır.
SU KALİTESİ YÜKSELTİLİYOR
İlçeye inşa edilen içme suyu arıtma tesisleri ile hanelere ulaşan suyun kalitesi de yükseltiliyor. Çamlıbel Mahallesi’ndeki içme suyu arıtma tesisi çalışmalarını tamamlayan MASKİ ekipleri, Çarıktekke ve Dağarlar mahallelerindeki tesis imalatlarında da sona yaklaştı.
52 ADET İÇME SUYU DEPOSU YENİLENDİ, 24 TANESİ İSE DEVAM EDİYOR
MASKİ, Alaşehir’in içme suyu depolama koşullarını da daha yüksek standartlara kavuşturmak amacıyla, toplamda 52 adet su deposunda bakım onarım çalışması gerçekleştirdi. Depolar, fayanslarından dış cephelerine, iç tesisatlarından izolasyonlarına kadar tamamıyla yenilendi. 24 içme suyu deposunda ise çalışmalar devam ediyor.
İÇME SUYU SİSTEMLERİ SÜREKLİ İYİLEŞTİRİLİYOR
İlçe genelindeki içme suyu depo ve tesislerinde bulunan sistemlerin de iyileştirilmesi adına önemli çalışmalar yapıldı. Bu kapsamda depolara tam otomatik klor cihazı, otomatik şamandıra sistemi ve dezenfeksiyon ünitelerinin montajları yapıldı.
36 ADET SONDAJ AÇILDI
MASKİ, ilçedeki mevcut içme suyu kaynaklarının sayısını arttırarak yeni sondaj kuyuları açtı. 2014’ten bu yana ilçeye, toplam 1 milyon 750 bin TL maliyetle 36 adet içme suyu sondajı kazandırıldı.
KESİNTİSİZ SU İÇİN YENİ SİSTEMLER
Yeni sondajların yanında, sondajların kesintisiz şekilde çalıştırılmasına yönelik olarak enerji sistemleri ve diğer tesisatlara da 2 Milyon TL değerinde yatırım yapıldı. Bu kapsamda içme suyu depolarında bulunan dalgıç pompa, motopomp, kolon boruları ve elektrik panolarının değişimleri yapılarak, trafo ve jeneratör ihtiyaçları giderildi.
292 Kilometre İçme Suyu Hattı Döşendi
MASKİ, Alaşehir genelinde yıllardan beri kullanımda olan 292 kilometrelik eski içme suyu hattını yenileyerek sağlıklı hale getirdi. Yenilenen altyapılar sayesinde vatandaşın daha kesintisiz ve sağlıklı içme suyu tüketmeleri sağlandı.
YATIRIMLAR, VATANDAŞ GÖNÜL RAHATLIĞIYLA SU İÇEBİLSİN DİYE
MASKİ’nin içme suyu alanında ilçeye yaptığı yatırımların tamamı, vatandaşların gönül rahatlığıyla su tüketebilmelerine yönelik olarak gerçekleştirildi. Diğer ilçelerde olduğu gibi, Alaşehir’de de idarenin titizlikle üzerinde durduğu ve en öncelikli hizmeti olan içme suyu konusunda gerekli tüm çalışma ve tedbirler özenle yürütülüyor. Haber Merkezi

Gündem

9 Ocak 2019 Çarşamba, 17:33:49 | 436 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks