22 Ocak 2019 Salı - 18:14:15

SON DAKİKA

ALAŞEHİR VE SARIGÖL'DE ÜZÜM BAĞLARINI DOLU VURDU

Gündem

25 Mayıs 2018 Cuma, 18:36:27 | 487 Okunma
Manisa'nın Sarıgöl ve Alaşehir ilçelerinde gece saatlerinde başlayan dolu, üzüm bağlarında önemli zarara neden oldu.

SARIGÖL ilçesinde Bağlıca, Çanakçı, Tırazlar, Bereketli, Merkez Kavakkırı, Adaarası mevkilerinde etkili olan dolu üzüm bağlarında zarara yol açtı. Sarıgöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri sabah erken saatlerde zarar gören üzüm bağlarında inceleme çalışmalarına başladı. Sarıgöl İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vekili Ahmet Akar, "15 dakika süreyle dolu yağışı ve fırtına oluştu. Bağlardaki üzüm salkımlarına zarar verdi. Salkımlar yerlere düştü. Salkımlardaki zararlar bugün daha belirgin olmaya başladı. Ekip arkadaşlarımız alan çalışmalarına başladı" dedi.

Alaşehir'in Delemenler, Ortahan, Sobran, Belenyaka, Narlıdere, Girelli, Üzümlü ve Subaşı mahalleleri başta olmak üzere birçok bölgeki üzüm bağlarını dolu vurdu. Saat 21.00'de önce yağmur, daha sonra dolu biçiminde yaklaşık 40 dakika süren yağış, bağları su altında bıraktı. Dolu filizleri kırdı, yaprakları döktü, üzüm salkımlarını yerlere düşürdü. Bağların yanı sıra meyve ağaçları meyvelerini döktü, bazı bağ alanları göle döndü. Üreticiler çaresizlik içerisinde, bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesini isteyerek devletten destek beklediklerini iletti. Zarar tespit çalışmalarına Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nün yanı sıra Tarsim ve Ziraat Odası yetkilileri de başladı.

ÇİFTÇİ PERİŞAN

Üretici Ömer Bidar, "Dolu 40 dakika kadar sürdü. İrili ufaklıydı. İlk düşen tavuk yumurtası kadar vardı. Daha sonra fındık büyüklüğü kadar yağmaya başladı. Çiftçi perişan. Devletin desteğini istiyoruz" dedi. Bir diğer üretici Saniye Kızıltepe ise, "Devletten yardım bekliyoruz. Bağımızı sigorta yaptıramadık. Çiftçinin hali malum. Bağlarda üzüm yaprağı kalmadı. Geride kalanlar da yaş satılamaz, ancak kurutmaya gider. Bu dönemde asmaların açılması gerekiyor. Biz tam asmaları açmıştık. Yaprakları araladık, dolu oldu. Açıkta kalan salkımları tamamen yere düşürdü.Zaten ortak bakıyorduk. Tamamen bittik" dedi.

HASAR YÜZDE 60-100 ARASI

Saha incelemesi yapan Alaşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tarık Memiş, hasarın yüzde 60 ile 100'e ulaştığını söyledi. Memiş, "Sahalarda incelemelere başladık. Tespit raporlarından sonra, afet kapsamında ihbarımızı bildireceğiz. Tespitlerimizde yapraklarda, sürgünlerde ve salkımlarda ağır hasarlar tespit ettik. Üreticilerimize özellikle bakırlı uygulamalar yapmalarını öneriyoruz. Ayrıca hasar gören üreticilerimizin sigortası olanlar ilgili sigorta kurumuna, sigortası olmayanların müdürlüğümüze mutlaka tespit yaptırmalarını öneriyoruz. Çiftçilerimiz özellikle kırsal kalkınma desteği kullanarak bağları yağışlardan korumak için yüzde 50 hibe ile destek alabilir. Üreticilerimizin bundan faydalanmasını öneriyoruz. Ayrıca Tarsim bilincinin gelişmesini öneriyoruz" dedi.

ALAŞEHİR’DE ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI
Alaşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri de doludan zarar gören üzüm bağlarında zarar belirleme çalışmalarına başlandığını öğrenildi. Alaşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tarık Memiş, "Alaşehir’de en büyük zarar Delemenler Mahallemizde oldu. Bununla birlikte Girelli, Hacıaliler, Belenyaka, Subaşı, Üzümlü mahallelerimizde dolu zararı var. Bu mahallelerimizde zarar belirleme çalışmalarına başladık. Çalışmalarımız devam ediyor. Kesin zararın belirlenebilmesi tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla ortaya çıkacak" diye konuştu.

"SİGORTA ÇOK ÖNEMLİ"
Sarıgöllü üzüm üreticisi Şükrü Demir, "Benim Sarıgöl Adaarası mevkiinde üzüm bağım var. Dolu gerçekten çok zarar verdi. Allah'tan dolu sigortası yaptırdım. Üzüm salkımları yerde, dalında kalanlarda da dolu yarası var. Dolu yarası alan salkımlarda kararmalar başladı. Her yıl dolu sigortamı yaptırıyorum" şeklinde konuştu.
Dolu zararı sonrası bağlarda incelemelerde bulunan Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Yağmur doluya çevirdi. Bağlarımızda büyük bir hasar oluştu. Gece yağan dolu gündüz oldu hala erimedi. Bundan sonra yapacağımız işlem, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de çalışıyor biz de çalışıyoruz. Tespit yapıp bir an evvel sigortası olan bağları TARSİM’e bildireceğiz. Sarıgöl ilçemiz sofralık çalışan bir ilçemiz kuru üzüm çalışmıyoruz biz. O yüzden zararımız çok. Yağış bugün de var ve tehlike devam ediyor. Şu anda ilçemizde muazzam bir hasar var” dedi.
"Sarıgöl kuru üzüme çalışıyor olsaydı belki hasar bu kadar çok olmayacaktı" diyen Başkan Ülgen şunları kaydetti:
"Bağlarımızı sofralık yapmak için çok masraf yapıyoruz. Yara alan salkımlardan sofralık üzüm olmaz. Dökülen salkımların yanı sıra dallarda kalanlar da yaralanmış durumda. O yüzden bu yaralı salkımlar sergiye giderek kurutmalık üzüm olacak."
Sarıgöl ve Alaşehir’de etkili olan dolu nedeniyle sabahın erken saatlerinde üzüm bağlarına koşan üzüm üreticileri görükleri manzara karşısında adeta şaşkına döndü. Üreticiler, "Bu yıl bağlarda üzüm az oldu. Bir de dolu vurdu. Ne yapacağımızı şaşırdık" ifadelerini kullandı. İHA

Gündem

25 Mayıs 2018 Cuma, 18:36:27 | 487 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

SAĞLIKÇILAR ŞİDDETİN SON BULMASINI İSTEDİ
GÜNDEM
Türk Sağlık-Sen Manisa Şubesi, son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik artarak devam eden şiddet olaylarına tepki gösterdi
22.1.2019

13

MANİSA'NIN SUYU DAHA SAĞLIKLI
GÜNDEM
Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa genelinde yaptıkları içme suyu yatırımlarıyla gelecek nesillere daha sağlıklı bir şehir bırakmak için çalıştıklarını söyledi
22.1.2019

13

OTOMOBİL KAMYONA ÇARPTI: 2 ÖLÜ 1 YARALI
GÜNDEM
Manisa'nın Akhisar ilçesinde otomobilin kamyona çarpması sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.
22.1.2019

14

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks