Eş seçimi, hayatımızda aldığımız en önemli kararların başında gelir. Eş seçimi; kişileri, hayatı boyunca tercihleri yüzünden olumlu veya olumsuz etkilemektedir. Gerek görücü usulü evliliklerde, gerekse uzun süreli flörtleşerek yapılan evliliklerde görülebilecek bir durumdur.

Görücü usulü evliliklerde zamanla severim düşüncesi varken, flörtlü evliliklerde ilişkinin romantikliğine kapılıp kişiler birbirlerini tam olarak tanıyamayabiliyorlar. Birbirlerini yeteri kadar tanımadan gerçekleştirilen evliliklerde, bireyler birbirlerini tanımaya başladıktan sonra taraflar evlilik sorumluluğunu yerine getirememektedir. ‘’Sen değiştin’’, ‘’Artık seni tanıyamıyorum’’ gibi cümleler söylenmektedir.

Bir diğer konu da, tanımaya çalışmak isteseler de gerçekte bunu yapmıyor olmaları… Taraflar tanımaya çalışmak yerine, birbirlerine benzetmeye çalışıyorlar ve benzetemedikleri noktada yanlış kişi olduğunu düşünüyorlar. Doğru eş diye bir şey yoktur. Doğru iletişim kurmak vardır. Doğru iletişim kuruyor muyuz?

Bu noktada en önemli kıstasımız yine iletişimden geçmektedir. İletişim, eşler arasındaki bağı güçlendirir. İletişim dolaysız, açık ve net olmalıdır. Birbirini dinleyen ve anlatan eşlerin arasında güven bağı kurulur. Bireyler iletişim içinde olduğu zaman düşüncelerini rahatça ifade edebilmekte ve eleştirilmekten, yargılanmaktan veya yanlış anlaşılmaktan korkmamaktadır. Gerekirse konu üzerinde taraflar düşüncelerini rahatça dile getirip ortak bir doğruda buluşabilmektedir. Aile olmanın temeli iletişimdir.

Konuşurken gözlerine bakın!

Çiftlerin birbirlerine her anlamda dürüst ve açık olmaları gerekmektedir. Eşlerin birbirlerine güvenmeleri, beraberinde saygı ve sevgiyi getirir. Korku, endişe, kıskançlık ve kaygı gibi duygulardan uzaklaştırır.

Farklı kültürlerde yetişmiş iki bireyin, ortak noktada buluşması biraz zorlayıcı olsa da mümkün. Zamanla ortak beğeni ve keyifler bulunarak birlikte bir hayat oluşturulmalıdır. Evliliğin temel amacı, hayattaki bütün acı tatlı olayları birlikte göğüsleyerek güçlü kalabilmektir. Birbirlerinin işgücünü üzerinden alarak, yardımlaşarak, anlayışlı olarak sürdürülebilir, hatta mutlu evlilikler oluşturulabilir.

Evlilik takım işidir!

Sorumluluklarının farkında, bencillikten uzak, gerekli özveride bulunan çiftlerin arasındaki bağ, gün geçtikçe güçlenmektedir. Evlilik bireysel bir eylem değildir. Taraflardan sadece birinin mutlu olduğu, sadece birinin istekleri doğrultusunda ilerlemesi, ileride sorunlu evlilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Duygu ile mantığı, aşk ile arkadaşlığı dengede tutabilen çiftler her daim mutlu kalmayı başarmaktadır.

Her evlilikte inişler çıkışlar olabilmektedir. Önemli olan bu süreci birlikte göğüslemektir. Herhangi bir sebepten yaşayacağınız sorunlar ve stresler, sizi ve evliliğinizi yorabilmektedir. Sıradan evlilik yerine, fırsat buldukça birlikte aktiviteler yapılmalıdır. Sinemaya gitmek, seyahat etmek, alışveriş yapmak, baş başa akşam yemeği yemek veya hafta sonu kaçamakları paylaşımları arttırmaktadır. Mutlu edilmek için her defasında karşı tarafı beklemeyin, siz sürpriz yapın mesela… Mutluluk bekletilecek bir duygu değildir.

Çiftler arasında bireysel özel alan da mutlaka kalmalıdır. Yapılan hataların başında özel alan bırakılmaması gelmektedir. Birbirinizin özel alanına girmeyin! Eşinizin her şeyi olamazsınız, bunu unutmayın. Farklı konularda paylaşım yapacağı arkadaşlara, dostlara ihtiyaçları vardır. Evlilik, hayatı birlikte keyifli kılmaktır. Kısıtlamak değildir!  Bizim mesleki eğitimlerimizde halâ tartışma konusu olarak gündeme gelen şey; sosyal medya hesapları! Kişiye özgü olmalı. Karşınızdaki kişi eşiniz olabilir, ancak aynı zamanda birey olduğu unutulmamalıdır. Özel alanlara saygı ve hassasiyet mutlaka olmalıdır.

Aile içi iletişim, üzerinde konuşulacak çok uzun bir konudur. Buna rağmen kısacık konuşmaları bile hep erteleriz. Bu yazımda birazcık değinmek istedim. Aile denilince akla sadece iki kişi gelmiyor tabi ki. Bir sonraki yazımda ailedeki iletişimin çocuklar üzerindeki etkisine yer vereceğim. İlkokuldan beri hafızalarımıza işlenmiş “Aile toplumun en küçük yapısıdır.’’ En küçük ama emek ve özveri isteyen yapı olduğunu da unutmayalım lütfen. Bol iletişimli, sevgili ve saygılı günlere... Sevgilerimle…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hamide Demirkalp 2 ay önce

Sedacım okadar etkili bir yazı olmuş ki duygulara tercüman olunmuş çok güzel bir anlatım tebrik ederim. Kesinlikle katılıyorum. ????????

Avatar
Ertan Yılmaz 2 hafta önce

Değerli Seda, kalemine, bilgine ve yüreğine sağlık.. İçtenlikle beğenip; sosyal medya platformlarında paylaştım.. Sevgiler..